Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta to podstawowy dokument kształtujący wizję rozbudowy całego Szczecina, z podziałem na wszystkie osiedla. Po 9 latach przyszedł czas na aktualizację zawartych w nim zapisów. Miasto właśnie zaprezentowało projekt roboczy nowego studium, rozpoczynając publiczną debatę nad jego ostatecznym kształtem.


Jak wyglądają konsultacje społeczne?

19 marca ruszyły konsultacje społeczne. Z projektem studium można zapoznać się na stronie konsultuj.szczecin.pl. Tam też jest do pobrania formularz konsultacyjny, za pośrednictwem którego można wnieść swoje uwagi. Jest też jego forma tradycyjna - papierowy formularz dostępnym w przedsionku budynku Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 (prawe skrzydło) oraz przy wejściu do filii Urzędu Miasta Szczecin przy ul. Rydla 39-40.

Wypełniony dokument można przesłać na adres bppm@um.szczecin.pl, pocztą na adres Biuro Planowania Przestrzennego Miasta, ul. Szymanowskiego 2, 71-416 Szczecin, albo wrzucić do urn wystawionych przy wejściu do UM przy pl. Armii Krajowej 1 i filii UM przy ul. Rydla 39-40. Konsultacje potrwają do 19 kwietnia 2021. W ciągu 30 dni od ich zakończenia wyniki będą przedstawione na stronie konsultuj.szczecin.pl

Klimat i środowisko, miasto i mieszkańcy, komunikacja oraz przestrzeń

Debata nad studium to również zbieranie opinii ekspertów i różnych instytucji. Wszystkie te głosy, wraz z uwagami mieszkańców, przyczynią się do przygotowania finalnej wersji projektu studium. Wtedy zaplanowano publiczną dyskusję nad wypracowanym w ten sposób dokumentem.

–Poprowadzimy debaty nad przyszłością w czterech kierunkach – klimat i środowisko, miasto i mieszkańcy, komunikacja oraz przestrzeń – tak, aby po przedyskutowaniu z radnymi i mieszkańcami zaproponować jak najlepsze rozwiązania – zapowiada Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Można sprawdzić, co jest docelowo planowane w twoim sąsiedztwie

W projekcie studium znajdują się m.in. karty z opisami jednostek planistycznych w poszczególnych osiedlach, mapy kierunków rozwoju systemów komunikacji czy kierunków kształtowania środowiska i krajobrazu kulturowego. Na podstawie studium powstają bardziej szczegółowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Nowe studium powinno zostać przyjęte jesienią tego roku. Na stronie http://bppm.szczecin.pl/wystawy/plany-historyczne-rozwoju-przestrzennego-szczecina można obejrzeć wystawę z historycznymi planami rozwoju przestrzennego Szczecina.