Jeżeli macie zaległości w oglądaniu najnowszych polskich filmów, jest szansa to zmienić. Dąbskie Wieczory Filmowe już po raz 13. proponują przegląd ciekawych tytułów z ostatniego roku oraz spotkania z ich reżyserami i odtwórcami ról aktorskich. Impreza startuje 21 lipca projekcją filmu „53 wojny”, a wstęp niemalże na cały program jest bezpłatny.

Wojny na otwarcie

W pierwszych dniach – od 21 do 24 lipca – w klubie „Delta” (przy ul. Racławickiej 10) będzie można obejrzeć każdego wieczoru jeden film i poznać aktorów lub reżyserów tych dzieł. Najpierw zobaczymy „53 wojny” – produkcję powstałą na motywach autobiograficznej książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej. Po projekcji będzie można zadać pytanie Michałowi Żurawskiemu, który kreuje jedną z głównych ról w tym obrazie.

Nietuzinkowa komedia

„Nie wiadomo, o co chodzi, czasem jest męcząco, ale jest to nietuzinkowe kino…” – tak napisał o filmie „Okna, okna” jeden z internautów na znanym portalu. Czy miał rację? Tę komedię w reżyserii Wojciecha Solarza zobaczymy 22 lipca. W swym autorskim projekcie ten twórca zagrał jedną z ról, a obok niego na ekranie ujrzymy także m.in. Sebastiana Stankiewicza, Annę Smołowik i Zuzannę Grabowską. Po seansie Solarz opowie widzom o swojej produkcji.

Filmy wielokrotnie nagradzane

„Fuga” to jeden z głośniejszych tytułów ostatnich miesięcy. To dzieło uhonorowano czterema nagrodami na festiwalu w Gdyni, Kryształową Gwiazdą, Nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także nagrodą za najlepszy debiut reżyserski dla Agnieszki Smoczyńskiej. Poza tym wyróżniono Jakuba Kijowskiego w kategorii „najlepsze zdjęcia”. Ten film zobaczymy 23 lipca, a po jego projekcji Gabriela Muskała, odtwórczyni głównej roli i autorka scenariusza, spotka się z widzami.

Dzień później pokazany zostanie w „Delcie” dokument „Over The Limit” o rosyjskiej gimnastyczce Margaricie Mamun. To także bardzo docenione dzieło, nagradzane na wielu festiwalach (m.in. w Sewastopolu, Budapeszcie czy Luksemburgu). Reżyserka, Marta Prus, przyjedzie do Szczecina, by tego dnia porozmawiać z widzami.

Bukartyk w Delcie

25 lipca nastąpi przerywnik muzyczny – występ Piotra Bukartyka i zespołu Ajagore. To jedyny biletowany punkt programu festiwalu. Ten bardzo znany muzyk i autor tekstów zagra z zespołem, który swobodnie przeskakuje od jazzu, rhythm’n’blues przez amerykański folk do country.

Juliusz na plaży

Po tych wydarzeniach w klubie „Delta” projekcje przenoszą się na plażę nad jeziorem przy ul. Żaglowej 1. W piątek (26 lipca) zobaczymy tam komedię „Juliusz” oraz krótkometrażowy film „Ja i mój tata” o synu opiekującym się ojcem cierpiącym na chorobę Alzheimera. Około godz. 22.00 reżyser obu tych obrazów, Aleksander Pietrzak, oraz operator Mateusz Pastewka będą gośćmi festiwalu.

Dwie znakomite aktorki

27 lipca to dzień dwóch kobiecych indywidualności aktorskich. Projekcję „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego w klubie „Delta” uzupełnią: spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską, plażowe prezentacje krótkiego metrażu „Niekoniecznie o Jędrzeju” Olgi Kałagate, fabuły „Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz spotkanie z Aleksandrą Konieczną. To aktorka, która wystąpiła w obu tych produkcjach. Za rolę w drugim z nich otrzymała Orła.

Co istotne, organizatorzy zapewnią widzom możliwość sprawnego powrotu do centrum Szczecina po zakończeniu projekcji. Autobusy komunikacji miejskiej będą podstawione na parking w pobliżu plaży właśnie w piątek i w sobotę.

Finał na przystani

Finał Dąbskich Wieczorów zaplanowano w hangarze jachtowym przy ul. Przestrzennej 23 (na terenie Campingu Marina). Tam 28 lipca zostanie zorganizowany piknik rodzinny oraz będzie można zobaczyć spektakl teatru Decha pt. „Muzyczne wysypisko” i pokaz filmu „Świdwie. Sanctus” w reżyserii Piotra Bińka. Poza tym na scenie plenerowej wystąpi zespół Dair.

Szczegółowy program 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych dostępny jest tutaj