To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń filmowych w naszym regionie. Tegoroczna 13. edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie odbędzie się w dniach 21-28 lipca. Właśnie poznaliśmy pełen program.
PROGRAM
21 lipca (niedziela)
Klub Delta | Racławicka 10
19:00 – 53 wojny
po projekcji spotkanie z gościem – Michał Żurawski
53 wojny
gat.: dramat
reż.: Ewa Bukowska
scen.: Ewa Bukowska
zdj.: Tomasz Naumiuk
obsada: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak, Kinga Preis
prod. Polska 2017
czas: 82 min.
Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.
22 lipca (poniedziałek)
Klub Delta | Racławicka 10
19:00 – Okna, okna
po projekcji spotkanie z gościem – Wojciech Solarz
Okna, okna
gat.: komedia
reż.: Wojciech Solarz
scen.: Wojciech Solarz
zdj.: Tomasz Nowak
obsada: Sebastian Stankiewicz, Robert Jarociński, Janusz Onufrowicz, Anna Smołowik, Zuzanna Grabowska, Izabela Dąbrowska, Leszek Lichota, Jacek Różański, Wojciech Solarz
prod.: Polska 2018
czas: 61 min.
Wojtek, który całymi dniami przesiaduje na leśnej ambonie i razem z leśniczym tropi głuszce plądrujące okoliczne wioski i miasteczka, pewnego wieczoru wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego, sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Oszołomiony Wojtek próbuje rozwiązać poetycko-abstrakcyjną zagadkę.
Wojciech Solarz (r. 1979) – Aktor teatr alny, filmowy i kabaretowy. Scenarzysta i reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2002), oraz Kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzej Wajdy (2010). W latach 2003-2004 Aktor Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 2004-2012 Aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Kamienica, Teatru Kochanowskiego w Opolu oraz role filmowe, między innymi główne role w "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą" J. Bromskiego, serialu "Sprawiedliwi" i filmie "80 milionów" w reż. W. Krzystka, „Bobry” w reż. H. Gotkowskiego, role w filmach J. J. Kolskiego, "Strajku" V. Schlondorffa, "Popiełuszcze'" R. Wieczyńskiego, "Bitwa Warszawska 1920" J. Hoffmana, "Odzie do Radości” i „Miasto 44” J. Komasy, „Wałęsa” A. Wajdy, "Teraz Ja" A. Jadowskiej, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, serialu i filmie „Bodo” M. Kwiecińskiego, „Once at the Orphanage” R. Magomadova i S. Abisheva i innych.. Role w serialach „Oficer” M. Dejczera, „Nie rób scen” Ł. Palkowskiego, „O mnie się nie martw”, „Czas Honoru”, „Drunk History” w reż. J. Macierewicza i innych , oraz role w Teatrach Tv i Teatrze Polskiego Radia.
Autor filmów niezależnych "Tajemnica Alberta" i „Norbert Juras i Syn” pokazywanych i nagradzanych m in. na festiwalach w Gdyni, Wrocławiu, Koszalinie, Zielonej Górze, Walencji, oraz na Kultoffkino w TVP Kultura. Laureat nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reż. K. Jankowskiego. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku za rok 2010 oraz do nagrody Złota Kaczka za rolę w filmie „80 milionów”. Oraz nagród za role teatralne, między innymi nagród za role w spektaklach dyplomowych na FST w Łodzi 2002 r. oraz MFST w Warszawie 2002 r. Nagrody Aktorskiej na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2013 r. za rolę Heathcliffa w „Wichrowych Wzgórzach” w reż. K. Kowalskiego oraz Wyróżnienia Aktorskiego na festiwalu „Dwa Teatry” 2018 r. za rolę Autora-Władysława Szlengla w spektaklu Teatru Tv ‘Okno na tamtą stronę” w reż. A. Hofmana.
Od 2010 roku występuje w „Kabarecie na Koniec Świata” na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie, do którego również pisze teksty monologów, skeczy i piosenek. Współtwórca serialu kabaretowego La La Poland.
23 lipca (wtorek)
Klub Delta | Racławicka 10
19:00 – Fuga
po projekcji spotkanie z gościem – Gabriela Muskała
Fuga
gat.: dramat
reż.: Agnieszka Smoczyńska
scen.: Gabriela Muskała
zdj.: Jakub Kijowski
obsada: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska – Szklenkier, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna
prod.: Polska 2018
czas: 100 min.
Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?
24 lipca (środa)
Klub Delta | Racławicka 10
19:00 – Over the limit
po projekcji spotkanie z gościem – Marta Prus (reż)
Over the limit
gat. dokumentalny
reż.: Marta Prus
scen.: Marta Prus
zdj. Adam Suzin
prod.: Polska 2017
czas: 74 min
Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które maja prowadzić do sukcesu.
Marta Prus - absolwentka Reżyserii w PWSFTviT, studentka studiów doktoranckich. Dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. W listopadzie 2017 zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym pełnometrażowym filmem dokumentalnym Over the Limit, dzięki któremu została zaliczona przez magazyn Variety do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić. Autorka nagradzanych etiud Vakha i Magomed (2010), Osiemnastka (2012), Mów do mnie (2015) i Ciepło-zimno (2017). Zrealizowała serial dokumentalny Teen Mom Poland (2014), oraz była reżyserem drugiej ekipy w serialu fabularnym „Nielegalni” dla stacji Canal + (2018).
Film „Over the limit” Marty Prus zdobył ogromną ilość nagród, w tym na najważniejszych festiwalach filmowych w kraju i zagranicą:
Nagrody w 2018 r.:
Tbilisi
(Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "CineDOC –
Tbilisi") - Wyróżnienie Specjalne Jury w Konkursie
Międzynarodowym
Sewastopol (Międzynarodowy Festiwal Filmów
Dokumentalnych i Programów Telewizyjnych) - Grand Prix
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) - Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) - Nagroda dla najlepszego producenta
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) - Nagroda za najlepsze zdjęcia
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) - Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) - Nagroda Publiczności
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) - Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych
Luksemburg (LuxFilm Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
Zagrzeb (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "ZagrebDox") - Nagroda "Little Stamp" dla najlepszego filmu młodego dokumentalisty
Nowa Sól (Solanin Film Festiwal) - Grand Prix
Sopot (Sopot Film Festival) - Nagroda Publiczności
Perm (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Flahertiana") - Nagroda Publiczności
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema") - "Złoty Zamek"
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema") - Nagroda Publiczności
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) - "Złote Zęby" dla najbardziej interesującego filmu dokumentalnego
Łódź (Forum Kina Europejskiego "Cinergia") - "Kryształowe Jabłko" dla najlepszego debiutu polskiego
Łódź (Forum Kina Europejskiego "Cinergia") - Nagroda Heliografu za debiut operatorski
Adam Suzin
Nagrody w 2019 r.:
Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego-Nominacja
w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) - w kategorii: film polski
Wyróżnienie
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za najlepszy długometrażowy film dokumentalny
Budapeszt (Budapest International Documentary Festival)-Nagroda konkursu "Naked Hope"
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - Nominacja w kategorii: Najlepszy montaż - Maciej Pawliński
Nagroda PSC (Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) za zdjęcia do filmu dokumentalnego
Adam Suzin
Gdańsk (Gdańsk DocFilm Festival "Godność i Praca") - Nagroda Główna "Wielka Brama Wolności"
25 lipca (czwartek)
Klub Delta | Racławicka 10
PIOTR BUKARTYK nareszcie ponownie w Szczecinie. Tym razem popularny autor piosenek i wykonawca m.in. takich utworów jak „Małgocha”, „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję” czy „Piosenka z praniem w tle”, wraz z zesołem AJAGORE wystąpi podczas koncertu
będącego jednym z wydarzeń towarzyszących Dąbskim Wieczorom Filmowym w Szczecinie 2019.
Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE- instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy- od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.
Warto nadmienić iż muzycy AJAGORE towarzyszą na codzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi
Z kolaboracji Bukartyk/AJAGORE musiało powstać zatem coś nietuzinkowego a gdy dodamy do tego bezkompromisowy komentarz wobec otaczającej nas rzeczywistości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem absolutnie dziś na scenie niespotykanym.
PIOTR BUKARTYK + Ajagore – koncert
bilety: 50 zł (przedsprzedaż, bilety.fm), 60 zł (w dniu koncertu)
26 lipca (piątek)
Plaża Miejska nad jez. Dąbie | Żaglowa 1
21:30 – Ja i mój tata
22:30 – Juliusz
pomiędzy projekcjami odbędzie się spotkanie z gośćmi – Alek Pietrzak (reż.) i Mateusz Pastewka (zdj.)
SZCZEGÓŁY:
21:30 – Ja i mój tata
Ja i mój tata
gat.: fabularny, krótkometrażowy
reż.: Aleksander Pietrzak
scen.: Aleksander Pietrzak, Mateusz Pastewka
zdj.: Mateusz Pastewka
obsada: Krzysztof Kowalewski, Łukasz Simlat, Agnieszka Żulewska
prod.: Polska 2017
czas: 30 min.
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który ma pogłębiającą się chorobą Alzhaimera Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.
22:30 – Juliusz
Juliusz
gat.: komedia
reż. Aleksander Pietrzak
scen. Albert Giza
zdj. Mateusz Pastewka
obsada: Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek, Anna Smołowik, Rafał Rutkowski
prod.: Polska 2018
czas: 93 min.
Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota. Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą…
pomiędzy projekcjami odbędzie się spotkanie z gośćmi – Alek Pietrzak (reż.) i Mateusz Pastewka (zdj.)
27 lipca (sobota)
Klub Delta | Racławicka 10
15:00 – Ułaskawienie
po projekcji spotkanie z gościem – Grażyna Błęcka – Kolska
Ułaskawienie
gat.: dramat
reż.: Jan Jakub Kolski
scen: Jan Jakub Kolski
zdj.: Julian A. Ch. Kernbach, Jan Jakub Kolski (kamera 16 mm)
obsada: Grażyna Błęcka – Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta
prod.: Polska 2018
czas: 100 min.
Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.
Plaża Miejska nad jez. Dąbie | Żaglowa 1
21:30 – Niekoniecznie o Jędrzeju
22:30 – Jak pies z kotem
pomiędzy projekcjami spotkanie z gościem – Aleksandra Konieczna
SZCZEGÓŁY:
Niekoniecznie o Jędrzeju
gat.: krótkometrażowy
reż.: Olga Kałagate
scen.: Olga Kałagate
zdj.: Weronika Bilska
obsada: Aleksandra Konieczna, Marek Kalita, Martyna Peszko, Danuta Lewandowska
prod.: Polska 2016
czas: 22 min
Po śmierci męża Barbara nie potrafi się odnaleźć. Sytuacja ulega zmianie, gdy mężczyzna wraca do domu.
Jak pies z kotem
gat.: dramat, komedia
reż.: Janusz Kondratiuk
scen.: Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger
zdj.: Witold Płuciennik
obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksanra Konieczna
prod.: Polska 2018
czas: 100 min.
Autobiograficzna, pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
pomiędzy projekcjami spotkanie z gościem – Aleksandra Konieczna
28 lipca (niedziela)
Przystań Camping Marina PTTK | Przestrzenna 23
godz. 15:00 - 19:00
- (teren przystani) - Rodzinny Piknik Ekologiczny
15:00 –
Muzyczne wysypisko (spektakl teatru Decha)
16:00 –
Świdwie Sanctus (projekcja filmu Piotra Bińka)
17:00
(scena plenerowa) - koncert DAIR
SZCZEGÓŁY:
15:00 (teren
przystani) – Muzyczne wysypisko (spektakl
teatru Decha)
Ekologiczno - muzyczna bajka dla
dzieci z wykorzystaniem instrumentów stworzonych z odpadów.
16:00
- projekcja filmu Świdwie Sanctus
gat. krótkometrażowy, dokumentalny, muzyczny
scen.
i reż.: Piotr Biniek
zdj.: Bartosz Jurgiewicz, Przemek
Wójcik
obsada: Lech Dyblik, Piotr Śnieguła, Nikodem Biniek,
Bogna Jaśkiewicz
prod.: Polska 2019
czas: 24 min.
Po projekcji spotkanie z gośćmi – Piotr Biniek, Bartosz Jurgiewicz
„Świdwie
Sanctus” to 25 minutowy obraz, który powstał na bazie
unikalnej muzyki, stworzonej przez szczecińskich kompozytorów,
połączonej z zdjęciami kręconymi w rezerwacie, w sercu Puszczy
Wkrzańskiej. „Świdwie Sanctus”, to filmowy i muzyczny hołd dla
piękna rezerwatu. Kompozytorzy połączyli dźwięki natury z
„ludzkimi” instrumentami oraz śpiewami chóralnymi i solowymi.
Twórcy filmu zrezygnowali z klasycznej akcji i dialogów,
koncentrując się na dźwiękach i obrazach przyrody. Obraz spaja
subtelna gra Lecha Dyblika – kojarzonego głownie z filmów Wojtka
Smarzowskiego, któremu towarzyszą aktorzy młodego pokolenia, a w
scenach plenerowych amatorzy – głównie członkowie zespołu
wokalnego Tam i Owo z Tanowa oraz Deutsch Polnischer Chor
Horyzont.
17:00 (scena plenerowa) – koncert zespołu
DAIR
Dair to szczecińska formacja grająca i
śpiewająca muzykę celtycką. Na instrumentarium zespołu składają
się: flet poprzeczny irlandzki, skrzypce, akordeon diatoniczny,
gitara akustyczna, bouzouki, gitara basowa i wokal. Poruszają się
po okolicach różnych celtyckich miejsc, aranżując utwory we
własny sposób i nadając im swój charakter.
15:00 –
19:00 (teren przystani) Rodzinny Piknik Ekologiczny
w programie:
-
pokazy z ciekłym azotem
-
zabawa z ogniem
-
łamigówki logiczne i złudzenia optyczne
-
Teleskop – obserwacja aktywności słońca
-
Mobilne kino sferyczne
Komentarze
3