Dla świata zachodniopomorskiej gospodarki to jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni. Kilka dni temu odbyło się uroczyste otwarcie nowej powierzchni magazynowej Autodoc Logistics. Firma działa w Szczecinie od dwóch lat. W parku logistycznym w Załomiu codziennie ponad 75 tysięcy produktów jest rozpakowywanych, przepakowywanych, adresowanych i wysyłanych do klientów na całym świecie. Dzięki uruchomieniu nowej części magazynowej możliwe będzie zwiększenie zdolności przeładunkowej centrum. Planowane jest zatrudnienie ponad 700 osób, co oznacza, że w magazynach firmy pracować będzie łącznie ponad 2300 pracowników.


Stąd towary trafią do 26 krajów w Europie!

Autodoc jest jednym z wiodących europejskich sprzedawców części samochodowych. Firma obsługuje 26 krajów europejskich, mając w swojej ofercie 2,5 miliona produktów dla blisko 870 marek samochodów i motocykli. Firma zadebiutowała w Szczecinie w 2018 roku, ale jej tempo rozwoju niemal kilka miesięcy po otwarciu wymusiło podjęcie decyzji o budowie zupełnie nowej hali magazynowej, w której odbywać się będzie przeładunek części samochodowych dla tej części Europy.

Jak mówi Emilia Wąsowska, dyrektor generalny Autodoc w Szczecinie, pandemia koronawirusa nie spowolniła ambitnych planów ekspansji logistycznego giganta.

– To ogromny kamień milowy w historii Autodoc Logistics i całej grupy Autodoc. Magazyn w Załomiu to nowoczesny, półautomatyczny magazyn przeładunkowy zaprojektowany według najnowszych standardów bezpieczeństwa. To zupełnie nowe rozwiązania, jeżeli chodzi o logistykę magazynową. Zaprojektowano dla nas system do konsolidacji zamówień, automatyczne sortery oraz nasz własny produkt, czyli system informatyczny do zarządzania magazynem. To bardzo innowacyjna inwestycja, która pozwoli nam zwiększyć ilość przesyłanych pakunków o ok. 36 tysięcy dziennie – mówi Emilia Wąsowska.

Podczas inauguracji nowej powierzchni logistycznej Autodoc padło wiele pozytywnych słów na temat Szczecina i Pomorza Zachodniego jako miejsca, w którym warto lokować działalność logistyczną.

– Świetnie nam się tutaj pracuje. Rozwijamy się dynamicznie, wzrost sprzedaży rok do roku to blisko 50% obrotu. Mamy plany co do kolejnych przestrzeni w Szczecinie. Rozmowy trwają. Łącznie zatrudnionych będzie tutaj 2300 osób, obecnie zatrudniamy 1600 pracowników. Taka jest skala naszych inwestycji – dodaje Wąsowska.

„To będzie jeden z najnowocześniejszych obszarów logistycznych w Polsce”

Podczas otwarcia nowej hali logistycznego potentata obecni byli zarówno pracownicy firmy, jak i przedstawiciele miasta oraz regionu. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Stanisław Wziątek, przyznał, że rozmach inwestycji i jej nowoczesność robią wrażenie.

– Fabryka kabli przestała funkcjonować w tym miejscu już lata temu i pozostały tylko ruiny. Teraz możemy powiedzieć, że pojawia się tutaj wielki biznes. To będzie jeden z najnowocześniejszych obszarów logistycznych w Polsce. To jest nie tylko „efekt wow”, jest inwestor, wielkie możliwości, gwarancja sukcesu – mówi Stanisław Wziątek.

Za rekrutację pracowników w Autodoc Logistics odpowiedzialna jest LSJ HR Group. Przed firmą zadanie przygotowania dla logistycznego potentata kolejnych grup gotowych do działania w nowej hali w Załomiu.

– Zrekrutowaliśmy kadrę zarządzającą i pracowników magazynowych. Najpierw to były niewielkie liczby, a potem już ogromne. Zdarzało nam się rekrutować nawet 60 osób tygodniowo. Firma oferuje dobre warunki pracy, magazyn jest nowoczesny, a managment zna potrzeby swoich pracowników. Proces rekrutacji ze strony Autodoc jest doskonale zaplanowany – przyznaje Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group.

Podczas inauguracji zapewniono, że najbliższe lata przyniosą realizację ambitnej strategii rozwoju całej grupy Autodoc. Nie jest wykluczone, że logistyczny gigant nie powiedział jeszcze w Szczecinie ostatniego słowa.