Niewielki dom może być wybudowany stosunkowo niskim kosztem. Jeżeli do tego projekt będzie miał prostą konstrukcję i nieskomplikowaną formę, budowa będzie tańsza niż zakup mieszkania o połowę mniejszym metrażu. Odpowiednio zaprojektowany mały dom może być atrakcyjny wizualnie, funkcjonalny, a ponadto niezwykle komfortowy w użytkowaniu.

Czy mały dom oznacza tani?

Małe domy nie zawsze są tanie. Wszystko zależy od wyboru projektu i zastosowanych rozwiązań. Prognozy wzrostu kosztów budowy domu na 2020 – zmiany cen materiałów i zaostrzenie przepisów dotyczące ochrony cieplnej budynków sprawiają, że inwestorzy poszukują oszczędności. Dom o powierzchni do 90 m2 o zwartej bryle, prostym dachu, wykończony niedrogimi tynkami czy okładzinami może być domem tanim. Jednak należy zwrócić uwagę na projekt, gdyż wymaga on wiele pieczołowitości, by tak mała powierzchnia była funkcjonalna i wygodna. Przykładem jest projekt domu piętrowego Mrówka o powierzchni 73,56 m2 z dwuspadowym dachem. Ten mały piętrowy budynek oferuje przestronne wnętrze. Na parterze mieści się duży salon, kuchnia, hol i toaleta. Na piętrze trzy sypialnie i duża łazienka. Jest nowoczesny, elegancki i bezpretensjonalny. To odpowiednie rozwiązanie dla osób posiadających niewielką, wąską działkę.

Mały dom - projekt Mrówka - budowany metodą gospodarczą to koszt - 210 095 zł

Dom z poddaszem użytkowym

Przeglądając projekty domów tanich w budowie - domoweklimaty.pl, uwagę przyciąga dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 85.76 m2. Projekt Bąbelek to niezwykle atrakcyjny wizualnie budynek z jednostanowiskowym garażem na wąską działkę. Na parterze znajduje się salon, z którego można wyjść bezpośrednio do ogrodu, kuchnia, śpiżarnia i duży przedsionek. Z domu można przejść bezpośrednio do garażu i kotłowni.

Mały dom - projekt Bąbelek - budowany metodą gospodarczą to koszt - 194 781 zł

Niewielki na pozór domek mieści na poddaszu trzy sypialnie, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Kolejny, warty uwagi dom z poddaszem użytkowym nosi nazwę Czajka i mierzy 76,22 m2 natomiast jego nieco większy odpowiednik Czajka II to komfortowy dom o powierzchni 98,95 m2. Piękny budynek z dwuspadowym dachem komfortowo pomieści nawet 5-osobową rodzinę. Ten dom nie posiada garażu, lecz na parterze zlokalizowany jest dodatkowy pokój.

Mały dom - projekt Czajka - stan surowy zamknięty budowany metodą gospodarczą to koszt - 103 378 zł

Domy parterowe do 90m2

Dom o powierzchni 78,46 m2 o nazwie Alfa cechuje ponadczasowy wygląd. Prosta bryła i minimalistyczna forma powodują, że jest tani w budowie. Niewielka część dzienna jest otwarta, dzięki czemu całość nabiera przestronności. Dom mieści 2 sypialnie i jednostanowiskowy garaż. Możliwość adaptacji strychu daje wiele możliwości.

Mały dom - projekt Alfa - stan surowy zamknięty budowany metodą gospodarczą to koszt - 154 744 zł

Dla miłośników tradycji odpowiedni będzie projekt Azyl2. To nowoczesna odsłona stylu dworkowego o prostym układzie wnętrz. Pomimo niewielkiej powierzchni 90 m2 wygospodarowano w nim nawet śpiżarnię. Na taras prowadzą aż dwa wyjścia z salonu i jadalni. Łazienkę połączono z pralnią. Tu również istnieje możliwość zagospodarowania poddasza, zwłaszcza że zaprojektowano wygodne proste schody na strych.

Mały dom - projekt Azyl 2 - stan surowy zamknięty budowany metodą gospodarczą to koszt - 139 824 zł

Przedstawione przykłady udowadniają, że mały dom może zapewnić komfort i wygodę. Każdy z projektów ma wyraźny podział na strefy, zapewnioną przestrzeń magazynową oraz odpowiednią ilość łazienek. Budowa nie musi być droga, by osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Warunkiem jest wybór odpowiedniego projektu.