Nowoczesna wystawa opowiadać ma o wodzie, jej znaczeniu i roli w różnych aspektach życia. Powstanie w budynku Edukatorium, który będzie częścią aquaparku budowanego na Gontynce.

Najniższą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i dostawę wystawy zaproponowała firma MAE MULTIMEDIAART & EDUCATION SP. Z O.O. z Gdańska. 25 829 990 zł to niemal dokładnie tyle (mniej o 10 zł), ile zamierzała przeznaczyć na ten cel miejska spółka Fabryka Wody (25 830 000 zł).

Liczy się nie tylko cena

Zaplanowany budżet przekraczają dwie pozostałe propozycje: konsorcjum trzech firm z Krakowa (aż 51 mln zł) i firmy TRIAS AVI SP. Z O.O z Warszawy (34 mln zł). Ta druga spółka podpisała dziś umowę na przygotowanie w Szczecinie innej wystawy edukacyjnej, dla Morskiego Centrum Nauki.

Oferty zostaną teraz ocenione przez komisje nadzorującą postępowanie. Pod uwagę brana będzie nie tylko cena, ale również koncepcja wystawy (m.in. czytelność i spójność wystaw, innowacyjność i estetyka, walory techniczne). Wszystkie podmioty zaproponowały 3-letni okres serwisowania.

Edukacyjne atrakcje

Edukatorium zajmie budynek powstający na Gontynce bliżej ul. Sczanieckiej. Zwiedzanie zaczynać się będzie od wjazdu windą na najwyższą kondygnację. Nie będzie to jednak zwykła winda, lecz winda animacyjna, pozwalająca poczuć się jak wynoszeni na orbitę astronauci z misji Apollo. Później zwiedzający wpadną w wir wiedzy, czyli ruszą spiralnymi schodami w dół. Po drodze, na każdej kolejnej kondygnacji, odwiedzą inną strefę tematyczną. Kolejno: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody, hydroinżynieria.

Zwiedzając wystawę będzie można np. posterować kosmicznym lądownikiem, przejść się oceanicznym tunelem, wokół którego pływają mieszkańcy głębin (filmy będą wyświetlane na ekranach tworzących tunel), zobaczyć jak działa maszyna parowa, zważyć się na wadze Pascala czy obejrzeć z bliska rafę koralową.

Przyszły wykonawca na realizację wystawy będzie miał nie więcej niż 18 miesięcy od dnia podpisania umowy. Cały aquapark Fabryka Wody, wraz z halą basenową i zagospodarowaniem terenu, ma być gotowy w 2022 r.