20 zespołów w jeden weekend (w tym Cuba de Zoo i Dead On Time), ekipy filmowe i dźwiękowe oraz dwie sceny w industrialnym kompleksie po starej fabryce likierów. Większość atrakcji kulturalnych za darmo. Brzmi zachęcająco? Aby brać w tym udział, w drugi weekend kwietnia wystarczy wybrać się na ulicę Kolumba 4.

To tam mieści się scena klubu Wasabi, która przez trzy dni będzie przystanią dla 20 zespołów – w przeważającej liczbie ze Szczecina. - Skupiamy naszą scenę muzyczną w jednym miejscu, by pokazać jej potencjał. Kto odwiedzi Kolumba 4 zobaczy różnorodność i potencjał muzyczny Szczecina, bo pojawią się artyści rockowi, alternatywni, ale także muzycy grający reggae, pop i elektronikę - mówi Karolina Woźniak dyrektor artystyczny Made In Szczecin.

Na ulicy Kolumba dwa stulecia temu dobrze rozwijał się przemysł spirytusowy i browarniany. Kompleks Kolumba 4 to wnętrza, które kiedyś były siedzibą Ferdynand Rückfort Nachtfolger A.G. stniejąca od 1742 r. Firma słynęła przede wszystkim z produkcji likierów i koniaków.

Teraz jednak Kolumba 4 zamierza się reklamować nie tyle drinkami, co dobrymi koncertami. Podczas trwania industrialnego muzycznego weekendu Made In Szczecin większość z nich będzie darmowa.

Już w piątek zagrają szczecińskie kapele: jako pierwsi – zwycięzcy przeglądu Made In Szczecin 4 (2014 r.) – Joyride. W Wasabi premierowo zaprezentują swój teledysk, którego nakręcenie wygrali w zeszłorocznej edycji przeglądu. Zdjęcia do klipu były kręcone m.in. w dawnym kinie Kosmos, które obecnie jest rewitalizowane. Druga na scenie zaprezentuje się funkowo-rockowa grupa Charlie Monroe, która nie boi się psychodelicznych odjazdów. Wieczór zwieńczy popularna nie tylko w radiowej Trójce formacja Cuba De Zoo grająca melodyjnego rocka z polskimi tekstami. Wstęp na piątkowe koncerty wyniesie słuchaczy 15/20 zł.

Industrialny krajobraz przy Kolumba 4

W sobotę wstęp na koncerty jest darmowy. Zaprezentuje się pierwsza ósemka zespołów przeglądu Made In Szczecin 5, który promuje lokalnych artystów pochodzących ze Szczecina i okolic. Już pozakonkursowo na zakończenie wieczoru zagra Dead On Time. Kapela ma za sobą między innymi występ na szczecińskich juwenaliach oraz wiele ważnych koncertów na arenie ogólnopolskiej. Ich image docenił swego czasu m.in. Zbigniew Hołdys, który określił zespół jako „sporą nadzieję dla polskiej sceny”.

Przegląd kapel Made In Szczecin 5 [sobota, Wasabi]:

Unuseless – rockowo swingują dzięki funkowi.

Winter/Spring – elektronika, które wniesie do przeglądowych koncertów świeży, zimowo-wiosenny wiatr. Zawsze ożywcza.

ETA – rock zamknięty w trzech wielkich literach.

Marry No Wane – „Zespół odczuć i przeżyć. Jeśli nazwanie naszego stylu miałoby nas ograniczać w tworzeniu, to wolelibyśmy tego nie robić...”. Na koncertach wzruszeniowo i kameralnie.

Synergia – potrafią dać do wiwatu solidnym riffem, potrafią być też refleksyjni.

Hotel Zero – gdyby Hendrix żył, przyszedłby na ich koncert. Chociażby po to, by posłuchać gitarowej kaczuchy. Ale nie tylko.

Helless – porządne gitarowe uderzenie, które sprzeciwia się „masowej manipulacji”. Fani określają ich m.in. mianem „pięknych szatanów”.

Fallen Destiny – sami piszą o sobie, że grają melodyjny post-hardcore. A słuchaczom pozostaje w to uwierzyć i posłuchać ciężkich klimatów.

[pozakonkursowo] DEAD ON TIME

Na miejscu zarejestrują obraz i dźwięk

Podczas trwania przeglądu Made In Szczecin 5 powstanie kilkanaśnie klipów live w niepowtarzalnym, industrialnym klimacie, który da się wyczuć na Kolumba 4, gdzie jeszcze sto lat temu biło przemysłowe serce Szczecina. Wkrótce potem nagrania trafią na YouTube, gdzie odbędzie się głosowanie na najlepszą lokalną kapelę. Laureaci wygrają teledysk od wSzczecinie.tv oraz miejsca na płycie Born In Szczecin vol. 5, która ukaże się w lipcu w liczbie 3 tys. egzemplarzy. Nagrodę specjalną – drugi teledysk dla wybranego przez siebie zespołu – przyzna stowarzyszenie Kamera.

- Kręcenie wideoklipów to nie tylko promocja dla zespołów, które wystąpią w Made In Szczecin 5, ale też okazja dla każdego, kto znajdzie się wśród publiczności, by zobaczyć plan zdjęciowy. No i gratka, bo każdy, kto przyjdzie, będzie mógł się znaleźć w tych teledyskach– mówi Karolina Woźniak z Made In Szczecin. W zeszłym roku klipy koncertowe podczas 10-dniowego głosowania w przeglądzie Made In Szczecin 4 wyświetlono  ponad 40 tys. razy.

W niedzielę w klubie Wasabi czekają nas występy drugiej ósemki Made In Szczecin. W tym dniu wstęp na koncerty także jest darmowy.

Przegląd kapel Made In Szczecin 5 [niedziela, Wasabi]:

Magic Loud – klasyczne rockowe granie z nutą magii i angielskimi tekstami. Na koncertach czuć, że oddychają tym samym powietrzem, co najwięksi ludzie rocka.

Zielina – delikatny rock, a do gitar – wokal niewieści. W dobrej formie i bezpretensjonalnie.

Ułani Kapitalizmu – kiedy poprzestawiasz w muzyce wszystkie gotowe klocki, usłyszysz właśnie ich. Zaprzeczenie socjalizmu w muzyce.

Favela – proste w formie i przekazie gitarowe granie, którego potrzebują słuchacze. „Biesiadny charakter ich piosenek doskonale pasuje na prywatki, imprezy okolicznościowe oraz wesela”.

Bird of Either – muzyka nieklasyfikowalna, gdzie słuchacz czeka na odgłos i impuls. Eksperyment z nutą tajemnicy.

Dejv – wiele anegdot krąży o muzykach grających reggae. Ten człowiek ma szansę stworzyć muzyce z czarnego lądu pozytywny PR... na szczecińskiej wyspie.

Frontrow – świeże funkowe granie z melodyjnym męskim wokalem może być dla nich przepustką do rozpoznawalności.

Omega Impact – kompozytor wywodzący się ze Szczecina przeniósł swoją muzykę w europejski klimat. Kameralny projekt o naturalnym, akustycznym brzmieniu.

Każdy podaje cegłę

Weekend ma być prawdziwie wiosenny, a na Kolumba na pewno będzie można zaopatrzyć się w odpowiednie napoje chłodzące. O podniebienie zadba Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia Serwowana będzie lubiana przez szczecińskich smakoszy zupa tajska oraz barszcz czerwony z pasztecikiem. Dla zwolenników jedzenia w stałej formie specjaliści od pełnych żołądków przygotują opiekane burgery w dwóch wersjach dla mięsożerców i wegetarian. Słodkim akcentem będą amerykańskie ciastka z czekoladą oraz kruche z migdałami.

Przegląd Made In Szczecin 5 jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecina. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Stobno Records, które odpowiada za realizację dźwięku. Zespoły nagłaśnia wsound.pl. Dźwięki na żywo lepiej chłonie się przy odpowiednim oświetleniu - za te na terenie industrialnego kompleksu Kolumba 4 będzie odpowiadać LS Project. Backline dostarczony zostanie przez firmę Rockman.

Sponsorami Made in Szczecin 5 są Galeria Kaskada, Follow me! i Stara Rzeźnia.

Działania na rzecz lokalnych kapel wspierają także Wasabi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki w Szczecinie, Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia, Eggpart, stowarzyszenie Kamera, S.O.S. Odpowiedzialna Szkoła Jazdy, CupSell oraz Szczecin Blog.

Projektowi Made In Szczecin medialnie patronują Kręcioła TV, Fabryka Zespołów, TopGuitar i dlastudenta.pl.