Tegoroczne Dni Morza to impreza z wieloma ciekawymi wydarzeniami, w których warto wziąć udział. Można się o tym przekonać nawet po pobieżnej lekturze programu. Jeżeli jednak ktoś ma jeszcze co do tego wątpliwości, poniżej prezentujemy 10 powodów, dla których musicie tam być!

1. Zwiedzanie żaglowców

Główną atrakcją tej imprezy są oczywiście żaglowce, które od 14 do 16 czerwca będzie można zobaczyć na szczecińskich nabrzeżach. Jak informują organizatorzy, najbardziej imponujący jest hiszpański Juan Sebastián de Elcano, który po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Ten okręt szkoleniowy Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej to czteromasztowy żaglowiec zbudowany w 1927 roku. Ma długość 113 m i jest czwartym najdłuższym żaglowcem na świecie. Poza tym podczas imprezy zobaczymy jeszcze 27 jednostek, w tym takie jak: Bonawentura, Dar Szczecina, Fryderyk Chopin, Zawisza Czarny, Generał Zaruski (z Polski), Joanna Saturna (z Finlandii), Baltic Beauty, Hiorten (Szwecja), Wissemara i Nord Stern (Niemcy) oraz Yunyi Baltiets (Rosja). Będą udostępnione do zwiedzania.

2. Specjalna strefa dla dzieci z wieloma atrakcjami i festiwalem podróżniczym – Family Travel Festival

Gigantyczny dmuchany tor przeszkód, interaktywne spektakle, twórcze warsztaty, zabawy z animatorami, występy artystyczne, spotkania z przedstawicielami polskiej reprezentacji AMP Futbol, liczne konkursy – to tylko część atrakcji, które będą czekały na najmłodszych gości w specjalnej strefie dziecięcej na Łasztowni. To tutaj odbędzie się także festiwal podróżniczy Family Travel Festival. Odwiedzający będą mogli poznać słynną podróżniczą rodzinę Łopacińskich oraz wziąć udział w rodzinnych warsztatach i zajęcia, obejmujących ustawianie kontynentów na mapie świata, wyznaczanie tras podróżników (Kolumba, Magellana, Vasco da Gamy), naukę rozkładania namiotu czy pakowania się oraz poszerzenie wiedzy o znanych z codzienności produktach, które dotarły do Europy dzięki wyprawom wsławionych odkrywców. W pobliżu powstanie też organizowana przez FiKę „strefa młodego czytelnika”, w której zaplanowano spotkania z autorami, warsztaty oraz interaktywne czytanki. Swoje stoisko „Cudze chwalicie, swego nie znacie” z licznymi aktywnościami dla maluchów będzie miał także Pałac Młodzieży. Strefę dziecięcą na Łasztowni będzie można odwiedzać od piątku od godz. 16:00 aż do niedzieli do godz. 19:00.

3. Festiwal Orkiestr Dętych z przemarszami, koncertami i pokazami musztry

Kolejną atrakcją tegorocznych Dni Morza jest III Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina. Na odwiedzających będą czekały nie tylko występy estradowe, ale również pokazy musztry orkiestrowej oraz przemarsze (od mostu pontonowego do sceny na skwerze na końcu Nabrzeża Starówka). W sumie w Szczecinie zaprezentuje się osiem orkiestr z całego kraju. Koncerty i pokazy będzie można podziwiać w sobotę i niedzielę.

4. Energetyczny festiwal samby z widowiskową paradą

W nadchodzący weekend na Łasztowni zabrzmi też dużo dobrej muzyki brazylijskiej, odbędzie się przegląd grup sambowych, parada karnawałowej grupy festiwalowej (w niedzielę o 12:30 ), brazylijska impreza klubowa, pokazy capoeira i pokazy taneczne. To w ramach Samba Port Festival, którego organizatorzy zapowiadają: „To my razem zamienimy Szczecin w miasto tętniące głośnym rytmem samby, a nasz wspólny groove rozgrzeje tę atmosferę do czerwoności!”. 3. edycja festiwalu samby rozpocznie się w sobotę o godz. 19:30.

5. Liczne koncerty na czterech scenach

Można będzie posłuchać dobrej muzyki na scenach umieszczonych na Łasztowni, na Wałach Chrobrego, przy Bulwarze Piastowskim (scena pływająca!) i na skwerze na Nabrzeżu Starówka. Wystąpią zespoły folkowo-szantowe (np. Qftry, Beltaine, Poema Flamenco) i bluesowe (L.U.Z. Blues, Free Blues Band). Bardzo interesująco zapowiada się koncert Big Bandu hiszpańskiej Marynarki Wojennej (16.06). Z kolei na scenie głównej (na Wałach Chrobrego) zaplanowano muzyczną bitwę The Voice of Poland vs The Voice Kids, w której weźmie udział aż 11 wokalistów, m.in.: Piotr Tłustochowicz, Jerzy Grzechnik, Magdalena Dąbkowska, Nela Zawadzka, Antek Scardina, Maksymilian Kwapień, Gabriel Fleszar. Odbędzie się także koncert Cleo (15.06).

6. Rejsy oldtimerami

Tradycyjnie w Dni Morza będzie szansa popłynąć w rejs oldtimerem. Wśród wszystkich jednostek, które przypłyną do Szczecina, aż 17 to statki zbudowane przed 1951 rokiem. Wcześniej były barkami, kutrami rybackimi, łodziami, holownikami, stateczkami handlowymi, a teraz można je zwiedzać i odbywać na nich przejażdżki. W tym roku będzie można popłynąć na pokładach Antici, Baltic Beauty, Bonawentury czy Zawiszy Czarnego. Rejsy oldtimerami zaplanowane są na sobotę i niedzielę, a bilety w cenie 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) będzie można nabyć w punktach sprzedażowych na terenie imprezy.

7. Jarmark pod Żaglami

Oczywiście nie zabraknie Jarmarku pod Żaglami. W czasie imprezy nad brzegami Odry staną stoiska wystawców z różnymi propozycjami gastronomicznymi, rękodziełem oraz gadżetami. W ramach Jarmarku pod Żaglami będą do kupienia pamiątki marynistyczne czy lokalne produkty spożywcze rzadko spotykane w centrach handlowych. Zaplanowano też Festiwal Smaków Food Trucków, w którym wezmą wezmą udział zmotoryzowane restauracje z całej Polski. Ponadto z Poznania na Dni Morza przyjedzie Poznańska Pyra. Na powierzchni ponad 200 m kw. będą dominowały dania z ziemniaków i będzie można skosztować dań kuchni wielkopolskiej. Poza tym Wały Chrobrego zmienią się w Aleję Artystów, która pozwoli zaprezentować prace i talenty osobom tworzącym różne wyroby rękodzielnicze.

8. Pełna atrakcji strefa sportu na Wyspie Grodzkiej

Na Wyspie Grodzkiej powstanie strefa sportu. Znajdziemy w niej stanowiska sumo, spikeball czy skimboard, na którym poślizgamy się na wodzie. Dla aktywnych szczecinian przygotowane będą: zamek do skakania, ring bokserski, dmuchany dart, plenerowe kręgle czy siłomierz kopacza.

9. Targi książek, spotkania ze znanymi pisarzami i plakacistami

Będzie można także spotkać znanych pisarzy i kupić dobre książki. W piątek (14 czerwca) rozpocznie się na Łasztowni wydarzenie towarzyszące Dniom Morza – 8. Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Przez trzy dni czytelnicy będą mogli kupić na stoiskach 40 firm wydawniczych najnowsze kryminały, reportaże, romanse czy poradniki oraz wziąć udział w spotkaniach z autorami i zdobyć autografy takich twórców jak Jerzy Bralczyk, Łukasz Orbitowski, Marcin Szczygielski, Magda Stachula czy Jakub Ćwiek.

Dni Morza to także spotkania ze znakomitymi twórcami plakatów. W piątek, 14 czerwca, o 19.00 na Nabrzeżu Starówka na Łasztowni będzie można poznać autorów prac, które zostały zakwalifikowane do wystawy pod tytułem „Czym jest plakat?”, głównego punktu programu 4. Przeglądu Plakatu Roller Poster. To twórcy z Polski, Kanady, Chin, USA, Rosji, Serbii, Indonezji, Niemiec i innych krajów, m.in. Mirosław Adamczyk czy Władysław Pluta. Ponadto 14 czerwca odbędą się wystawy towarzyszące 4. edycji Roller Poster, które zostaną zaprezentowane w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie.

10. Pokaz sztucznych ogni

W sobotę 15 czerwca na finał dnia (o godz. 23.00) zaplanowano jeszcze pokaz sztucznych ogni, który będzie zapowiedzią tego, co zobaczymy na niebie nad Odrą w sierpniu podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic.