9. grudnia o godzinie 13:00 już po raz ostatni będzie można zobaczyć te trzy dzieła znanego reżysera, scenarzysty i aktora. Jeśli nie dotarłeś jeszcze do Muzeum Narodowego w Szczecinie, to masz ostatnią szansę.
O Marku Piwowskim
Urodził się 24.12.1935 roku w Warszawie. W 1963 ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1967 - Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Przez krótki okres pracował jako redaktor działu reportażu „Nowej Kultury”. W szkole filmowej zasłynął z realizacji etiudy z mimowolnym udziałem Kirka Douglasa. Podczas wizyty gwiazdora na uczelni Piwowski, nie pytając nikogo o zgodę, zainscenizował epizod z Dzikiego Zachodu, w którym aktor chcąc, nie chcąc musiał wziąć udział. Ta nietypowa etiuda zdobyła później I nagrodę w kategorii dokumentu na MFF Studenckich w Amsterdamie.
Jego przygoda z filmem zaczęła się od występów w epizodycznych rolach w filmach Jerzego Skolimowskiego „Rysopis” (1964) i „Walkower” (1965) oraz od realizacji wielokrotnie nagradzanych, krótkometrażowych filmów dokumentalnych i etiud filmowych (m.in. „Muchotłuk” 1966, Nagroda „Ekranu” za reżyserię, Nagroda Publiczności na Festiwalu Etiud PWSFTViT, nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego na Festiwalu Etiud Filmowych WGIK w Moskwie).
Jego debiutem pełnometrażowym był „Rejs” – jedna z najsłynniejszych komedii okresu PRL-u, ale też w historii polskiego kina w ogóle (w plebiscycie „Polityki” „Rejs” został uznany za najlepszy polski film wszechczasów). W dużej mierze improwizowana, epizodyczna konstrukcja, groteskowy humor, słynne, powtarzane przez kolejne pokolenia widzów surrealistyczne dialogi, wykorzystujące nowomowę PRL-u, typy postaci i sytuacje rodem z peerelowskiej rzeczywistości – wszystko to składało się na głębszy, metaforyczny sens tego dzieła, po dziś dzień chętnie oglądanego, nie tylko przez kinomanów.
Ostatnim filmem w jego reżyserii był krótkometrażowy film TV „Krok” (1997), nagrodzony Brązowym Smokiem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.
W 2001 roku otrzymał Grand Prix 2. Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście za stworzenie nowej formy satyrycznego programu telewizyjnego w „Reguła Martina”.
Zapoznaj się z filmografią Marka Piwowskiego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Piwowski
Filmy krótkometrażowe
Charakterystyczną cechą jego filmów jest umiejętne łączenie elementów filmu dokumentalnego i fabularnego oraz podejmowanie spraw ważnych, dotyczących całego społeczeństwa co pozwala uznać go za tzw. twórcę zaangażowanego społecznie. Twierdził, że dokument jest mu potrzebny po to, by przyjrzeć się ludziom. (...) Najbardziej frapują go w filmie dokumentalnym portrety ludzi, to co dzieje się w ich twarzach.
Wypowiedź Marka Piwowskiego, twórcy kultowej komedii „Rejs” oraz wielokrotnie nagradzanego reżysera wybitnych filmów krótkometrażowych - dotycząca ich tematyki: „Jest wiele ważnych problemów, które mnie obchodzą, ale starałbym się wybierać takie, które dają szansę stworzenia ciekawego widowiska filmowego - które można przedstawić w sposób budzący zainteresowanie ludzi.” („Kino”, 1970 nr 11)
„Muchotłuk” 1966 r., czas trwania: 12 min.
Obraz podrzędnej restauracji. Goście piją alkohol, kłócą się, flirtują, opowiadają anegdoty. Słychać fragmenty rozmów o sprawach wielkich i małych: o wojnie, ojczyźnie i honorze, o życiu codziennym. Polska rzeczywistość widziana z perspektywy knajpy - mordowni. Ludzie, którzy nie mają perspektyw na godne życie w kraju, swojej ojczyźnie. O tym, jak 12-minutowy film może zmusić do refleksji…
„Uwertura” 1965 r., czas trwania: 7 min.
Twórca zarejestrował proces rekrutacji młodych ludzi w jednej z Wojskowych Komend Uzupełnień. Pokazał działanie bezdusznej „przetwórni”, której celem było zebranie odpowiedniej ilości rekrutów. Widz obserwuje badania poborowych przez komisję lekarską. Czy głupota i bezduszność komisji rekrutacyjnej to uwertura do tego, co czeka biednych młodzieńców za jakiś czas?!
„Korkociąg” 1971 r., czas trwania: 10 min.
Jest to dokument o skutkach długotrwałego uzależnienia od alkoholu. Z jednej strony rocznica przemysłu spirytusowego z drugiej nieszczęśnicy, którzy znajdują się w zamkniętym zakładzie dla uzależnionych. Głównymi bohaterami obrazu są alkoholicy w różnych stadiach choroby. Obserwujemy przypadki m.in. delirium tremens i padaczki alkoholowej. Temat oczywisty, który dotyka jednak problemu znajdującego się pod powierzchnią.
Więcej informacji na stronie http://www.muzeum.szczecin.pl/main.php?title=wydarzenia&id_wydarzenia=79
*Zdjęcia pochodzą ze stron:
www.merlin.pl
www.pwa.gov.pl
www.kulturaonline.pl
www.kdc.pl
www.filmweb.pl
Wykorzystałam opisy znajdujące się na http://www.filmpolski.pl oraz http://www.filmweb.pl
Komentarze
0