Od poniedziałku znów można spacerować po parkach, lasach i plażach. Nadal jednak należy unikać skupisk ludzi. Przygotowaliśmy pięć propozycji miejsc, w których spacery powinny być pod tym względem bezpieczniejsze niż po Jasnych Błoniach, Parku Żeromskiego czy wokół jeziora Głębokiego.

Rząd zdecydował o zniesieniu obostrzeń dotyczących spacerów w miejscach rekreacyjnych. Eksperci apelują jednak o zdrowy rozsądek przy korzystaniu z takich możliwości. To nie czas na wycieczki krajoznawcze, spacery mają służyć przede wszystkim utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Najlepiej wybierać się na nie samemu, ewentualnie z osobami, z którymi na co dzień mieszkamy. Nie wolno urządzać w plenerze spotkań ze znajomymi. Nawet na leśnej ścieżce należy przestrzegać dwumetrowego odstępu od mijanych osób. Maseczki można zdjąć dopiero w głębi lasu, na pewno nie na parkingu, gdzie przewija się więcej ludzi. Eksperci nie polecają również, by do parku czy lasu jechać komunikacją miejską. Najlepiej skorzystać z własnego samochodu lub roweru, albo wybrać się pieszo do parku położonego najbliżej miejsca zamieszkania.

Zielone Wzgórze z Wieżą Bismarcka

To propozycja przede wszystkim dla mieszkańców północnej części Szczecina, którzy na Gocław mają najbliżej. Można tutaj podjechać zostawiając samochód np. przy ul. Narciarskiej, Lipowej czy Koszalińskiej. A następnie zagłębić się w las bukowy porastający Zielone Wzgórze. Stromą ścieżką można wspiąć się do podnóża Wieży Gocławskiej (zwanej również Wieżą Bismarcka), która właśnie zmienia właściciela i w przyszłości powinna znów cieszyć oko turystów. Można też przechadzać się dołem, wzdłuż potoczku Osiniec i wypatrywać pozostałości po przedwojennej restauracji „Julo”. Przy dłuższym spacerze jest opcja, by wybrać się w kierunku Bukowa na Leśne Wzgórze, albo znaleźć przy ul. Górskiej punkt widokowy z panoramą na Odrę i Jezioro Dąbie.

Dolina Siedmiu Młynów

Tutaj najbliżej mają mieszkańcy zachodniej części Szczecina. Zamiast popularnej pętli wokół Jeziora Głębokie, można wybrać się nieco bardziej w głąb Parku Leśnego Arkońskiego. Ciekawą propozycją jest spacer Doliną Siedmiu Młynów. Leśny trakt jest tutaj szeroki, więc bezpiecznie można mijać się z innymi odpoczywającymi. Spacerując od strony Głębokiego w kierunku Gubałówki mija się kolejno stawy, w których kiedyś wody przepływającej Osówki poruszały kołami młyńskimi: Zazulin, Ustronie, Zacisze, Uroczysko, Nagórnik i Łomot, nieco dalej na wschód jest staw Wyszyna. Wystarczy pokonać fragment tej trasy, by odetchnąć świeżym powietrzem i przyjrzeć się naturze.

Dolina Siedmiu Młynów (szkic terenu). Autor: Joanna Kośmider, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org

Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa

Spacer po Jasnych Błoniach, a później brzegiem Rusałki, jest bardzo urokliwy, ale na pewno wielu szczecinian wybierze taką trasą. Uciekając od „tłumów” można przejść na drugą stronę ul. Słowackiego. W Ogrodzie Dendrologicznym im. Stefana Kownasa spacerowiczów jest zwykle mniej, a to również urokliwe miejsce o ciekawym ukształtowaniu terenu. Rosną tutaj wiekowe buki i dęby, można też odnaleźć wielkie głazy polodowcowe. Teren ten był kiedyś cmentarzem. Rozciąga się między ul. Słowackiego a ul. Niemierzyńską.

Droga Chojnowska w Puszczy Bukowej

W najbliższych tygodniach lepiej zrezygnować z wypraw nad Jezioro Szmaragdowe, gdzie spacerujących jest najwięcej. Ale Puszcza Bukowa oferuje tak wiele pięknych miejsc, że spokojnie można znaleźć ścieżki, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Spacer Drogą Chojnowską to tylko jedna z wielu propozycji. Proponujemy ją choćby ze względu na dogodny dojazd samochodem. Wystarczy zaparkować w okolicy ul. Mącznej i zagłębić się tą ulicą w głąb puszczy. Wkrótce podążać będziemy wzdłuż strumienia Chojnówka. Po krótkim spacerze zobaczyć można ruiny Szwedzkiego Młyna i posłuchać jak szemrze woda w Ciurkadełku.

Sadlińskie Łęgi

To propozycja przede wszystkim dla mieszkańców Dąbia i Prawobrzeża. Sadlińskie Łęgi to łąki ciągnące się wzdłuż wschodniego wybrzeża jeziora Dąbia Małego. Główny szlak prowadzi wałem przeciwpowodziowym, gwarantując piękne widoki. Podmokły teren rozlewiska to również świetne miejsce, by wypatrzyć różne gatunki zwierząt. Aby tam dorzeć trzeba kierować się ul. Jeziorną.