To jedyna taka noc w roku. Całkowicie za darmo będzie można zwiedzić ponad 20 różnych miejsc, w tym kilka niedostępnych na co dzień dla mieszkańców. 18. edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie już dziś, 18 maja.

Ogromny schron pod urzędem miasta

Jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Szczecinie będzie zwiedzanie urzędu miasta (pl. Armii Krajowej 1). Będzie można wejść do gabinetu prezydenta, sali sesyjnej, biblioteki, w której zgromadzono liczne pamiątki z życia stolicy Pomorza Zachodniego oraz wyjątkowe woluminy oraz zamkniętego na co dzień schronu w podziemiach magistratu. Bezpłatne zwiedzanie w godz. 18:00-21:00.

Zabytkowy gmach pełen tajemnic 

W godz. 18:00-24:00 wraz z przewodnikiem będzie można zwiedzić zabytkowy gmach urzędu wojewódzkiego na Wałach Chrobrego. Na trasie spaceru m.in. imponująca klatka schodowa, odrestaurowane hole i wejście na wieżę, z której będzie można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w Szczecinie.

Skarby Izby Pamięci Stołczyna 

Przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów w sobotę warto wybrać się na Stołczyn, gdzie w godz. 16:00-18:00 prezentowane będą Skarby Izby Pamięci Stołczyna, a wśród nich: kolekcja historycznych monet z XIV-XVIII wieku znalezionych w stołczyńskim kościele, kolekcja pocztówek przedwojennych, zbiór ceramiki budowlanej. W tle zabrzmi muzyka nieistniejącej już Orkiestry Dętej Huty Szczecin z kasety, która również znajduje się w kolekcji Izby. Wydarzenie w zabytkowym budynku stacji kolejowej przy ul. Kolejowej 2. Wstęp wolny. Więcej: https://www.facebook.com/events/803041465090995

Parada zabytkowych pojazdów

W godz. 18:00-24:00 otwarte będzie szczecińskie Muzeum Techniki przy ul. Niemierzyńskiej. W kiniarni, w tramwaju na wystawie głównej, wyświetlane będą filmy z udziałem znanych artystów, którzy wspominali swoje samochody z lat PRL-u. Od godz. 18.00 do 22.00 w holu będzie można oglądać miniwystawę przygotowaną przez modelarzy ze Szczecińskiego Paprykarza Modelarskiego. Wystawione zostaną modele pojazdów, samolotów, okrętów i figurki wykonane z plastiku oraz z kartonu. Niektóre modele do samodzielnego złożenia będzie można kupić.

W nowym skrzydle muzeum, w sali konferencyjnej na drugim piętrze odbędzie się cykl wykładów pod hasłem „Muzealna noc mądrości”:

18.15 Czy Pan Samochodzik mógł jeździć maluchem?, dr Andrzej Wojciech Feliński

19.30 Jak maszyny pomogły (lub nie) kobietom, Sabina Wacławczyk

21.00 Co nas łączy – historia klejów, łączeń i wiązań, Tomasz Tarasiuk

22.15 Światowe podróże Stoewerem, dr Andrzej Wojciech Feliński

Tradycyjnie Muzeum Techniki organizuje też paradę zabytkowych samochodów i motocykli. Pojazdy wyrusza o 17:00 z dziedzińca muzeum i przejadą ulicami: Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondem Giedroycia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Zwycięstwa – Bramę Portową – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A. Po zakończeniu parady, niektóre zabytkowe pojazdy pozostaną na dziedzińcu muzeum.

Unikalna okazja, by zajrzeć do Muzeum Techniki Wojskowej

W sobotę rzadka okazja, by zwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej (ul. Bulwar Gdański 7), które zlokalizowane jest w betonowym, poniemieckim schronie z 1943 r. We wnętrzu znajdują się eksponaty z różnych okresów historii wojskowości. Obejrzeć można tam m.in. broń strzelecką zarówno tę z czasów II wojny światowej, jak i późniejszych okresów, aż po współczesne egzemplarze. Zwiedzający znajdą w muzeum także umundurowanie, a także wyposażenie wojskowe z czasów zimnej wojny i PRL. 18 maja muzeum będzie otwarte w g. 19:30-22:00. Wstęp wolny. Więcej: https://www.facebook.com/events/1773694269828875

Historyczna świetlica

Do obchodów Nocy Muzeów po raz pierwszy włącza się Centrum Solidarności „Stocznia” przy ul. Ofiar Grudnia 1970. W godz. 18:00-22:00 będzie można wejść do historycznej świetlicy, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. – Do obejrzenia będą dwie wystawy. Dla dzieci przygotowaliśmy puzzle. Szczegółów nie chcę zdradzać. Szykujemy zaskoczenie. Droga od wejścia głównego nie będzie wyglądała jak wcześniej – obiecuje dyrektor Centrum Solidarności „Stocznia” dr hab. Sebastian Ligarski. Na to wydarzenie konieczne zapisy: sekretariat@szczecin1980.pl z dopiskiem „Noc Muzeów”.

Zwiedzanie zabytkowych kamienic 

Kolejna nowość tegorocznej Nocy Muzeów to możliwość zwiedzania narożnej 130-letniej zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy ul. Monte Cassino 7. Oprowadzanie rozpocznie się o 18:00. O historii budynku opowiadać będą: mieszkańcy, mgr inż. architekt Marek Racki, artysta plastyk Piotr Dziemianowski, wykonawca prac konserwatorskich. To okazja, by przenieść się do roku 1894, zobacz dokumentację projektową W.O. Zimmermanna, oryginalną mozaikę w przejściach bramnych, odnowioną sztukaterię ścienną i sufitową, odrestaurowaną, a w części zrekonstruowaną snycerkę schodów i balustrad klatki schodowej, witraże odtworzone i zaprojektowane przez współczesnego artystę plastyka – Piotra Dziemianowskiego. 

W Noc Muzeów zaprasza również Monika Szymanik z Pocztowej 19, która w kamienicy z zachowaną poniemiecką okładziną ścienną prowadzi kameralną księgarnię. O swoich wnętrzach, ale i historii kamienicznego Szczecina będzie opowiadać w godz. 18:00-24:00.

Zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów

Historia gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów, zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki. Podglądanie uczniów przy zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, pokaz technik renowacji. To wszystko będzie czekać w Noc Muzeów na odwiedzających Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego przy ul. Kurkowej 1. Wydarzenie w godz. 18:00-23:00.

Zwiedzanie słynnej piekarni 

W prawdziwie nocnych godzinach (02:00-04:00) z soboty na niedzielę chętnych zaprasza też Piekarnia Ewy i Andrzeja Reczyńskich (ul. Rayskiego 17). W planie m.in. oprowadzanie po zakładzie, informacje o procesie technologicznym, prelekcja o historii, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, możliwość dotknięcia sprzętów i zajrzenia do wnętrza komory wypiekowej pieca. Będzie można też zrobić selfie na tle pieca. Ważna informacja – obowiązują wcześniejsze zapisy! Grupy 5–6 osób, czas zwiedzania: około 30 minut, godziny wejścia: 2.00, 2.30, 3.00, 3.30. Zapisy na określone godziny w komentarzach pod postem „Noc Muzeów” na profilu piekarni na Facebooku. 

Zwiedzanie ponad 100-letniego gmachu Archiwum Państwowego 

W sobotę będzie można też zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki Archiwum Państwowego przy ul. Wojciecha 13 (wejście od ul. Jagiellońskiej). W godz. 18:00-22:00 będzie można zobaczyć m.in. najstarszą działającą windę towarową w Szczecinie i jedne z najstarszych magazynów archiwalnych, a także zachowane dawne dokumenty. Wśród nich potwierdzenie dokumentu lokacyjnego Szczecina z 1293 roku, oryginalne wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII wieku, księgi rachunkowe wojsk szwedzkich, księga ławnicza z XVI wieku czy dokumenty pionierskie z początków polskiego Szczecina. To też okazja, by odbić w laku dawną pieczęć.

Zwiedzanie z przewodnikami odrestaurowanych wnętrz przepięknej willi

Po raz trzeci w obchody Nocy Muzeów włącza się Willa Lentza przy al. Wojska Polskiego 84. W godz. 20:00-24:00 po zabytkowym obiekcie oprowadzać ma aż 6 szczecińskich przewodników. Oprócz tego w odrestaurowanych wnętrzach odgrywane będą fragmenty spektakli – „1888. Willa miłości”, „Frida. Kolekcjonerka z Westendu” oraz „Zatrudnimy starego clowna”. A w willowym ogrodzie szykowana jest dodatkowa atrakcja. To instalacja artystyczna Wunderkammera – obiekt stworzony przez duet artystów Pawła Kleszczewskiego i Katarzynę Zimnoch (Konik Studio). 

Wizyta w Muzeum Geologicznym 

Tej wyjątkowej nocy otwarte będzie też Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 16a. W godz. 18:00-22:00 będzie można poznać barwny i przebogaty świat minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Ponadto będzie można zobaczyć na własne oczy słynne kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy i w jakim środowisku powstawały oraz dlaczego noszą taka nazwę. Zwiedzającym zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. Na hasło „Piękny pumeks, gładka piętka” pierwsze osoby otrzymają w prezencie po fragmencie pumeksu z Azorów!

Kilkanaście propozycji w gmachach Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w tę wyjątkową noc zaprasza w godz. 18:00-24:00 do wszystkich swoich gmachów. W budynku przy Wałach Chrobrego 3 tradycyjnie już będzie można obejrzeć projekt „Genealogia”, w ramach którego pośród eksponatów wystawy stałej „Misterium światła” zagoszczą prace studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki. Dział Etnografii zaprasza do udziału w konkursie pt.: „Do czego służył ten przedmiot?”. Ponadto dla zwiedzających otwarty będzie także taras widokowy na wieży.

Natomiast Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 świętować będzie dwusetną rocznicę rozpoczęcia systematycznego gromadzenia zabytków z ziem pomorskich. W ramach obchodów na wystawie „Świt Pomorza” pojawi się wiele dodatkowych atrakcji, w tym miniekspozycje, „kwadranse z zabytkami”, czyli 15-minutowe opowieści o konkretnych zabytkach, konkursy dla dzieci i młodzieży, gra muzealna. Nie zabraknie koncertu – o 18:00 w Lapidarium wystąpią uczestnicy kursu interpretacji muzyki wokalnej prowadzonego przez prof. Markusa Köhlera. Z kolei w sali konferencyjnej w godz. 20:00-22:00 odbędą się projekcje filmów z cyklu „Dzieła utracone”. Jak co roku będzie można wybić sobie także pamiątkowe monety. To w godz. 20:00-22:00 na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych. Chętni otrzymają dyplom dokumentujący aktywny udział w Nocy Muzeów, a osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć na dyplomie w gorącym laku pamiątkową pieczęć lakową z głową gryfa.

W Muzeum Historii Szczecina (ul. Mściwoja II 8) po raz pierwszy zostaną zaprezentowane eksponaty broni palnej zakupione w ostatnich latach do zbiorów militariów Działu Sztuki Dawnej. Będzie też prezentacja historycznych strojów i możliwość wykonania selfie z przebranymi osobami.

W Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Staromłyńska 1) na zwiedzających czekać będą nowe wystawy: „Sztuczne raje. Hybrydowość w fotografii mody” Emilii Łapko, „Mój świat – nasz świat” Leonii Chmielnik.

W „Przełomach” i IPN świętowanie ważnej rocznicy

Natomiast Centrum Dialogu Przełomy w Nocy Muzeów zaprasza do uczczenia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. – Nasze „wzgórze” zamieniamy w plener, a dzieci będą rysować na nim czerwone maki. Będzie można również obejrzeć obiekty gromadzone przez żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, które dziś do nas przyjadą. Wśród nich jest księga pamiątkowa z wpisem generałem Andersa – zapowiada Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik „Przełomów”. Malowanie maków zaplanowano w godz. 18:00-21:00, na dzieci będą też czekały warsztaty (18:00-20:30) oraz malowanie twarzy (18:00-20:00). Same „Przełomy” zapraszają od 18:00 do 24:00.

Do obchodów dołącza się także Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Szczecinie (Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” w budynku Posejdona). – W tym roku organizujemy strefę edukacyjną tematycznie związaną z bitwą o Monte Cassino. Na odwiedzających czekają atrakcje – pokaz dokumentów, zdjęć i artefaktów zgromadzonych w IPN, pokaz multimedialny zdjęć koloryzowanych – wylicza Marcin Łapacz z Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto będzie można obejrzeć oryginalne mundury żołnierzy polskich wraz z wyposażeniem osobistym. Dla najmłodszych uczestników przygotowany będzie Kącik Misia Wojtka z grami i kolorowankami. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie „na szczycie Monte Casino”. Wydarzenie w godz. 18.00–24.00.

Winne zwyczaje na książęcym dworze 

Na Zamku Książąt Pomorskich w ten weekend świętowany jest Festiwal Wina. Dawne obyczaje dworskie, szczególnie związane z winem i jego spożywaniem, będą też tematem przewodnim wydarzeń przygotowanych na Zamku z okazji Nocy Muzeów. Tylko w sobotę od godziny 18.00 do 23.00 na zwiedzających będą czekać dwie specjalne wystawy:

  • „Bogusława księcia rożne obyczaje” – wystawa specjalna poświęcona ucztom, rozrywkom i spożywaniu trunków na dworze książęcym Bogusława X;

  • „Wąż uświęcony – serce rozwesela i kąsa jak żmija. Wino i jego spożywanie w dawnej religii i kulturze” – wystawa specjalna, introdukowana do wystaw stałych, przybliżająca temat wina i jego obecności w życiu człowieka w dobie nowożytnej – w kościele, aptece, kuchni i na stołach.

Ekspozycjom specjalnym będą towarzyszyć gry i zabawy z wykorzystaniem dawnej ikonografii i starodruków: „Winne zamieszanie i Znajdź różnicę” – przy których będzie można poćwiczyć pamięć i spostrzegawczość, a ponadto zdobyć nagrody; „Staropolskie czytanki, cytaty historyczne i opowieści biblijne o winie” – nie tylko rozbawią, lecz mogą także być pożyteczne, dostarczając wiedzy oraz ciekawych spostrzeżeń i wskazówek przydatnych w życiu również dzisiaj. Od godziny 18.00 do 20.00 (ostatnie o 19.30) możliwe będzie wejście na Wieżę Dzwonów (wejście E) – wieżę dawnego kościoła zamkowego. Dostępne do zwiedzani będą także wszystkie wystawy stałe, a także wystawa plenerowa „Bogusław X zwany Wielkim”.

W Noc Muzeów swoje drzwi otworzą również inne szczecińskie instytucje kultury. To m.in. Trafostacja Sztuki przy ul. św. Ducha 4, gdzie obecnie goszczą cztery wystawy, w tym ekspozycja finalistów festiwalu Młode Wilki 24. TRAFO zaprasza od 18:00 do 24:00. 

DK 13 Muz w Noc Muzeów ma propozycje zarówno dla dzieci – interaktywna wystawa „Miasto (dla) dzieci”, jak i dla osób dorosłych. Galeria Foyer zaprezentuje „Nadodrzańskie klimaty”, a Galeria Enter – „Światło wśród stogów Moneta”. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie (wiek: 5+): 18.00, 18.40, 19.20, 20.00.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Noc Muzeów zaprasza na indywidualne spacery po dwóch galeriach mieszczących się w budynku. Odwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza, będącą przeglądem najważniejszych dzieł artysty z lat 1969–2022, ukazujących jego podejście do tak różnorodnych tematów jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat. To w Galerii Poziom 4. Druga wystawa – w w Galerii przy Cerkwi – prezentuje zdjęcia Szczecina wykonane przez szczecińskich artystów – każda fotografia przenosi w inny zakątek naszego pięknego miasta, ukazując jego różnorodność i bogactwo. Filharmonia zaprasza od 22.00 do północy (ostatnie wejście o 23.30). 

Od lat w obchody szczecińskiej Nocy Muzeów włącza się także Antykwariat Marka Wyłupka (ul. Koński Kierat 12), gdzie można oglądać wystawę mebli i malarstwa przedwojennych malarzy szczecińskich polskich i niemieckich.

Z kolei Obiektyw Kreatywny Jadwiga – Tu Centrum.Szczecin zaprasza do obejrzenia instalacji z porcelanowych talerzy Anny Molskiej prezentowanej w witrynie przy ul. bł. Królowej Jadwigi 2. Planowane są również spotkanie z Krzysztofem Żurawskim, autorem książki „Piwo w Szczecinie do roku 1945”, który opowie o różnych ciekawych historiach związanych ze szczecińskim piwowarstwem (w godz. 16:00-18:00) oraz koncert ukulele w wykonaniu Marii Kuli. 

W Galerii Gawra przy al. Jana Pawła 28 do obejrzenia będzie wystawa indywidualna Pawła Kwiatkowskiego „Sport Oder Port”. Otwarte w godz. 18:00-24:00.

Z pewnością warto zajrzeć do Open Gallery Moniki Krupowicz (ul. Koński Kierat 17/1), która specjalnie na Noc Muzeów przygotowała wystawę malarstwa współczesnych artystów. To prace m.in. Vando Figurido, Marioli Landowskiej, Haliny Nowickiej, Jarosława Eysymoynta czy Wojciecha Koniuszka. Galeria otwarta w g. 19:00-22:00.

Z kolei w Galerii Fotart przy ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna, drugie piętro) w godz. 18.00–22.00 swoje prace malarskie zaprezentuje czworo artystów: D – Dorota Szynkaruk, E – Elias Tobares, M – Magdalena Myszkiewicz, M – Małgorzata Piskorska. Każdy z twórców reprezentuje inny rodzaj malarstwa. Prace różnią się między sobą tematyką, techniką i formatem.