Fentanyl może działać nawet kilkadziesiąt razy silniej niż morfina. Jest duża restrykcja w dostępie do tego leku. Nie kupimy go w aptekach. Mimo to coraz częściej słyszymy, że odurzają się nim coraz młodsze osoby. Do szpitala w Zdrojach trafił właśnie 16-latek zatruty fentanylem. To pierwszy taki przypadek w mieście. Chłopiec już wcześniej miewał epizody z używkami.
Od 2013 roku w Klinice Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala Zdroje hospitalizowano ponad 3 tysiące osób z zatruciami. W ostatnich dniach przyjęto pierwszego pacjenta zatrutego fentanylem – silnym lekiem przeciwbólowym, który szeroko stosowany jest szczególnie w anestezjologii.
– Jest to pierwszy przypadek zatrucia fentanylem w naszej klinice. 16-letni pacjent trafił do nas wydolny oddechowo. Przyjęta dawka fentanylu nie zrobi mu żadnej krzywdy, jest w dobrym stanie – mówi prof. Andrzej Brodkiewicz, kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala Zdroje w Szczecinie, zaznaczając, że nastolatek nie po raz pierwszy przebywa w klinice z powodu zatrucia. To jest już jego trzecia hospitalizacja.
Lekarze ostrzegają, że korzystanie z tego leku przeciwbólowego bez wytycznych lekarskich jest śmiertelnie niebezpieczne.
– To identyczna sytuacja jak z paracetamolem. Świetny i skuteczny lek przeciwbólowy, ale brany w nadmiarze i bez kontroli lekarza niesie śmiertelne niebezpieczeństwo. Podany dożylnie szybko zaczyna działać na organizm, to kwestia tylko dwóch minut. Jeżeli lek jest zażyty doustnie, to efekty zaczynają się po kilkunastu minutach. To lek opioidowy, który łączy się z receptorami w układzie nerwowym. Daje pacjentom poczucie relaksacji i głębokie doznania przeciwbólowe. Zażywany w nadmiarze zaburza jednocześnie pracę ośrodka oddechowego, spowalnia akcję serca czy nawet powoduje utratę przytomności. Przedawkowanie fentanylu może doprowadzić do zgonu – mówi prof. Andrzej Brodkiewicz.
Zatrucia fentanylem stanowią poważny problemem w wielu krajach w Europie. W Polsce liczne przypadki przedawkowania tej substancji odnotowano ostatnio w Wielkopolsce. W ostatnich miesiącach głośno było m.in. o śmierci dwóch nastolatek w Poznaniu.
Komentarze
12