11. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie zapowiada się bardzo ciekawie. Dla zwiedzających będzie dostępnych blisko 40 różnych miejsc. Na pewno nie uda się zwiedzić wszystkiego, dlatego zebraliśmy kilkanaście, naszym zdaniem, najciekawszych atrakcji, o których tej nocy warto pamiętać.
NAJWIĘKSZY TARAS WIDOKOWY, spektakl TEATRU OGNIA, POKAZ NIEMEGO FILMU DO MUZYKI GRANEJ NA ŻYWO w Zamku Książąt Pomorskich
W Noc Muzeów (21 maja) Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na Noc Lubinusa, w ramach której przygotowano kilka tematycznych wykładów przybliżających historię prezentowanych w „Gabinecie Lubinusa” zabytków (Kino Zamek od 17:00), warsztaty dla dzieci (o 17:00 i 19:00) oraz aż dwa koncerty w sali ks. Bogusława X. O godz. 18:00 zagra Szczeciński Chór Kameralny pod dyrekcją Ludwiki Mitkiewicz, z kolei o 20:00 zaplanowano koncert w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Ponadto, na dużym dziedzińcu odbędzie się pokaz filmu niemego „Mocny człowiek” z 1929 roku z muzyką graną na żywo przez zespół Suna Path (g. 21:30). Tego wieczoru po raz pierwszy będzie można też podziwiać panoramę z tarasów, które wybudowano na dachu Zamku (wstęp na tarasy od 18:00 do 23:00). Na zakończenie tradycyjnie już zaplanowano widowisko Teatru Ognia Lascar (g. 23:30, duży dziedziniec). Noc Muzeów to także okazja, by bezpłatnie obejrzeć wszystkie prezentowane w Zamku wystawy (od 18:00).

PLAC ZABAW na placu Solidarności
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów po raz pierwszy będzie można zwiedzić Centrum Dialogu Przełomy, które chcąc umilić czas oczekiwania na wejście na ekspozycję, zaaranżuje na pl. Solidarności wielki plac zabaw. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli zagrać w „zośkę”, klasy, szachy, wziąć udział w wyścigu na torze do gry w kapsle, poskakać na skakance i porysować kredą. Na odwiedzających plac czekają również pokazy przygotowane przez profesjonalistów i wolontariuszy. Będzie działał wózek z napojami. Jak informuje muzeum, projekt „Plac Zabaw” nawiązuje do placu zabaw, który w latach 60. funkcjonował w tym miejscu. Plac Zabaw będzie dostępny od 17:00 do 21:00.

SŁOWIAŃSKIE ŁODZIE, AFRYKAŃSKIE LALKI, NORMANDZKIE MALARSTWO i niedawno wykopane SKARBY w gmachach Muzeum Narodowego

W Noc Muzeów na bezpłatne zwiedzanie w godz. 18:00 – 24:00 zapraszają oczywiście wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie. W gmachu przy Wałach Chrobrego będzie można obejrzeć m.in. nową ekspozycję afrykańskich lalek, świetnie ocenianą i niedawno otwartą wystawę „Daleko od Moskwy” oraz kolekcję prezentującą całą ewolucję łodzi słowiańskich.

W Muzeum Historii przy ul. Księcia Mściwoja II 8 w Noc Muzeów po raz pierwszy zostaną zaprezentowane dwa widoki Szczecina autorstwa Maksa Bügego, a w Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 będzie można obejrzeć archeologiczne „skarby” znalezione w ubiegłym tygodniu w mołtowskim lesie.

Z kolei w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 będzie można zobaczyć prezentowaną tylko do 22 maja niezwykłą wystawę „Malarze Normandii”.

PARADA ZABYTKOWYCH POJAZDÓW, PREZENTACJA SZCZECIŃSKIEGO ROWERU i KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ w Muzeum Techniki i Komunikacji
Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej tradycyjnie już Noc Muzeów rozpocznie od parady zabytkowych pojazdów. Kawalkada starych aut i motocykli wyruszy z dziedzińca muzeum przy Niemierzyńskiej 18a o godz. 17:00 i przejedzie przez miasto trasą: ul. Niemierzyńska 18A - ul. Zygmunta Krasińskiego - al. Wyzwolenia - ul. Piotra Skargi - al. Wojska Polskiego - pl. Zwycięstwa - Brama Portowa - ul. Stefana Wyszyńskiego - Nabrzeże Wieleckie - ul. Nowa - ul. Owocowa - ul. 3 Maja - al. Niepodległości - al. Wyzwolenia - ul. Zygmunta Krasińskiego - ul. Niemierzyńska 18A. Po przejeździe (od 17:30) zabytkowe auta będzie można podziwiać na dziedzińcu muzeum. W godz. 18:00 – 20:00 zaplanowano prezentację idei szczecińskiego roweru, który tradycją i nazwą będzie nawiązywał do historycznych rowerów Stoewera. Opowiedzą o nim twórcy z Fundacji Projekt 353. Z kolei o godz. 20:00 odbędzie się koncert orkiestry dętej Wood & Brass Band. W Noc Muzeów Muzeum Techniki i Komunikacji będzie można zwiedzać w godz. 18:00 – 24:00.

REKONSTRUKCJA STANOWISKA BOJOWEGO UŁANÓW PODOLSKICH, prezentacja umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia w IPN
Ciekawa Noc Muzeów zapowiada się także w szczecińskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi 14. Jej głównym tematem będzie historia 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Odwiedzający w sobotę IPN poznają bohaterskie losy żołnierzy generała Andersa od mniej znanej strony, dowiedzą się wiele m.in. o pracy Pomocniczej Służby Kobiet, korpusowej drukarni i historii słynnego niedźwiedzia Wojtka. Dodatkowo Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino” odtworzy stanowisko bojowe, punkt opatrunkowy i punkt dowodzenia 12. Pułku Ułanów Podolskich z okresu kampanii włoskiej 2. Korpusu Polskiego oraz zaprezentuje umundurowanie (wraz z żołnierską bielizną), wyposażenie oraz uzbrojenie żołnierzy Andersa. W programie jest też prezentacja najnowszej gry planszowej „Odyseja Antka Srebrnego”. IPN zaprasza od 18:00 do 24:00.

ZWIEDZANIE GABINETÓW PREZYDENTA i MARSZAŁKA

W Noc Muzeów można też zwiedzić najbardziej reprezentacyjne wnętrza Szpinakowego Pałacu (pl. Armii Krajowej 1). Chętni zasiądą w fotelu prezydenta miasta i zobaczą imponującą salę biblioteczną, w której przyjmowani są najważniejsi goście Szczecina. W obu pomieszczeniach zachowało się oryginalne umeblowanie. Po Szpinakowym Pałacu będzie oprowadzał sam Prezydent. Zwiedzanie zaplanowano co 20 minut w 10 – 15-osobowych grupach. Zbiórka przy środkowym wejściu do gmachu magistratu. Początek o 19:00, koniec planowany jest o 23:00. Szczegóły tutaj

Poza gabinetem prezydenta podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić także świeżo wyremontowany gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Pomieszczenie (ul. Korsarzy 34) zostanie udostępnione zwiedzającym w godz. 18:00 – 22:00.

INTERAKTYWNA WYSTAWA w Azoty Arenie z prysznicem i pianinem, na którym gra się stopami

Tego wieczoru zaplanowano także bezpłatne wycieczki po niedostępnych zakamarkach Azoty Areny. Z kolei najmłodszych powinna ucieszyć prezentowana w Azoty Arenie interaktywna wystawa „Muzyczna Arena” z prysznicem, pod którym się śpiewa i wielkim pianinem, na którym gra się stopami. W Noc Muzeów Azoty Arena zaprasza w godz. 19:00 – 24:00.

DRONY i WYSTAWA WYDRUKÓW 3D w Technoparku Pomerania

Atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotował także Technopark Pomerania. W programie znalazły się m.in.: pokazy wirtualnego rzeźbienia na żywo, wydruk 3D zrekonstruowanych elementów ołtarza, projekt „Wirtualne Muzeum Pomorza”, pokaz dronów. Poza tym będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Roberta Olszowskiego „Czas i tożsamość”, prezentację obiektu artystycznego Moniki Szpener LANDeSCAPE oraz ekspozycję zdjęć „Rails Girls”. Technopark Pomerania przy ul. Cyfrowej 6 zaprasza od 18:00 do 23:00.

POKAZY ARCHIWALNYCH FILMÓW w Archiwum Państwowym

Archiwum Państwowe tradycyjnie już w Noc Muzeów zaprasza na pokazy filmów. Tym razem w zabytkowym gmachu przy ul. św. Wojciecha 13 zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o tematyce sportowej. Zostaną wyświetlone m.in. film „Kapitan Poloneza” z 1972 roku, opowiadający o żeglarzu Krzysztofie Baranowskim i jego jachcie „Polonez” oraz reportaż „Pogoń za pucharem” z 1982 roku, przybliżający historię Morskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Szczecin. W tym ostatnim znalazło się sporo archiwalnych fotografii, wypowiedzi zawodników i działaczy sportowych oraz archiwalne ujęcia sportowe. Prezentacji filmów będzie towarzyszyć komentarz zaproszonych gości. Pokazy rozpoczną się o 17:00 i 18:00.

KONCERTY W OGRODZIE ZIMOWYM i MUZEALNE BIURO WYCIECZKOWE – propozycje Akademii Sztuki
Sporo atrakcji czeka też na odwiedzających Akademię Sztuki. Będzie można zwiedzić wyremontowane kilka lat temu wnętrza Pałacu pod Globusem, a w ogrodzie zimowym posłuchać koncertów w wykonaniu studentów uczelni. Koncerty rozpoczną się o godz. 20:30. Oprócz tego zaplanowano prezentacje performanc'ów, prac multimedialnych i malowania na żywo. W Noc Muzeów dostępne dla odwiedzających będą też wszystkie wystawy prezentowane w Akademii Sztuki. Pałac pod Globusem zaprasza od 18:00 do 23:00.

Bardzo ciekawie zapowiada się też projekt Muzealnego Biura Wycieczkowego, które zostanie powołane specjalnie na szczecińską Noc Muzeów. Studencka galeria przy Obrońców Stalingradu 17 w sobotę, 21 maja, zamieni się w centrum turystyczne, które przygotuje autorskie programy wycieczek po atrakcjach tegorocznej Nocy Muzeów. Każda wycieczka będzie miała przewodnika, będą nimi studenci Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jak mówią organizatorzy, proponowane przez nich wycieczki mają urozmaicać i porządkować doświadczenie Nocy Muzeów. Muzealne Biuro Wycieczkowe zaprasza od 14:00. Więcej tutaj

MUZEUM MEDYCYNY i wycieczki z przewodnikami
W sobotni wieczór będzie można również zwiedzić rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1. Co ciekawe, w przeszłości budynek pełnił funkcję ratusza, a zaprojektował go sam Wilhelm Meyer-Schwartau, projektant Wałów Chrobrego. Organizatorzy zapraszają w godz. 18:00 – 24:00. Budynek będzie można zwiedzać samemu albo wybrać dłuższą trasę z przewodnikiem. Największą atrakcją wizyty w rektoracie PUM (na trasie z przewodnikiem) będzie Muzeum Medycyny przy Zakładzie Historii Medycyny PUM, w którym zgromadzone są archiwalia i przedmioty związane z historią nauk medycznych, głównie z regionu zachodniopomorskiego.

Poza rektoratem PUM w Noc Muzeów będzie można zajrzeć do zakamarków niedawno wyremontowanej Opery na Zamku (od 21:30 do 24:00) oraz zwiedzić gmach nagradzanej wielokrotnie filharmonii (od 22:00 do 02:00 co 15 minut). Wycieczki po filharmonii rozpoczną się od pokazu krótkiego filmu o budynku i jego działalności. W sobotę będzie można także zwiedzić zabytkowy budynek kamienicy Loitzów, w którym obecnie mieści się liceum plastyczne (w godz. 18:00 – 24:00).