Gdzie i kiedy?
sobota, 9 lipca 2016, 17:00
Za ile?
29 zł
W sobotę, 9 lipca, Stara Rzeźnia na Łasztowni zaprasza na kolejny koncert głęboko osadzony w tradycjach i kulturze marynistycznej. Na scenie Sali Iluzjon zaprezentują się Sąsiedzi. Muzycy grają folk celtycki oraz śpiewają a capella szanty. Inspiruje ich też muzyka dawna oraz folklor śląski. Ich niewątpliwym atutem jest bogate akustyczne instrumentarium, barwne głosy i różnorodny folkowy repertuar.
Zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi powstał w październiku 2001 r. w Gliwicach. W repertuarze grupy znajduje się muzyka folkowa i folk morski, w tym szanty - marynarskie pieśni pracy, śpiewane a cappella, na 6 głosów. - Inspiracje muzyczne Sąsiedzi czerpią z Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyki dawnej, ale ostatnio też z rodzimego folkloru śląskiego. Atutem Sąsiadów jest różnorodność. Potrafią i żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać. Dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium takie jak: skrzypce, flety, gitary, mandolina, koncertina oraz autorskie aranżacje składają się na rozpoznawalny już styl Sąsiadów – mówi Kamil Piotrowski, menadżer Sąsiadów.

Formacja koncertuje na całym świecie, zdobywając szeroki aplauz i wysokie miejsca w różnego rodzaju koncertach i przeglądach. Zespół uważany jest za jeden z najlepszych młodego pokolenia, w gatunku muzycznym nazywanym neo-folkiem. Sąsiedzi występowali wielokrotnie w Holandii, Czechach, Norwegii i Niemczech. Stale też pojawiają się na festiwalach w Polsce. W sumie zagrali już ponad 400 koncertów.

Czym grupa zaskoczy nas podczas koncertu w Starej Rzeźni? Ogromną energią, muzyką wykonywaną w wielu językach świata oraz instrumentarium, którym pochwalić by się mogła nie jedna folkowa orkiestra. Zespół objeżdżając Polskę, wziął udział w wielu konkursach. Efekty robią wrażenie: - Zdobyli główne nagrody większości żeglarskich festiwali, w tym te najbardziej prestiżowe - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" (2008), "Szant we Wrocławiu" (2005) czy "Szant w Giżycku" (2003) oraz Nagrody Publiczności Festiwalu "Kubryk" (2012) w Łodzi oraz "Portu Pieśni Pracy" w Tychach (2015) – mówi Kamil Piotrowski.

Formacja w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, na tę okazje na koncertach prezentuje swoje największe przeboje, a także tradycyjne szanty, które porwą do zabawy miłośników tego gatunku muzyki. Przed nami więc żeglarski wieczór, w rytmie wspaniałych, pełnych emocji pieśni.
[tekst pochodzi z portalu Moja Łasztownia]