Gdzie i kiedy?
Klub Delta
ul. Racławicka 10
sobota, 21 maja 2016, 14:00
Za ile?
5 zł za seans, 15 zł za wszystkie bloki filmowe
W sobotę i niedzielę, 21 i 22 maja w naszym mieście będzie można obejrzeć znaczące dokonania krótkometrażowego kina z całego świata. Klub Delta zaprezentuje bowiem filmy nagrodzone na 22. krakowskim festiwalu Etiuda&Anima (jednej z najważniejszych na świecie tego typu imprez).
OBJAZDOWA ETIUDA & ANIMA 2015/2016 w SZCZECINIE

W Klubie Delta w Szczecinie zaprezentowane zostaną cztery niezwykłe seanse pełne różnorodnych emocji opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów m.in. z Meksyku, Szkocji, Libanu, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Izraela, Szwajcarii, Francji, Rosji czy Kanady. Wśród propozycji filmowych wzruszające „400 toreb” z Meksyku, zabawny „Pod sutannami” z Libanu czy zabawno-dramatyczna animacja „Religatio” z Kanady.

21 MAJA, GODZINA 15:00
SEANS PIERWSZY: Laureaci konkursu ETIUDA I (89 min.)


Grand Prix Festiwalu - Złoty Dinozaur:
400 MALETAS / 400 TOREB
reż. Fernanda Valadez, Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk, 18’
Magdalena wyrusza na poszukiwanie swojego syna, który zaginął w drodze do granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wyposażona tylko we własną wolę i wspomnienia, Magdalena wkracza na pełen przemocy i opustoszały teren, szlak migracyjny w Meksyku.

Srebrny Dinozaur
HISTÒRIA D’UN OBJECTE / HISTORIA PRZEDMIOTU
reż. Carlota Castells Puig, Screen Academy Scotland, Wielka Brytania, 10’18’’
Opowieść o subiektywizmie i introspekcji ludzi. Film ukazuje konflikt między dwoma przyjaciółmi po zaginięciu pewnego przedmiotu oraz ich wysiłki, by go odnaleźć.

Brązowy Dinozaur
SOUS LES SOUTANES / POD SUTANNAMI
reż. Michel Zarazir, Academie Libanaise Des Beaux-Arts, Liban, 19’45’’
Wizyta biskupa w libańskim, żeńskim klasztorze zmienia się w prawdziwy dreszczowiec. Hierarcha i zakonnice wkraczają nagle na pole minowe. Jego ekscelencja przypadkowo wchodzi na nierozbrojoną minę. Zaczyna się odliczanie... Czy uda się zapobiec eksplozji?

Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej
Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk
P*TO / P*DZIO
reż. Martin Bautista, 18’
Jest to opowieść Arturo, historia o dojrzewaniu chłopca, który stara się odnaleźć i zaakceptować swoją tożsamość płciową. Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku Zacatecas w latach 90-tych i opowiada o stygmatyzacji społeczności homoseksualnej w czasie kryzysu związanego z HIV.

EL SONAMBULO / LUNATYK
reż. Lenz Claure, 23’
Zerwanie przynosi Simonowi nieco ulgi. W końcu jego matka jest daleko od jego ojczyma. Simon nie chce, by znów byli razem. Jednak to jeszcze nie koniec rodzinnych komplikacji.

21 MAJA, GODZINA 17:00
SEANS DRUGI: Laureaci konkursu ETIUDA II (84 min. 37 sek.)


3 Honorowe Wyróżnienia dla filmów
DEATH & THE MAIDEN / ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA, reż. Yael Lotem, Tel Aviv University / Deutsche Film- und FernseHakademie Berlin, Izrael / Niemcy, 29‘12“
Krótko po II wojnie światowej w piwnicy w południowej Francji odnaleziono ponad 1000 obrazów. Autorką obrazów była młoda żydowska artystka Charlotte Salomon. Namalowała niespokojną historię swojego życia w unikalnym dziele zatytułowanym: „Życie? Czy Teatr?” Film ujawnia historię kryjącą się za jej dziełem.

ŚLIMAKI, reż. Grzegorz Szczepaniak, Polska, Wajda Studio, 30’
Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale podbijają też Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego „złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”.

SCHNEE IN RIO / TAK UMIERASZ, reż. Manuel Vogel, Macromedia Hochschule für Medien und Kommunikation, Niemcy, 25‘25“
Historia szpiegowska w stylu retro. Rok 1960, noc. Pociąg zmierza za Żelazną Kurtynę. Misja Sebastiana polega na eskortowaniu ważnego obrazu do Pragi. Wszystko się komplikuje. By ocalić własne życie i obraz, Sebastian musi pokonać swoje lęki.

22 MAJA, GODZINA 15:00
SEANS TRZECI: Laureaci konkursu ETIUDA III (79 min.)


Werdykt jury studenckiego
ONNO DE ONWETENDE / ONNO NIEŚWIADOMY
reż. Viktor van der Valk, Netherlands Film Academy, Holandia, 29’07”
Onno nie wie co robić i czuje się zagubiony. Ma wiele pytań i tylko odpowiedzi. Na domiar złego ma dziwne przeczucie. Przeczucie, które zna, ale którego nie rozumie. To uczucie, które przyszło do niego dużo wcześniej, więc nie pochodzi stąd. Zatem skąd?

Werdykt Jury FICC
ALLT VI DELAR / TO, CO DZIELIMY

reż. Jerry Carlsson, Akademin Valand, Göteborgs Universitet, Szwecja, 25’
Arboryści Samir i Sara zostają wynajęci do wycięcia zdrowego drzewa rosnącego na rodzinnym podwórku.Powód, dla którego rodzina chce usunąć drzewo, wydaje się z początku niejasny, jednak żona jest zdeterminowana, a mąż zachowuje się dość dziwnie. Oczywiste jest, że nie chcą o czymś mówić. Podczas wycinania drzewa Samir obserwuje podwórko i ludzi, których spotyka.

Nagroda publiczności
DEBIUT – MIŁOŚĆ
reż. Sylwia Rosak, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska, 4 min.
Chcesz ze mną chodzić?

Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu
WIELKI (NIE)DOCENIONY
DRUGIE ŻYCIE

reż. Eugeniusz Pankov, Szkoła Filmowa w Łodzi, Polska, 20 min.
Pewna kobieta z miłości do matki postanowiła zahibernować jej ciało. Wierzy, ze gdy nauka rozwinie się na tyle, by odmładzać ludzi, ona i jej ukochana mama będą mogły cieszyć się wiecznym szczęściem.

22 MAJA, GODZINA 17:00
SEANS CZWARTY: Laureaci konkursu ANIMA (61 min. 23 sek.)

Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky
ERLKÖNIG / KRÓL OLCH
reż. Georges Schwizgebel, Szwajcaria, 6’
Ojciec jedzie z synem przez las. Choremu dziecku wydaje się, że widzi Króla Olch, który oczarowuje go I przeraża. Na podstawie wiersza Król Olch Goethego oraz muzyki Schuberta i Liszta.

Srebrny Jabberwocky
NIEBIESKI POKÓJ
reż. Tomasz Siwiński, Polska–Francja, 15’
Bohater uwięziony jest w niebieskim pokoju. Przeżywa oniryczne, niepokojące wizje, stając oko w oko z własnymi lękami i wspomnieniami. Musi samotnie rozliczyć się ze swoją przeszłością. Tylko wtedy odzyska wolność.

Brązowy Jabberwocky
BOKUS MANG
reż. Sasha Svirsky, Rosja, 10’
Dziwaczna historia o polowaniu na cudowną istotę Bokus Mang, która może i wie wszystko. Film stworzony do muzyki współczesnego holenderskiego kompozytora Maartena Alteny wykonywanej przez zespół Ensemble Klang, blisko granicy miedzy historią narracyjną, a pozbawioną narracji.

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej
FISH IS WHAT I DESIRE / CHCĘ RYBĘ
reż. Yao Xiang, Wielka Brytania, 7’27”
12-letnia dziewczynka nie chce jeść ryby, którą przyrządzają dla niej rodzice. Przypomina to wybór, którego wcześniej dokonała pomiędzy tym, co właściwe a posłuszeństwem.

5 Honorowych Wyróżnień dla filmów:
THE DEAL / UMOWA, reż. Ewa Smyk, Wielka Brytania, 4’28”
Krótka animacja poklatkowa o aranżowaniu małżeństw we wschodniej części Polski w latach 50. i 60.Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. Umowa jest osobistą refleksją nad rodzinną pamięcią, a także przykładem odkrywczej podróży przez archiwa, podczas której autorka stara się przypomnieć osobiste przeżycia i wspomnienia związane z odnalezionymi przedmiotami.

4 MIN 15 AU RÉVÉLATEUR / 4 MIN 15 W WYWOŁYWACZU, reż. Moïa Jobin-Paré, Kanada, 4’44”
Młoda kobieta i miejski krajobraz w interakcji. Wywoływanie obrazów i złożoności za pomocą ich wydrapywania i ponownego zszywania.

ELU HERMAN H. ROTT’IGA / ŻYCIE Z HERMANEM H. ROTTEM, reż. Chintis Lundgren, Estonia, 11’06” (oraz Nagroda Publiczności)
Herman to szczur lubiący wypitkę, głośną zgrzytliwą muzykę i szachy. Nie dba o porządek, a im większy w jego mieszkaniu panuje rozgardiasz, tym lepiej dla jego samopoczucia. Pewnego dnia postanawia się do niego wprowadzić bardzo czysta kotka ze słabością do bałaganiarskich macho. Przynosi ze sobą odkurzacz, fortepian i, co gorsza, kolekcję płyt z muzyką klasyczną.

SONAMBULO / LUNATYK, reż. Theodore Ushev , Kanada, 4’20”

Surrealistyczna podróż wśród kolorów i kształtów inspirowana wierszem „Śpiewak Cygańskich Romansów” Federica Garcíi Lorci. Wizualna poezja w rytmie fantastycznych snów i namiętnych nocy.

Werdykt jury studenckiego
DOKUMENT, reż. Marcin Podolec, Polska, 6’50”
Portret ojca, którego dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom.

Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu
RELIGATIO, reż. Jaime Giraldo, Kanada, 3’23”
Istoty, które żyją na świecie, zwisając na linach, walczą, by nie spaść w roztaczającą się pod nimi otchłań.


Miejsce pokazów: Klub Delta, ulica Racławicka 10, Szczecin Dąbie
Ceny biletów: 5 złotych za seans, 15 złotych za wszystkie bloki filmowe