Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 54 (ProMedia)
al. Wojska Polskiego 2 / Szczecin
sobota, 25 maja 2019, 13:00
Za ile?
darmowe
25 maja 2019 (sobota) godz. 13.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie z Kasią Wągrowską, autorką książki "Życie zero waste" i bloga www.ograniczamsie.com. Spotkanie będzie pretekstem do rozmowy o tym, co każdy z nas może zrobić żeby naszej planecie było nieco lżej.

Organizator: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne "Oswajanie sztuki".

Spotkanie jest częścią projektu "Śródmieście bez plastiku" finansowanego ze środków Miasta Szczecin, w ramach programu Mikrodotacje 2019. Wstęp wolny!

Kasia Wągrowska o sobie:

Na co dzień pracuję w branży IT, jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci, oraz prowadzę bloga. To miejsce jest dla mnie szczególne, bo od 2015 roku ewoluowało od dążenia w kierunku minimalizmu do eksperymentowania na polu życia bez śmieci. Skąd ta zmiana?

Przez ostatnie lata krytycznie patrzyłam na to, co mnie otacza. Zauważyłam pośrednią zależność między moimi zakupowymi nawykami, liczbą przedmiotów wokół mnie a poziomem niezadowolenia z życia. Wiedziałam, że muszę coś zmienić. Oczyszczanie domu skłoniło mnie do refleksji na temat uprawianego przeze mnie stylu konsumpcji i jej konsekwencji dla środowiska. Doszłam do wniosku, że nie tylko nie powinnam tyle kupować, bo wiele posiadanych przeze mnie rzeczy zaraz wyląduje w koszu, lecz również skupić się na życiu bez generowania śmieci.

W efekcie mojego eksperymentowania i zgłębiania tematu filozofii zero waste, w 2017 roku napisałam książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Książka jest kompendium wiedzy na temat zero waste osadzonym w polskim kontekście. Przedstawiam w niej historię ruchu zero waste na świecie, zatrzymując się dłużej na czasach współczesnych, w których redukcja odpadów jest szczególnie ważna. Masowa produkcja rzeczy kiepskiej jakości skłania nas do częstszego kupowania, a co za tym idzie wymiany starych na nowe, niekoniecznie lepsze i trwalsze. Moda zmienia się z sezonu na sezon, a my wierzymy, że zakupy doprowadzą nas do szczęścia szybciej niż cokolwiek innego.

Książkę można używać jak codzienny poradnik w kuchni, w trakcie zakupów czy przy domowych porządkach, gdyż zawiera mnóstwo przepisów na konkretne potrawy i specyfiki. Wszystkie z nich przetestowałam u siebie w domu i z powodzeniem mogę polecić. Jest w niej sporo historii z życia wziętych, pokazujących, jak czasem zabawne, a czasem stresujące może być wprowadzanie nowych nawyków.

W trakcie pisania książki przeprowadziłam dziesiątki rozmów z osobami żyjącymi już w stylu zero waste. Znajdziecie w niej zapis kilku z nich, między innymi wywiad z Aleksandrą Niewczas, założycielką pierwszej grupy dotyczącej życia zero waste w Polsce, obecnie prezeską Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Są też rozmowy na temat zero waste w Pradze – z Anią Cerny, Polką mieszkającą na co dzień nad Wełtawą, zero waste w kontekście rodziny i dzieci – z Kornelią Orwat, zero waste i edukacji – z Agnieszką Sadowską-Konczal, i wiele innych. Nad książką pracowałam pół roku i jestem z niej bardzo dumna.

W ramach działalności związanej z zero waste prowadzę wykłady i warsztaty, zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych. Jeśli masz pytania, chcesz podjąć współpracę lub po prostu pogadać – zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Wierzę, że razem możemy wiele zdziałać! Pisząc bloga uczę się, jak żyć świadomie, w zgodzie z naturą i samą sobą. Mam bzika na punkcie reportaży, kulinarnych podróży i naturalnych kosmetyków. Wdrażam minimalizm w moim domu. Jako istota społeczna cenię sobie każdy kontakt z czytelnikami. Nadal uczę kota, żeby nie chodził po kuchennych blatach.