Do otwarcia Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pozostały niecałe dwa miesiące. Poznaliśmy oficjalną datę, kiedy drzwi nowego gmachu na Łasztowni otworzą się dla gości. Z kolei w najbliższym czasie będzie mieć miejsce „Wielkie Testowanie” – to szansa dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński poinformował nas o konkretnym terminie otwarcia gmachu na Łasztowni. Jak czytamy, „otwarcie MCN planowane jest na 27 maja”.

Obecnie nie są jeszcze znane ceny biletów ani program wydarzeń towarzyszących. „Nie chcemy, aby otwarcie było jednorazowym wydarzeniem z przecięciem wstęgi” – podkreślał na początku stycznia marszałek Olgierd Geblewicz.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w Morskim Centrum Nauki będzie mieć miejsce „Wielkie Testowanie”. To okazja dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na przetestowanie eksponatów, wśród których znajdują się m.in. kostium pływacki i helikopter do ratowania rozbitków. Z trzeciego piętra odważni będą mogli wejść na maszt, gdzie znajdują się bocianie gniazdo i luneta do obserwacji. Najbardziej ekstremalnym doświadczeniem będzie przejście przez reję.

Budowa Morskiego Centrum Nauki według projektu Piotra Płaskowickiego zakończyła się już kilka miesięcy temu. Przypomnijmy, że przestrzeń gmachu przypominającego kadłub statku wypełniła ekspozycja stała, która w inspirujący sposób ma opowiadać m.in. o żegludze czy szkutnictwie. Na odwiedzających czekać będzie około 200 oryginalnych eksponatów, za których koncepcję odpowiada Piotr Kossobudzki.

Wraz z początkiem tego roku Morskie Centrum Nauki oficjalnie zaprezentowało także możliwości planetarium, które znajduje się w żelbetowej „lewitującej kuli”. Za wyposażenie odpowiedzialne jest konsorcjum warszawskiej spółki AB Micro i francuskiej firmy RSA Cosmos. Żelbetowa kula MCN pomieści 44 widzów, którzy będą mogli oglądać pokazy związane nie tylko z astronomią.