Katarzyna Nosowska, T.Love, Natalia Przybysz to artyści, których będzie można już w najbliższy weekend usłyszeć w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Przed nami wyczekiwany Przecław Festiwal. Będzie bardzo muzycznie, ale i proekologicznie!

Wysoki poziom artystyczny

Przecław Festiwal potrwa dwa dni. 10 czerwca zaplanowano koncerty pod hasłem „Przyjaciele muzyki” na scenie GOKSiR, a dzień później odbędzie się rodzinny piknik z wieloma atrakcjami.

– Do występu podczas Przecław Festiwalu zaprosiliśmy wykonawców o ikonicznej pozycji w polskiej muzyce, stale tworzących nowe materiały i prezentujących wysoki poziom artystyczny. Nosowska wykona u nas utwory ze swojej dopiero co wydanej płyty, a T.Love i Natalia Przybysz zagrają piosenki z albumów, które zostały nominowane do tegorocznej edycji Fryderyków – najbardziej prestiżowej polskiej nagrody fonograficznej – mówi Jakub Matura z działu promocji i organizacji wydarzeń GOKSiR w Przecławiu.

Nosowska z najnowszą płytą

Katarzyny Nosowskiej nie trzeba przedstawiać, o jej dokonaniach też można pisać długo. Artystka była nagradzana m.in. Paszportami Polityki (dwa razy), trzykrotnie przyznano jej nagrodę za najlepszą kreację aktorską na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, a aż 27 razy odbierała „Fryderyka”, w tym 11 z zespołem Hey. Najbardziej znane solowe utwory Nosowskiej to m.in. „Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć…”, „Era retuszera” czy „Nomada” i możemy się spodziewać, że tego sobotniego wieczoru zostaną wykonane obok numerów z najnowszej płyty „Degrengolada”, takich jak „Larum” czy „Ledwie wczoraj”.

Paulina Przybysz z piosenkami Kory

Druga z wokalistek, która wystąpi 10 czerwca w Przecławiu, to Natalia Przybysz. Artystka ta nie tylko śpiewa, ale jest też kompozytorką, autorką tekstów i aktywistką zaangażowaną w działania proekologiczne. Zadebiutowała w 2001 roku, współtworząc z siostrą Pauliną Przybysz zespół Sistars. Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2011. To właśnie wtedy – w 50. rocznicę debiutu artystycznego Janis Joplin – powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Ostatni album Natalii Przybysz, wydany rok temu krążek „Zaczynam się od miłości”, zawiera m.in. siedem niewydanych wcześniej na żadnej płycie tekstów Kory z muzyką skomponowaną przez zespół tworzony przez Jurka Zagórskiego, Mateusza Waśkiewicza, Pata Stawińskiego i Kubę Staruszkiewicza.

T.Love w najlepszym składzie

Grupa T.Love miała wystąpić na Gali Fryderyków 2022 w Szczecinie, ale wypadek perkusisty zespołu spowodował odwołanie koncertu. Po roku weterani polskiej muzyki rockowej wreszcie zagrają „w okolicy”, promując album „Hau! Hau!”. Przyjadą w klasycznym i sprawdzonym składzie: Muniek Staszczyk, Jan Benedek, Jacek Perkowski, Paweł Nazimek, Sidney Polak i z pewnością poza nowymi numerami ze wspomnianej wyżej płyty, takimi jak np. „Pochodnia” czy „Ziemia obiecana”, sięgną też po hity sprzed lat!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bramy GOKSiRu otwarte zostaną już o godz. 17:00. Na widzów czekać będzie strefa gastronomiczna, w tym stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru gminy Kołbaskowo, które zaserwują lokalne specjały. Występy artystów rozpoczną się o 19:00.

Dla zmotoryzowanych uczestników festiwalu przygotowano tymczasowy parking tuż przed siedzibą GOKSiRu przy ul. Rekreacyjnej. Organizatorzy zachęcają także do skorzystania z komunikacji miejskiej lub Szczecińskiego Roweru Miejskiego, którego stacje znajdują się w Warzymicach i Przecławiu.

Bilety na koncert 10 czerwca dostępne są pod adresem https://bilety.fm/pl/muzyka/8406-przeclaw-festiwal-2023-przyjaciele-muzyki-przeclaw-goksir.html

Można będzie je nabyć także na miejscu, w kasie przed bramą główną festiwalu.

Ekologiczny piknik w niedzielę

– Drugi dzień Przecław Festiwalu ma charakter familijny i integracyjny. Chcąc jednak zachęcić uczestników wydarzenia do spędzenia go w sposób twórczy za główny temat obraliśmy ekologię. Wespół z Gminą Kołbaskowo przygotowaliśmy blisko dziesięć warsztatów o przyrodniczej tematyce. Część z nich ma charakter edukacyjny – będziemy uczyć budowania domków dla owadów, jak nie marnować żywności, jak tworzyć miniaturowe łąki kwietne lub poznawać życie pszczół, a część opiera się na działaniach artystycznych – dzięki nim poznamy metody tworzenia pięknych rzeczy z materiałów z odzysku. Udział w nich jest bezpłatny! – zaprasza Jakub Matura.

Zabawa, warsztaty i lokalne specjały

W niedzielę, 11 czerwca, w przestrzeni GOKSiR zaplanowano bardzo wiele aktywności i atrakcji, takich jak animacje artystyczne, gry i zabawy. W ramach pikniku będzie działała strefa gastronomiczna, w której serwowane będą m.in. naturalne lokalne specjały (slow food). Dzieci będą mogły przygotować prace plastyczne czy ozdobić według własnego projektu torby bawełniane. W strefie zabaw znajdą się zamki dmuchane, gra planszowa XXL, koło fortuny, pokój zagadek i fotobudka. Przygotowano także zajęcia pod hasłem „Eko środki czystości” oraz „Budujemy domki dla owadów” (na nie będą obowiązywały zapisy).

Szczegółowy program pikniku: www.przeclawfestiwal.pl

Piknik rodzinny „Przyjaciele Ziemi” jest elementem działań planowanych w ramach projektu pn. „Dbaj o środowisko i zostań Eko Przyjacielem Ziemi” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Efektami tej kreatywnej zabawy ma być kolorowanka ekologiczna oraz ulotki informacyjne dotyczące oszczędzania wody.

Udział w pikniku rodzinnym jest bezpłatny.