Eugeniusz A. Daszkowski był nestorem szczecińskiego środowiska literackiego, marynistą, pedagogiem i autorem 27 książek o morzu. W czasie II wojny światowej należał do konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi.
Zadebiutował w 1958 roku na łamach „Głosu Szczecińskiego” opowiadaniem „Ostatni papieros”. W kolejnych latach jego opowiadania i reportaże o tematyce morskiej drukowały w m.in. „Spojrzenia” i almanach społeczno-kulturalny „Morze i Ziemia”. Do jego najbardziej znanych pozycji należy zbiór „Blindziarze z San Pedro” wydany w 1986 r. Był też autorem słuchowisk radiowych, a na potrzeby zespołu filmowego „Profil” zaadaptował swoje opowiadanie „Dziewczyna z Mailandu” z tomu „Afrykańskie spotkania”. W 1971 roku napisał także scenariusz do filmu „Drzewo śmierci”.
W latach 1972-1978 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Od 1973 roku był prezesem Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a od 1976 roku członkiem Zarządu Szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
We wrześniu 2019 roku zaprezentował swoją ostatnią książkę, tematycznie związaną z życiem na morzu. Było to literackie podsumowanie rejsów, które jako kapitan żeglugi wielkiej odbył pod obcymi banderami. Pisarz obchodził wtedy Jubileusz 60-lecia pracy twórczej, a „Rejs do Dżeddy” był jego 27. książką.
Zmarł 27 marca 2021 roku w Szczecinie w wieku 91 lat.
Opracowano na podstawie http://encyklopedia.szczecin.pl
Komentarze
0