Latem kierowcy jeździli po Szczecinie ze średnią prędkością 44,4 km/h. Tak wynika ze statystyk opublikowanych przez specjalistów systemu Yanosik. Co ciekawe, w tym czasie szybciej jeździło się po ulicach w... Warszawie.
Yanosik to popularna aplikacja dla kierowców, z której korzysta ponad 1,5 mln użytkowników. Na podstawie zebranych od nich danych, przygotowano ranking najwolniejszych miast w Polsce w okresie letnim. Dla 10 największych miejscowości obliczono średnią prędkość uzyskiwaną na ulicach w lipcu i sierpniu. Wykorzystano pomiary w dni robocze, w godzinach od 7 do 18.

Latem tylko nieco szybciej niż wiosną
Szczecin uplasował się w środku stawki - na 6. pozycji. Okres wakacji to mniej samochodów na ulicach, co przełożyło się na nieco szybsze tempo jazdy. Wiosną, według danych Yanosika, średnia prędkość na szczecińskich ulicach wynosiła 41,5 km/h. W lipcu i sierpnia wzrosła do 44,4 km/h (był to jednak drugi najniższy wzrost biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce).

Niechlubny ranking na najwolniejsze miasto w okresie letnim wygrał Wrocław (średnia prędkość 39,3 km/h) przed Krakowem (40,1 km/h) i Gdańskiem (41,6 km/h).

Najwygodniej mieli latem kierowcy w Katowicach, którzy poruszali się po mieście ze średnią prędkością 50,6 km/h. Co zaskakujące, niewiele gorzej było w lipcu i sierpniu w Warszawie (45,1 km/h). Minimalnie szybciej niż w Szczecinie jeżdżono również po Łodzi (44,6 km/h) i Bydgoszczy (44,7 km/h).

- Dotychczas Warszawa, Łódź czy Katowice zwykle zajmowały pierwsze miejsca w rankingu najwolniejszych miast. Sezon wakacyjny znacznie przetasował całą klasyfikację. Może mieć to związek z wyjazdem mieszkańców na wakacje. Z kolei Kraków, Gdańsk czy Wrocław są w Polsce popularnymi kierunkami turystycznymi. Napływ turystów do miast mógł je znacznie spowolnić – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.



Po centrum wolniej niż 30 km/h

Na podstawie danych z Yanosika obliczono również średnią prędkość w ścisłym centrum miasta (wyznaczono je w promieniu jednego kilometra od wybranego punktu w centrum). Z zestawiania wynika, że latem kierowcy osiągali w śródmieściu Szczecina średnią prędkość 28,8 km/h. Wolniej było w Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. Najlepsze wyniki po raz kolejny osiągnęły Katowice (36,4 km/h).

- Wiele miast wprowadziło strefy tempo 30 w centralnych częściach miast, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Prawdopodobnie dlatego kierowcy jeżdżą znacznie wolniej w tym obszarze miasta – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.



Jak szybko jeździ się po Szczecinie obecnie?

W okresie, który obejmuje badanie, w śródmieściu Szczecina trwał tylko jeden poważniejszy remont – przebudowa fragmentu ul. Jagiellońskiej. Dopiero jesienią ruszyły prace na ul. Szczanieckiej i przy torowisku na ul. Krzywoustego. Wkrótce uciążliwe staną się również roboty na Trasie Zamkowej. Dlatego w rankingu obejmującym wrzesień, październik i listopad Szczecin na pewno awansuje w hierarchii najwolniejszych miast.