Już w piątek Dzień Kobiet. Z tej okazji ginekolodzy – położnicy ze Szpitala „Zdroje” w Szczecinie zapraszają panie na bezpłatne badania cytologiczne. Nie jest wymagane skierowanie lub wcześniejsza rejestracja. Wystarczy tylko przyjść.

Kilka minut, które mogą uratować życie

Profilaktyczne badania cytologiczne finansowane ze środków NFZ będą wykonywane w poradni ginekologiczno-położniczej Szpitala „Zdroje” przy ul. Św. Wojciecha 7 w Szczecinie w piątek, 8 marca, w godzinach 10:00 – 14:00. Są skierowane są do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Aby skorzystać z badań nie trzeba mieć skierowania ani wcześniejszej rejestracji. (Poradnia dysponuje możliwością niekrępującego przygotowania się do badania).

– Rak szyjki macicy jest drugim na świecie pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet – mówi Magdalena Knop, rzecznik prasowy Szpitala „Zdroje”. – Bardzo wysoka umieralność powodowana tego rodzaju rakiem powoduje, że stanowi on niezwykle istotny problem zdrowotny naszych czasów. Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Stąd tak istotna rola badań profilaktycznych. Regularne i systematyczne ich wykonywanie umożliwia odpowiednio wczesne zdiagnozowanie stanów przedrakowych, zwiększając szanse kobiet na całkowite wyleczenie. Nie ma lepszego prezentu, jaki my kobiety możemy sobie sprawić w dniu naszego święta, niż zadbanie o własne zdrowie. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkie Panie do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych. Są one bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. Minut, które mogą uratować życie!

Bezpieczne i bezbolesne badanie

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność, jest najpopularniejszą metodą badań przesiewowych. W wyniku przeprowadzonego badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie zaawansowania choroby. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego, zostają skierowane na dalszą diagnostykę lub leczenie w oddziale.

– Rak szyjki macicy to poważny problem zdrowotny i społeczny. Polska niestety należy do krajów o wysokiej zachorowalności i umieralności na ten typ raka – mówi lek. Adrianna Frąckiewicz- Werblińska, specjalista ginekolog-położnik ze Szpitala „Zdroje”. – Złotym standardem profilaktyki raka szyjki macicy jest cytologia - badanie przesiewowe. Jest to metoda tania, prosta, nieinwazyjna i łatwo dostępna. W Polsce od 2006 roku istnieje Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dedykowany dla kobiet od 25. do 59. roku życia, które co 3 lata mogą wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Kobiety młodsze lub starsze również mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady lekarza ginekologa. Skierowanie na badanie nie jest wymagane. Program profilaktyki zaczyna przynosić pierwsze efekty, choć wciąż zgłaszalność na badania jest niska i daleka od ideału. Dzień kobiet to dobry moment, aby każda z nas zrobiła coś dobrego dla siebie. Kobieto zrób cytologię i nie daj się zaskoczyć rakowi!

Upominki dla pań

Każda pacjentka, która 8 marca zrobi cytologię w poradni ginekologiczno-położniczej Szpitala „Zdroje” przy ul. Św. Wojciecha 7, otrzyma upominki. W tych samych godzinach w przychodni czynne będzie stanowisko eksperckie NFZ, przy którym będzie można porozmawiać o innych bezpłatnych badaniach profilaktycznych, o zapobieganiu chorobom, dowiedzieć się o ich znaczeniu dla zdrowia, a także o leczeniu. Dostępne będą materiały informacyjne oraz informatory „Gdzie się leczyć 2019”. Wśród kobiet, które wykonają tego dnia w poradni przy ul. Wojciecha badanie cytologiczne, wylosowany zostanie także podwójny bilet do kina.

Co powoduje raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny. Wymienia się szereg czynników, które w sposób istotny zwiększają ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Należą do nich:

- infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, stanowiące jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy;

- wiek - zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając szczyt pomiędzy 45. a 55. r.ż.;

- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,

- duża liczba partnerów płciowych,

- niski status socjoekonomiczny,

- palenie papierosów.

Krzywa zachorowalności kobiet na raka szyjki wzrasta począwszy od 25. roku życia, następnie gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45. a 49. rokiem życia.