Połączyli lokalsów ze Śródmieścia oraz skutecznie zachęcali pozostałych, aby spojrzeli na centrum Szczecina z innej perspektywy. ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zawiesza działalność. „Nie wychodzimy jednak ze Śródmieścia” – podkreśla Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia Oswajanie Miasta.

ŚRODEK rozpoczął działalność w 2017 roku od wystawy „Dzieje alei Wojska Polskiego” złożonej ze zdjęć i wspomnień mieszkańców. Od początku jego prowadzeniem zajęło się Stowarzyszenie Oswajanie Miasta, które tworzą Kinga Rabińska, Paulina Stok-Stocka oraz Marcin Chruśliński.

Założony, aby informować o modelowej rewitalizacji

- ŚRODEK został utworzony w ramach modelowej rewitalizacji śródmiejskiego fragmentu alei Wojska Polskiego. W 2017 roku wygraliśmy konkurs. Nie chcieliśmy, aby to był tylko punkt konsultacyjny, gdzie mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o tej przebudowie. Chcieliśmy, aby to było miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli się integrować – przypomina Kinga Rabińska.

Umowa na prowadzenie ŚRODKA wygasa jednak wraz z końcem tego roku.

- Dofinansowanie kończy się wraz z 2024 rokiem, a magistrat nie ogłosił nowego konkursu. Z tego co wiem, miasto planuje kontynuować ideę punktów sąsiedzkich, ale na razie nie znamy szczegółów. Formalnie więc ŚRODEK istnieje do końca roku – tłumaczy Kinga Rabińska.

Wysłaliśmy pytania do miasta w sprawie idei punktów sąsiedzkich. Do tematu będziemy wracać.

fot. Grażyna Iłowiecka

Spacery, spotkania, Święta Śródmieścia

Przez 7 lat prowadzący ŚRODEK zorganizowali kilkadziesiąt spacerów, wiele więcej spotkań z mieszkańcami (poświęconych konsultacjom społecznym, życiu w Śródmieściu, ze specjalnymi gośćmi), siedem edycji Święta Śródmieścia. To dzięki ich działaniom na mapie Szczecina pojawiły się nowe mozaiki.

fot. Pelikan Photography

- Staraliśmy się opowiadać o trochę innym Śródmieściu. Nie tym, który jest na pierwszy rzut oka, tylko tym, na który trzeba zerknąć głębiej. Jestem bardzo dumna z tego, że udało nam się wesprzeć i wzmocnić dużo osób działających w Śródmieściu. Ta dzielnica zyskała bardzo wielu liderów, którzy robią naprawdę super rzeczy – podkreśla nasza rozmówczyni.

Zwieńczeniem 7-letniej działalności ŚRODKA był niedzielny spacer. Tłum mieszkańców zebrał się pod siedzibą punktu, aby wyruszyć w sentymentalną podróż po Śródmieściu. Nie brakowało tych, którzy przez te wszystkie lata współpracowali z punktem.

Aktywistka Anna Marczyńska pokazała spacerowiczom jedno z najbardziej ukrytych podwórek, architekt Marcin Szneider opowiedział o przemianach placu Zgody (niegdyś plac Przyjaźni Polsko-Radzieckiej), Paweł Madejski raczył ciekawostkami na temat śródmiejskiej zieleni, a Joanna Olszowska przypomniała o mozaikowym Alfabecie Śródmieścia, który znajdziemy w podwórzu przy alei Wojska Polskiego 39.

fot. Grażyna Iłowiecka

„Będziemy działać dalej”

- Nie wychodzimy ze Śródmieścia, będziemy działać dalej. Po tylu latach jesteśmy gotowi na zmianę. To może być dla nas nawet taki powiew świeżego powietrza – podkreśla nasza rozmówczyni.

Stowarzyszenie Oswajanie Miasta wynajmuje lokal przy ul. Bałuki 17. Być może to tam przeniesie się z działaniami, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęto. 

- Przez to, że tyle rzeczy robiliśmy ze ŚRODKIEM, nie udało nam się zrealizować planów związanych z tych miejscem. Teraz chcemy zrobić tam nasze centrum działań. Obok jest Lokatorne (otwarte miejsce działań antydyscplinarnych), z którym bardzo dobrze żyjemy, a na górze jest Galeria Obrońców Stalingradu. Będziemy kontynuować te miejskie rzeczy, chcemy zaprosić mieszkańców do innego świętowania zakończenia II wojny światowej, organizować kolejne spacery, zapraszać na spotkania z pisarzami specjalizującymi się w historii tych ziem, kreować działania włączające różne grupy. Planów mamy sporo – zapowiada Kinga Rabińska.