Jakie dramatyczne wydarzenia miały tutaj miejsce, ile zieleni przybyło oraz jak się miewa lokalny biznes po zmianach? „Zakończenie rewitalizacji jest dobrą okazją do spotkań i poznania, nie tylko historii, ale i nowej odsłony alei” – zaprasza zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.
– A grudzień, choć na pozór niezachęcający do spacerów na świeżym powietrzu, postaramy się umilić mieszkańcom żywą choinką, która ozdobi plac po „ścianie płaczu” już 6 grudnia. Choinka pozostanie z nami przez cały okres świąteczny – dodaje Michał Przepiera.
Jak kiedyś wyglądała aleja Wojska Polskiego?
Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na stronie https://www.accredi.pl/spacerymiejskie. Pierwsze spotkanie zaplanowano już 30 listopada. Przewodnik Michał Rembas zabierze uczestników w odległe czasy.
„Podczas spaceru poznamy historię ulicy i jej okolic, zobaczymy ciekawe pod względem architektonicznym budynki, przyjrzymy się ciekawym detalom na fasadach zabytkowych kamienic oraz poznamy dramatyczne wydarzenia, które mały tutaj miejsce” – zapraszają organizatorzy.
Jak lokalne inicjatywy kształtują życie miasta?
Kolejne spotkania poprowadzi Kinga Rabińska, animatorka i organizatorka kultury. Współtwórczyni ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego zaprasza 6 grudnia na spotkanie pt. „Rewitalizacja Śródmieścia: Nowe oblicze alei Wojska Polskiego”. Spacer rozpocznie się przy dawnej ścianie płaczu, gdzie rozbłyśnie miejska choinka oraz znajdzie się nowa wystawa o tym, co działo się w ostatnich latach przy alei Wojska Polskiego.
Jak czytamy, uczestnicy spaceru poznają „kluczowe inwestycje rewitalizacyjne, jak nowo otwarte przestrzenie zielone, elementy małej architektury i nowoczesne rozwiązania w infrastrukturze miejskiej”.
– Skupimy się także na oddolnych działaniach społecznych, które formalnie lub nieformalnie wpisują się w proces rewitalizacji, ukazując, jak lokalne inicjatywy kształtują życie miasta. To doskonała okazja, by zobaczyć, jak ambitne projekty oraz zaangażowanie mieszkańców wpływają na jakość życia i przyszłość miasta – zachęcają organizatorzy.
Jak miewa się biznes na nowej alei?
Dzień później (7 grudnia) Kinga Rabińska zaprasza na spacer „Biznes w Nowym Śródmieściu”. W ramach spotkania uczestnicy odwiedzą kultowy zakład fotograficzny Minifot, Galerię Henryka Sawki oraz inne, nowe lokale usługowe oraz gastronomiczne.
„Przyjrzymy się także, jak przyciągają one turystów oraz mieszkańców. Spacer skupi się również na oddolnych inicjatywach społecznych, które wspierają rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wnosząc świeże pomysły i współtworząc nowe oblicze miasta” – zapowiadają organizatorzy.
Jak nowe standardy kształtują przestrzeń?
Ostatni spacer zaplanowano 14 grudnia. Zbiórka o godz. 13 przy fontannie obok kościoła pw. św. Wojciecha.
„Dowiemy się, jak nowe standardy miejskie kształtują przestrzeń dla mieszkańców i turystów – od wygodnych ogródków gastronomicznych po szerokie chodniki i stylowe elementy małej architektury. Podczas tej trasy skupimy się na nowoczesnych rozwiązaniach, które sprawiają, że Śródmieście staje się coraz bardziej przyjazne, estetyczne i dostępne” – czytamy w zapowiedzi.
Komentarze
3