W Polsce każdego dnia 19 kobiet umiera z powodu raka piersi. By to zmienić, niezbędna jest profilaktyka. W sobotę bezpłatne badania USG piersi będzie można wykonać w CHR Galaxy.

Darmowe badania USG piersi z okazji Dni Matki organizuje Stowarzyszenie Fizjosport. Będzie można z nich skorzystać w sobotę, 27 maja, w CHR Galaxy. Badania będą przeprowadzane w godz. 10:00-18:00 na poziomie 0 galerii.

Stanie tam specjalnie przygotowany mobilny gabinet lekarski, w którym przyjmować będą lekarze specjaliści ginekologii z „Gabinetów Tuwima”. 

Co ważne, USG piersi to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, trwa ok. 10 minut. Wynik jest znany od razu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana kobieta otrzyma wydruk z obrazem zmian.

Badania są przeznaczone dla kobiet powyżej 18. roku życia. W ramach akcji nie będą realizowane skierowania na badania USG. Pełny regulamin dostępny będzie w miejscu badania. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły: https://www.galaxy-centrum.pl/aktualnosci/dbajmy-o-kobiece-zdrowie

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, wyprzedzając raka płuca (źródło: WHO, 2021). Co roku, według szacunków WHO, u 12% kobiet na świecie diagnozuje się nowotwór piersi. W Polsce corocznie około 20 tysięcy kobiet dowiaduje się, że choruje, a każdego dnia w Polsce umiera 19 kobiet z powodu raka piersi. Niestety, w Polsce liczba zgonów z tego powodu rośnie, a przyczyną jest niewystarczająca profilaktyka. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie. Wystarczy sprawdzać stan piersi samodzielnie co miesiąc i regularnie kontrolować zdrowie, wykonując badania USG piersi oraz mammografię. Ryzyko zachorowania na raka piersi związane jest z wieloma czynnikami, takimi jak wiek, płeć żeńska, czynniki genetyczne, współwystępowanie innego nowotworu, czynniki hormonalne, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu i palenie tytoniu.