Przez tydzień nie wjedziemy w ulicę Grodzką i na plac Orła Białego. W weekend odbędzie się tam kolejna edycja Jarmarku Jakubowego.

Tegoroczny Jarmark Jakubowy rozpocznie się we czwartek, 24 lipca, i potrwa do niedzieli. W  związku z tym już we wtorek, 22 lipca, od godz. 20:00 zamknięte dla ruchu zostaną ul. Grodzka na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Farnej i plac Orła Białego od skrzyżowania z ul. Staromłyńską, Łaziebną i Koński Kierat.

Trasy zmienią autobusy 52 i 76

Swoją lokalizację z ul. Grodzkiej na al. Niepodległości (KFC) zmieni też przystanek początkowy (końcowy) dla linii autobusowych nr 52 i 76. Autobusy będą kursować częściowo zmienioną trasą przez al. Niepodległości, pl. Żołnierza Polskiego, ul. Farną i ul. Sołtysią, następnie powrócą na stałe trasy. Linie będą kursować wg obowiązujących rozkładów jazdy.  

Przystanek „Grodzka”, mieszczący się na ul. Grodzkiej, czasowo zostanie przeniesiony na ul. Farną przed skrzyżowaniem z ul. Grodzką.

Zmiany będą obowiązywały do poniedziałku, 28 lipca, do godz. 06:00.

Poparzeni Kawą Trzy i Zbigniew Wodecki

Jarmark Jakubowy odbędzie się w Szczecinie już po raz szósty. W tym czasie plac i ulice przy Bazylice Archikatedralnej tradycyjnie wypełnią stoiska, na których około 150 wystawców z całej Polski będzie prezentowało regionalne przysmaki, wyroby rzemieślnicze, pszczelarskie, rolnicze oraz rękodzieło. Nie zabraknie również specjalnej strefy gastronomicznej dla odwiedzających jarmark.

Zaplanowano także liczne wydarzenia kulturalno – artystyczne. W piątek, 25 lipca, o godz. 20:00 na scenie na placu Orła Białego wystąpi Zbigniew Wodecki. Z kolei dzień później, również o 20:00, szczecinianie posłuchają Poparzonych Kawą Trzy. Oprócz tego odbędą się liczne koncerty zespołów folklorystycznych, które skoczną muzyką, śpiewem oraz barwnymi strojami będą umilać czas gościom i uczestnikom jarmarku. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. 

Podczas imprezy pojawi się też kilkakrotna możliwość zwiedzania katedry z przewodnikiem. Z kolei w piątek, 25 lipca, w godz. 22:00 – 23:00 chętni zobaczą nocną panoramę Szczecina z wieży katedralnej.

W średniowiecznym obozie

Poza tym przez cały czas trwania jarmarku, od piątku do niedzieli w godz. 12:00 – 19:00, wystawcy będą prowadzić warsztaty i pokazy rękodzielnicze, m.in.: wypalanie ceramiki raku, pokazy garncarstwa, malowanie na jedwabiu, naukę gry na starych instrumentach, produkcję oscypków, pieczenie andrutów.

Na placu Orła Białego stanie obóz średniowieczny, w którym będą miały miejsce walki rycerskie, pokazy tańca i strzelania z łuku, zabawy plebejskie, prezentacja sprzętu bojowego oraz turniej średniowiecznych gier planszowych. Będzie można dowiedzieć się więcej o szkole rycerskiej i poznać dawne rzemiosło. Obóz będzie funkcjonował w godz. 10:00 – 20:00.

Natomiast na placu przy katedrze powstanie ekostrefa, w której zaplanowano zabawy dla dzieci, m.in. tworzenie zabawek z recyklingu i masy solnej. Odbędą się też pokazy ratownictwa wodnego i służb porządkowych.

Nad całym wydarzeniem czuwa parafia katedralna pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Sam Jarmark towarzyszy odpustowi parafialnemu i nawiązuje do dawnych tradycji odpustów – połączonych z jarmarkiem i barwnymi występami, które przyciągał rzesze mieszczan i chłopów.

Msza Św. Odpustowa odbędzie się w piątek, 25 lipca, o godz. 18:00 w Bazylice Archikatedralnej.

Jarmark Jakubowy poprzedzą rekolekcje, które rozpoczną się już we wtorek, 22 lipca.

Cały program Jarmarku Jakubowego dostępny tutaj