Gdzie i kiedy?
Od: piątek, 21 czerwca 2013, 06:00
Do: piątek, 30 sierpnia 2013, 21:00
Za ile?
Artystyczne lato to propozycja Zamku Książąt Pomorskich na spędzenie wakacji.

NOC KUPAŁY

21 -23 czerwca 2013 r.

 

TRADYCJE ŚWIĘTOJAŃSKIE – OSADA HISTORYCZNA – MUZYKA – RZEMIOSŁO – OBYCZAJE –

POKAZY WALK

 

Już po raz jedenasty w okresie letniego przesilenia Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na obchody świętojańskich rytuałów. Podróż o setki lat wstecz ułatwią towarzyszące imprezie inscenizacje na zamkowym dziedzińcu, ukazujące dawne tradycje sięgające czasów słowiańskich na Pomorzu.

Podczas festynu prezentowane będą tradycje świętojańskie, rzemiosło, muzyka, obyczaje, a także pokazy walk wojów oraz wiele innych atrakcji związanych z dziejami Szczecina i regionu.

Zrekonstruowana zostanie osada wczesnośredniowieczna, w której będą prezentowane dawne rzemiosła m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, rybactwo i snycerstwo.

W osadzie pojawią się grupy wojów i rzemieślników z Polski i Niemiec. Na scenie dziedzińca menniczego wystąpią zespoły grające muzykę z dawnych epok. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach tj. w turnieju walk, konkursie rzutu oszczepem i toporem, strzelaniu z łuku. Dużą atrakcją będzie wybór najpiękniejszego wianka sobótkowego. Aby tradycji stało się zadość, widzowie we wspólnym korowodzie wraz z wojami i rzemieślnikami, przy śpiewie i dźwięku rogów wyruszą nad Odrę, aby puszczać wianki oraz przywitać nadejście lata.

 

21 czerwca (piątek)

Tradycje świętojańskie dla najmłodszych

 

22 - 23 czerwca (sobota - niedziela)

ZESPOŁY MUZYCZNE

Zespół Percival

Michael Bach i Spielleute Eygenart

Zespół Wczesnośredniowieczny Ostrovia

Duet Zoriuszka

 

GRUPY WOJÓW I RZEMIEŚLNIKÓW

Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nordelag (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Jastrząb (Bytów), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow), Chąśba (Trzebiatów), Archeo-concept (Warszawa), Poznańscy Zielarze i Viking Kristall (Poznań), Bukowe Wzgórze (Szczecin)

 

PREZENTACJE DAWNYCH RZEMIOSŁ

M.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, rybactwo i snycerstwo, wyroby z wosku, wyroby z gliny, plecenie wianków, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, wyrób instrumentów

 

KONKURSY I ZABAWY

Rzut oszczepem, toporem, strzelanie z łuku, „droga wojownika”, „garderoba woja” - możliwość przebrania się w strój woja i udział w próbach walk

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIANEK

Zapraszamy wszystkie białogłowy (bez względu na wiek) do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek. Preferowane są wianki z kwiatów polnych.

Można pokazać się na zamkowym dziedzińcu we własnoręcznie uplecionym wianku lub przygotować go podczas imprezy.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę 22 czerwca, około godz. 19:00, po czym korowód wyruszy nad Odrę, aby zgodnie z tradycją puszczać wianki.

 

Kino Zamek. (wejście A, F)

Projekcje filmów

Tajemnice kwiatu paproci

Zamek wśród atrakcji Pomeranii

______________________________________________

 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

21 czerwca (piątek)

Tradycje świętojańskie dla najmłodszych

Kino Zamek (wejście A, F), godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00

film Tajemnice kwiatu paproci

 

Sala zamkowa 101 (wejście A, F), godz.10:00, 11:.00, 12:00, 13:00, 14:00

Słuchamy i rysujemy – legendy – czytanie legend i wspólne kolorowanie

 

Muzeum Zamkowe (wejście J), godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13.00, 14:00

Odkrywamy czary w Zamku – zwiedzanie Celi Czarownic z przewodnikiem

 

duży dziedziniec – godz.10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

Budujemy zegar z gigantycznych puzzli

(Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o dokonanie rezerwacji, tel. 91 4347835)

 

22 czerwca (sobota)

duży dziedziniec

od godz. 14:00 – osada słowiańska (obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze)

godz. 14:00 – koncert duetu Zoriuszka

godz. 14:20 – prezentacja dawnych rzemiosł (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, wyrób instrumentów)

godz. 15:00 – pokaz walk Słowian i wikingów

godz. 15:45 – koncerty zespołów: Percival oraz Michaela Bacha i Spielleute Eygenart

godz. 16:45 – pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu Drużyny Grodu Trzygłowa - krzesanie „żywego ognia” za pomocą świdra ogniowego

godz. 17:15 – pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu grupy z Torgelow

godz. 17:30 – konkursy w osadzie słowiańskiej

godz. 18:45 – koncert duetu Zoriuszka

godz. 19:00 – konkurs na najpiękniejszy wianek

godz. 19:30 – przemarsz nad Odrę i spławianie wianków przy muzyce zespołów

godz. 20:30 – koncert Zespołu Muzyki Wczesnośredniowiecznej Ostrovia

godz. 21:30 – koncert Michaela Bacha i Spielleute Eygenart

godz. 22:30 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej Percival

godz. 23:30 – film Zamek wśród atrakcji Pomeranii

 

 

23 czerwca (niedziela)

Kino Zamek

godz. 11:00 – film Zamek wśród atrakcji Pomeranii

 

duży dziedziniec

godz.12:00-17:00 – osada słowiańska (obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze, kuchnia wczesnośredniowieczna, prezentacje dawnych rzemiosł i stoisk oraz konkursy tematyczne)

godz. 12:00 – koncert duetu Zoriuszka

godz. 12:00 – prezentacja dawnych rzemiosł (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, wyrób instrumentów)

godz. 13:30 – turniej walk

godz. 15:00 – koncert Michaela Bacha i Spielleute Eygenart

godz. 16:00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej Percival

 

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Konsultant ds. programowych: Igor Górewicz – wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa

 

 

 

KONCERTY:

 

KONCERT W WYKONANIU SOLISTÓW, CHÓRU, BALETU I ORKIESTRY SYMFONICZNEJ REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO

29 czerwca 2013 r. (sobota), godz. 17.00, duży dziedziniec, wstęp wolny

 

Tytuł koncertu: Gdy śpiewa wojsko

W programie znane i lubiane przeboje festiwali kołobrzeskich m.in. „Marsz bliski sercu”, „Czerwone słoneczko”, „Powołanie” czy „Do woja marsz”.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim. Głównym celem Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo.

Swoją działalnością Zespół od ponad 60-ciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym - w kraju oraz poza jego granicami.

Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata - prezydenci, premierzy, koronowane głowy

 

KONCERT GRZEGORZA TURNAU z zespołem

13 lipca 2013 r. (sobota), godz. 21:00, duży dziedziniec

bilety:
Przedsprzedaż do 31 maja 2013 - I miejsca 60 złotych / II miejsca 50 złotych |
od 1 czerwca 2013 - I miejsca 70 złotych / II miejsca 60 złotych
w dniu koncertu - I miejsca 80 złotych / II miejsca 70 złotych

„Popularność Grzegorza Turnaua to swoisty fenomen, który nie przestaje zadziwiać. Uprawia on bowiem trudny gatunek piosenki z tekstem, czy piosenki poetyckiej spod znaku krainy łagodności. Jego utwory to refleksyjne perełki, w których na happy end raczej nie ma miejsca. Nie jest także Turnau fabryką przebojów, choć napisał parę niewątpliwych hitów. A jednak od wielu lat przyciąga słuchaczy, którym nieobce są inne rodzaje muzyki. Może wyjaśnieniem jest przyrodzona Polakom skłonność do melancholii? A może niezwykłe poczucie humoru artysty, błyskotliwość i jego dystans do samego siebie? Obserwując jego występy trudno wręcz uwierzyć, że ma za sobą ponad 20 lat kariery scenicznej. Jego niemal sztubacka figlarność, spontaniczne żarty i swoiste flirty z publicznością kontrastują z klimatem wykonywanej przez niego muzyki, ale też budują niepowtarzalny nastrój występów. Dzięki temu recitale Turnaua zawsze pozostawiają publiczność w zadumie, ale i dobrym humorze.

Towarzyszący wokaliście Cezary Konrad i Robert Kubiszyn realizowali z Turnauem wiele projektów (m.in. solowe płyty). Są to znani i cenieni muzycy jazzowi, świetni instrumentaliści i autorzy wielu własnych przedsięwzięć artystycznych. W TurBiKonie prowadzą z wokalem i fortepianem lidera tria pełnoprawny muzyczny dialog, uwidaczniający ich własne muzyczne osobowości. Perkusja Konrada i bas (a także niekiedy gitara) Kubiszyna to nieodzowne muzyczne składniki wykonanych na koncercie, a znanych z innych aranżacji, utworów. To właśnie te instrumenty wprowadzają elementy świeżości i nowości".

 

 

 

KONCERT Made in Szczecin: Born to be Wild 2”

Premiera płyty "Born In Szczecin 3"

26 lipca 2013 r. (piątek), godz.19:00

 

Premiera bezpłatnego wydawnictwa "Born In Szczecin 3", promującego twórczość szczecińskich zespołów. Gwiazdą finału imprezy będzie zespół "Big Fat Mama", który 18 maja wydał pierwszy oficjalny album "Music For Your GrandMa ".

Członkowie "Mamuśki" znani są ze swych fikuśnych strojów - ich nowy wizerunek sceniczny kojarzy się z Aztekami, a stroje są... flourescencyjne. Przed ich występem zobaczymy i usłyszymy także dwa inne zespoły z płyty "Born In Szczecin 3".

Dodatkowym elementem programu będzie wernisaż wystawy fotografii koncertowej Jakuba Winiarskiego.

 

 

PROJEKT GRECHUTA”- KONCERT ZESPOŁU PLATEAU

30 sierpnia 2013 r. (piątek), godz. 20:00

 

Odważne aranżacje utworów mistrza zagra i zaśpiewa zespół Plateau.

Razem z nimi na scenie wystąpi Renata Przemyk i Piotr Cugowski

 

Bilety:

przedsprzedaż do 27 sierpnia 2013 - I miejsca 60 złotych / II miejsca 50 złotych

od 28 sierpnia 2013 - I miejsca 80 złotych / II miejsca 70 złotych

 

Koncert „Projekt Grechuta” to trwająca półtorej godziny magiczna podróż w świat poezji i muzyki Marka Grechuty. Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów tego artysty, jak i utworów równie pięknych choć mniej znanych. Piosenki zostaną zagranie w nowych, często zaskakujących aranżacjach, znanych z czwartego albumu wołomińskiej formacji Plateau, zatytułowanej „Projekt Grechuta”.

Płyta „Projekt Grechuta” ukazała się marcu 2011 roku, zbierając fantastyczne recenzje dziennikarzy (m.in. w „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”) i uznanie publiczności. Spędziła kilka tygodni na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Producentem albumu był Wojciech Waglewski, a patronat honorowy nad „Projektem Grechuta” objęła wdowa po Artyście - pani Danuta Grechuta. Tuż po wydaniu płyty zespół ruszył w spektakularną trasę koncertową, grając w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Sala Kongresowa, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka czy Teatr Roma. W sierpniu 2011 na zaproszenie Jurka Owsiaka swoim występem otworzyli XVII Przystanek Woodstock, grając dla…półmilionowej publiczności! Miesiąc później, ich koncert w warszawskiej Fabryce Trzciny był transmitowany na żywo przez telewizyjną „Dwójkę” uroczyście inaugurując jesienną ramówkę tej stacji. Natomiast w grudniu 2011 roku PLATEAU wraz z gośćmi odbyli dwutygodniową trasę koncertową po USA i Kanadzie…Do tej pory koncert „Projekt Grechuta” gościł w ponad 100 miastach przy pełnych salach, często kończąc się owacją na stojąco.

 

Podczas koncertów, zespołowi PLATEAU towarzyszą goście. Dzisiaj, „Projekt Grechuta” to zjawisko, w którym bierze udział czołówka naszej sceny muzycznej: Martyna Jakubowicz, Sonia Bohosiewicz, Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Renata Przemyk, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Krzysztof Kiljański, Titus (Acid Drinkers), Piotr Cugowski, Muniek Staszczyk, Lech Janerka, Marek Piekarczyk, Maciej Balcar (Dżem)…

 

W koncertowej odsłonie „PLATEAU PROJEKT GRECHUTA" na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Zespół „Plateau" wystąpi w składzie: Michał Szulik, Dominik Rowicki, Karol Kowalczyk, Marcin Lizak, Max Ziobro.

 

 

SPEKTAKLE:

39 STOPNI

KOMEDIA KRYMINALNA WG HITCHCOCKA

11, 16, 17 sierpnia 2013 r.(niedziela, piątek, sobota), godz. 21:00

 

Twórcy: John Buchan i Alfred Hitchcock

Reżyseria: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki

Obsada: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki

Scenografia: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmyki

Kostiumy: Agnieszka Miluniec

 

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 30. Richard Hannay poznaje Anabellę, ukrywającą się przed ścigającymi ją agentami służb specjalnych. Richard zabiera dziewczynę do swojego mieszkania, nie zdając sobie sprawy, że są śledzeni. Odtąd wydarzenia rozwijają się w zawrotnym tempie. Jeszcze tej samej nocy Anabelle zostaje zamordowana. Hannay postanawia sam rozwikłać zagadkę morderstwa, tym bardziej, że tylko w ten sposób może oczyścić się z ciążących na nim podejrzeń...

Czy jeden człowiek może uratować Imperium Brytyjskie? A może i cały świat? I czym jest sekretne 39 stopni...? Zawrotne tempo, zaskakujące zwroty akcji i... tajemnica.


„39 stopni” to pastisz szpiegowskiego filmu Alfreda Hitchcocka z 1935 r. z domieszką romansu i szalonego humoru.


Do realizacji tego artystycznego wydarzenia ponownie zostali zaproszeni wybitni aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, laureaci Bursztynowego Pierścienia, wykonawcy Dzieł Wszystkich Szekspira (w nieco skróconej wersji), który cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności do dnia dzisiejszego. Już dziewiąty rok na afiszu! O spektaklu w wykonaniu kompanii szekspirowskiej najlepiej mówią dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003/2004”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży w czerwcu 2005r., Buława Hetmańska 2006 - nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

 

 

 

FESTIWALE:

V FESTIWAL SPOTKANIE KULTUR

23 - 25.08.2013 r. (piątek-sobota)

 

Impreza ma na celu ukazanie wielokulturowego charakteru Szczecina i regionu zachodniopomorskiego, w którym pielęgnowane są tradycje i tolerancja innych kultur (litewskiej, greckiej, żydowskiej, niemieckiej, romskiej i ukraińskiej) przez organizację wielu koncertów muzycznych i folklorystycznych. Koncerty plenerowe odbywać się będą na dziedzińcach zamkowych oraz w salach. Zorganizowane zostaną również kiermasze rękodzieła artystycznego połączone z zajęciami warsztatowymi.


Organizatorzy: Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, Związek Ukraińców w Polsce - Oddział w Szczecinie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Przewiduje się ok. 4.000 uczestników

 

DLA DZIECI:

 

WAKACYJNE WARSZTATY ATYSTYCZNE DLA DZIECI

 

WARSZTATY PLASTYCZNO - RZEŹBIARSKIE
lipiec - poniedziałki i środy
1, 3, 8, 10, 15, 17, 22, 24, 29, 31.07.2013, godz. 10.30 – 12.00
dziedziniec, wstęp – 10 zł (liczba miejsc ograniczona)
Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 7-13 lat, których celem będzie rozwijanie zdolności manualnych. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się m.in. jak wyrzeźbić zwierzątka leśne i morskie, twarz, poznają również technikę tworzenia mimiki twarzy – emocji. Prowadzący – Wiktor Zubek - przy dobrej zabawie uchyli również tajemnic sztuki rzeźbiarskiej.

DZIECI ZWIEDZAJĄ SZCZECIN”
opowiada i oprowadza Marta Wróblewska animator kultury
sierpień 6-9 (od poniedziałku do piątku) w godz. 10.00 – 11.30 – karnet 50,00 grupy do 20 osób

KLUB MAŁEGO AKTORA”
Krystyna Maksymowicz – aktorka
19-23 (od poniedziałku do piątku) w godz. 10.00 – 11.30 – karnet 50,00 grupy do 20 osób

SPEKTAKLE DLA DZIECI
w ramach projektu
„BYŁA SOBIE BAJKA…”

6 lipca (sobota), godz. 11:00
mały dziedziniec, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
NAJMNIEJSZY KLAUN NA ŚWIECIE – widowisko w inscenizacji grupy KlaunTomi & Damian.W drodze do szczęścia poszukujemy osób nam podobnych, które uwiarygodnią nasze zachowanie. Klaun Tomi odnajduje najmniejszego człowieka na świecie. Tomi i Damian zabierają widzów w podróż po krainie ożywionych przedmiotów. Widowisko inspirowane jest klaunadą rosyjską, gdzie śmiech przeplatany jest melancholią.
Gagi klaunów, interakcja z publicznością, etiudy z balonami, taśmą klejącą i opady śniegu na widowni gwarantują dobra zabawę.

13 lipca (sobota), godz. 11:00
mały dziedziniec, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
DZIADEK DO ORZECHÓW – bajka w wykonaniu teatru Duet.
Interpretacja powieści dla dzieci autorstwa E. T. A. Hoffmanna.
Baśniowa, fantastyczna konwencja opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów.

20 lipca (sobota), godz. 11:00
mały dziedziniec, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
REGSIO – bajka w wykonaniu teatru Duet
„Regsio” to zbiór zabawnych, humorystycznych przygód sprytnego, uroczego pieska.
Bajka uczy współdziałania w grupie, pomagania innym, zaradności życiowej.
Spektakl ten pokazuje, że niesienie pomocy innym oraz dobre zachowanie popłaca.

27 lipca (sobota), godz. 11:00
mały dziedziniec, wstęp wolny
CZERWONY KAPTUREK – Jan Brzechwa - bajka w wykonaniu teatru La Fayette
Opowieść o rezolutnej dziewczynce, która wędrując przez las do swojej Babci zbytnio zaufała pewnemu Wilkowi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

KINO:

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

mały dziedziniec, godz. 22.00 , wstęp wolny

 

BLOK FILMOWY - GRANICE MIŁOŚCI

9 lipca (wtorek)

TIME

dramat, 2006, Korea Płd. 2006

Reżyser: Kim Ki-duk

Zakochana kobieta postanawia poddać próbie swojego partnera, przekonana, że przestała go pociągać fizycznie. Opuszcza go i poddaje się operacji plastycznej. Pół roku później, po zagojeniu ran, z nową piękną twarzą, zaczyna śledzić swojego byłego partnera, a w końcu doprowadza do konfrontacji, podając się za kogoś innego.

 

11 lipca (czwartek)

NIE ZAPOMNIJ MNIE

dokument biograficzny, Niemcy 2012

Reżyser: David Sieveking

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu David chce odlecieć, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Ale, jak twierdzi reżyser, choć traci pamięć, nie traci poczucia humoru.

 

 

BLOK FILMOWY - ADRENALINA

16 lipca (wtorek)

NIEZNANI

dramat, kryminał, USA 2006

Reżyser: Simon Brand

Pięć obcych sobie osób budzi się w starym, opuszczonym magazynie, nie mając pojęcia kim są, ani jak się tu znaleźli. Kolejne próby ustalenia wersji wydarzeń powodują, iż na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice. Aby przeżyć, piątka nieznajomych będzie musiała szybko ustalić, kto jest po dobrej, a kto po złej stronie.

 

18 lipca (czwartek)

GAMER

Thriller, USA 2009

Reżyser: Mark Neveldine, Brian Taylor

Niedaleka przyszłość. Świat, którym rządzi nanotechnologia, a w stworzonym sztucznie środowisku jedni ludzie kontrolują umysły innych w niekończącej się o obejmującej swoim zasięgiem miliony osób grze internetowej. Ktoś jednak powoli realizuje swój ukryty plan: chce odzyskać tożsamość, uwolnić uwięzioną rodzinę i doprowadzić do zniszczenia całego systemu.

 

 

BLOK FILMOWY - LOKALNE KLIMATY

23 lipca (wtorek)

OFFilm w Zamku:

STARY CYFROWY SZCZECIN

W latach 70. ubiegłego wieku niemal każdy większy zakład pracy w Polsce miał własną ekipę filmową. Jej zadaniem było rejestrowanie życia zakładu. Stary Cyfrowy Szczecin to odnalezione materiały z przyzakładowego Klubu Filmowego Wiskord oraz Klubu Filmowego CUMA, który działał przy Polskiej Żegludze Morskiej.

 

ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY

Wybrane tytuły spośród kilku edycji zakwalifikowane do finałów Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART

 

25 lipca (czwartek)

SZPINAK Z WODY

czarna komedia, Polska 2013

Reżyseria Krzysztof Kuźnicki

Film Szpinak z wody powstał podczas warsztatów filmowych w ramach II edycji projektu „Kino tylko dla dorosłych” realizowanego przez Stowarzyszenie Kamera.

Film jest autentyczną wypowiedzią artystyczną seniorów – członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – uczestników warsztatów, którzy sprzeciwiają się postrzeganiu seniora jako łatwego celu kradzieży czy oszustwa.

Film to opowieść o emerytowanym kapitanie, który został brutalnie potraktowany przez grono bliskich mu osób zaślepionych chciwością. Wydaje się, że kapitan Konrad Szpinak w świecie owładniętym „żądzą pieniądza”, nie ma wpływu na swój los. Jednakże dzięki szczerych o oddanych mu przyjaciół przestaje być ofiarą. Wspólnie postanawiają zmienić wizerunek seniora jako osoby, którą można łatwo oszukać i okraść, gdyż jest naiwna i bezbronna. Dokonując zaskakujących czynów zaprzeczają wszelkim stereotypom na temat starości.

 

 

BLOK FILMOWY - TOLERANCJA

30 lipca (wtorek)

WNUK GAGARINA

komedia, Rosja 2007

Reżyser: Andrei Panin, Tamara Vladimirtseva

Uzdolniony artysta dowiaduje się, że gdzieś w Rosji żyje jego brat. Zdeterminowany by poznać najbliższą rodzinę udaje się do sierocińca, w którym chłopiec przebywa. Szokiem dla mężczyzny jest nie tylko fakt, że jego brat jest afroamerykaninem, lecz przede wszystkim teza, którą młodzieniec głosi opowiadając wszystkim, że jest wnukiem słynnego astronauty, Yuri Gagarina...

 

1 sierpnia (czwartek)

GADJO DILO

obyczajowy, Francja 1998

Reżyser: Tony Gatlif

Środek zimy. Młody i wyrafinowany Paryżanin, przyjeżdża do Bukaresztu. Oczarowany głosem tajemniczej, rumuńskiej śpiewaczki, rusza jej śladem. Ta podróż zawiezie go w odległe od cywilizacji regiony kraju. Na prowincji Stephan odkrywa komunę Romów – znienawidzonych przez „białych” mieszkańców okolicznych wsi wyrzutków. Przewodnikiem „obcego” (gadjo w języku Romów znaczy odmieniec) w pełnym chaosu świecie cygańskich tradycji, muzyki i egzotycznych obyczajów zostaje Isidor – przywódca (balibasza) komuny. Bohater stopniowo pokonuje niechęć i uprzedzenia w stosunku do swoich nowych przyjaciół. To właśnie pośród nich przyjdzie mu po raz pierwszy w życiu doświadczyć gorzkich owoców nietolerancji. Stephan staje przed trudnym wyborem: pozostać wiernym utopii, czy powrócić do własnego, bezpiecznego i oswojonego świata.

 

BLOK FILMOWY - ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY Pomerania Film i DokumentArt PREZENTUJĄ

13 sierpnia (wtorek)

ZFF Pomerania Film:

MIRUNA

fabularny, dramat, Polska 2012 (20 min)

Reżyseria: Piotr Sułkowski, producent: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Dorosły Amis czuje się jakby cały czas znajdował się za niewidzialną szybą – nie potrafi współodczuwać z innymi ludźmi ich radości i smutków. W rezultacie jest samotny, a jego życie jest puste. Jedyną jego radością są wspomnienia, podczas których przenosi się do zaczarowanego świata nad morze, kiedy ojciec opowiadał mu piękne historie o niezwykłym podwodnym świecie, w którym mieszkają niesamowite istoty takie jak Miruna – ryba, która posiada w okolicach gardła specjalny gruczoł, dzięki któremu po śmierci do jej organizmu przedostaje się toksyczna substancja. W małej ilości jad ma działanie euforyczne, jednak spożycie większej dawki może zakończyć się śmiercią. Postanawia zainscenizować podobną sytuację. Wynajmuje młodą prostytutkę i zabiera ją nad morze. Na ryby.

 

KOMEDIA POMYŁEK

20 sierpnia (wtorek)

SKOK HENRY'EGO

komedia, kryminał, USA 2010

Reżyser: Malcolm Venville

Gwiazdorska obsada, z jednym z najbardziej wielbionych aktorów amerykańskich, Keanu Reevesem na czele. Snujący się przez życie nieudacznik, pozbawiony wyższych ambicji i marzeń, zatrzymuje pewnego dnia samochód pod bankiem. W tym czasie jego kumple rabują bank. Henry zostaje zatrzymany i oskarżony o napad z bronią w ręku. Całą winę bierze na siebie i zostaje skazany. Czy może być gorzej? Może!

 

22 sierpnia (czwartek)

BLISCY NIEZNAJOMI

dramat, romans, thriller, Francja 2004

Reżyser: Patrice Leconte

Anna, w trosce o swoje małżeństwo, postanawia szukać pomocy u znanego psychoterapeuty. Myli jednak drzwi i przypadkowo zjawia się w biurze Williama, doradcy podatkowego. Nieświadoma pomyłki Anna powierza mu najskrytsze tajemnice swojego życia. Zaskoczony William nie umie zaprotestować i wyjaśnić, kim jest naprawdę. Ona prosi o kolejne spotkania, które mają uleczyć jej serce i duszę, on decyduje się dalej udawać kogoś, kim nie jest. Nawet kiedy Anna odkrywa kim jest domniemany psychoterapeuta, nie przerywa fascynującej gry kłamstw i pozorów. On nadal syci się intymnymi szczegółami z życia kobiety, dla niej zaś ich spotkania są źródłem erotycznych inspiracji. Pewnego dnia odkryją, że w intrygę zamieszanych jest więcej osób...

 

BLOK FILMOWY - PRZEPIS NA MIŁOŚĆ

27 sierpnia (wtorek)

KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY

komedia romantyczna, USA 1989

Reżyser: Rob Reiner

Sally i Harry postanawiają pozostać jedynie przyjaciółmi. Kiedy ich drogi krzyżują się kolejny raz oboje nie są już tak bardzo przekonani o tym, że pożądanie i seks mogą zniszczyć każdą przyjaźń. W rzeczywistości jednak oboje poszukują prawdziwej miłości, jednak ich dochodzenie do wyznania sobie swoich prawdziwych uczuć trwa prawie do końca filmu, mimo to czekanie na happy end nie nudzi.

 

29 sierpnia (czwartek)

HEARTBREAKER. LICENCJA NA UWODZENIE

komedia, romans, Francja, Monako 2010

Reżyser: Pascal Chaumeil

Kobiety w związkach można podzielić na trzy kategorie: szczęśliwe, świadomie nieszczęśliwe oraz te, które za nic nie przyznają, że są nieszczęśliwe. Przystojny uwodziciel Alex zajmuje się zawodowo ostatnią z nich. Świadczy płatne usługi, polegające na rozbijaniu nieudanych par. Na zlecenie pomaga w ten sposób wszystkim rodzajom kobiet: matkom, siostrom, córkom, przyjaciółkom, koleżankom z pracy. Jego cel to otwarcie ich oczu. Jego metoda to uwodzenie. Pewnego dnia czarujący „heartbreaker” zostaje wynajęty przez bogatego mężczyznę, który nie chce dopuścić do ślubu córki. Kłopot w tym, że Alex będzie miał tylko tydzień, aby odwieść od zamążpójścia zakochaną dziewczynę...

 

Przed każdym seansem prezentowane będą animacje filmowe

 

WYSTAWY:

 

MATEJKO MONUMENTALNY. PROJEKTY POLICHROMII DLA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W KRAKOWIE

Galeria Gotycka

do 1 września

 

W roku 2013 przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich artystów. Choć utożsamiany jest głównie ze sztalugowym malarstwem historycznym, to należy podkreślić, że Matejko w latach 1889-1891 stworzył także jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego – a jest nim polichromia do kościoła Mariackiego w Krakowie.

 

Wystawa prezentowana w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zrealizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach obchodów Roku Jana Matejki jest drugą w historii tak obszerną prezentacją tego wspaniałego, urzekającego swoją formą i rozmachem matejkowskiego dzieła. Prezentowane są na niej projekty i szkice, które posłużyły artyście do stworzenia polichromii zdobiącej ściany prezbiterium i nawy głównej kościoła Mariackiego. Freski pełne aniołów i cherubinów, zdobione herbami, ornamentami geometrycznymi i motywami roślinnymi, przykuwają uwagę niezwykle intensywną kolorystyką. Projekty można porównać z fotografiami prezentującymi wnętrza kościoła z końca XIX wieku, a także współczesnymi, ukazującymi stan po renowacji.

 

Na wystawie przypomniane zostały również inne projekty monumentalne Matejki: Dziejów cywilizacji ludzkości dla auli Politechniki Lwowskiej, witraży oraz pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

 

ZMIERZCH ŻAGLI NA BAŁTYKU

Sala Elżbietańska

17 lipca – 18 sierpnia

otwarcie wystawy 16 lipca (wtorek) o godz. 17.00

 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 120 grafik pochodzących z lat 1830-1880, w większości wykonanych techniką drzeworytu, ale też litografie, rysunki i akwarele. Część z nich poświęconych będzie Szczecinowi, ukazanemu w aspekcie jego powiązań gospodarczych z innymi portami Bałtyku, m.in. z Gdańskiem, Tallinem, Rygą, Petersburgiem, Królewcem. Eksponowane będą pochodzące z epoki „rozkłady jazdy”, widoki portu i stoczni szczecińskiej, wpływających i wypływających ze Szczecina statków oraz produkcji żaglowców na terenie stoczni. Istotnym elementem wystawy będzie pokazanie życia na statku, zajęć marynarskich, wnętrz pasażerskich – w tym dla emigrantów – oraz rozmaite aspekty ceremoniałów morskich, m.in. chrzest morski, pochówek na Bałtyku oraz gry i zabawy. Część grafik zawierać będzie przedstawienia typów żaglowców opracowanych w 1851 roku przez Österreiche Lloyd z Triestu, należącego wówczas do Austro-Węgier.