W dawnej przychodni przy pl. Grunwaldzkim powstaną 62 apartamenty. Warszawski deweloper Grupa Capital Park właśnie otrzymał pozwolenie na realizację inwestycji o nazwie – Rezydencja Aleja Fontann.
Odnowiona zostanie elewacja frontowa „z detalami architektonicznymi nawiązującymi do form barokowych”. Renowacja obejmie też bramę wejściową i obie zabytkowe klatki schodowe z masywnymi rzeźbionymi tralkami, wielobarwną ceramiką na posadzkach oraz pozłacanymi kompozycjami malarskimi na ścianach.
Nie ma natomiast planów odtworzenia przedwojennych wieżyczek. Na wizualizacjach, w miejscu poddasza i spadzistego dachu, widać dwie nowe kondygnacje.
– Projekty z historią i duszą to takie, które lubimy najbardziej. Z jednej strony są dużym wyzwaniem i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością, ale z drugiej strony efekt końcowy daje największą satysfakcję. Nowa rezydencja będzie ozdobą tej wyjątkowej lokalizacji, dlatego z niecierpliwością czekamy na start prac – mówi Sylwia Filewicz z Grupy Capital Park.
Częścią inwestycji będzie podziemny garaż
Autorem projektu przebudowy kamienicy jest szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco. Na 6 kondygnacjach nadziemnych zaplanowano apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej ok. 5 600 mkw. Niektóre z nich będą miały ponad 4 metry wysokości. Pod budynkiem powstanie dwupoziomowy garaż podziemny na 61 miejsc.
– Położenie kamienicy w najatrakcyjniejszej części Szczecina narzuca stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym. Naszym podstawowym założeniem projektowym stało się więc stworzenie ekskluzywnych apartamentów, spełniających najwyższe standardy współczesnych, wymagających mieszkańców – zapewnia arch. Izabela Błaszkiewicz-Koza z biura architektonicznego Dedeco.
Inwestor na razie nie podaje terminu rozpoczęcia prac, ani planowanej daty oddania apartamentów do użytku.
Duży gracz z inwestycjami w całej Polsce
Grupa Capital Park ma już doświadczenie w renowacji zabytków. Na ich koncie jest m.in. przebudowa kamienicy na toruńskiej starówce, otwarcie hotelu Hampton by Hilton Old Town w Gdańsku i rewitalizacja Fabryki Norblina w Warszawie.
Łącznie, przez 20 lat działalności, warszawski deweloper przeprowadził ponad 140 transakcji inwestycyjnych o wartości 4,25 mld złotych oraz zrealizował 320 tys. mkw. powierzchni w projektach biurowych, handlowych, mieszkaniowych oraz wielofunkcyjnych. Jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Wcześniej inwestorom nie udawało się spełnić zapowiedzi
Szczecinianie kojarzą budynek przy pl. Grunwaldzkim przede wszystkim jako dawną przychodnię. Kamienica od wielu lat stoi jednak pusta. W 2004 roku miasto sprzedało ją za 6,1 mln zł hiszpańskiemu biznesmenowi. Carlos Roizner obiecywał przebudowę budynku, w którym miały powstać lokale usługowe (piwnica i parter), biura oraz apartamenty (piętra). Realizacji tych planów nawet jednak nie rozpoczęto.
W 2018 r. budynek kupiła spółka Unirest, która planowała uruchomić tam czterogwiazdkowy hotel Indigo, należący do międzynarodowej sieci InterContinental Hotels Group (IHG). Uzyskała pozwolenie na budowę, ale prace nigdy nie ruszyły. W 2022 r. sprzedała pustostan Grupie Capital Park za 19,680 mln zł.
Komentarze
10