Gdzie i kiedy?
niedziela, 19 marca 2023, 17:00
Za ile?
100 zł
Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na kolejną edycję koncertów, podczas których rozbrzmiewać będą dźwięki gitary klasycznej, jazzowej i kontrabasu. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy.

 

Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis od momentu ich debiutu jako Duo Melis w 1999 r. tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku.

Są laureatami licznych nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 r. jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Frechen (Niemcy). W 2000 r. wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 r. otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu. W 2003 r. nagrali swoją pierwszą płytę po zdobyciu nagrody miasta Verony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 r. z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. W 2013 r. ukazał się ich kolejny album płytowy, odebrany z wielkim entuzjazmem przez koneserów gitary.

Duo Melis współpracowało m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie oraz Orkiestrą Radiową z Bukaresztu. Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają również na instrumentach historycznych z XIX wieku.

Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe - koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii. Od 2006 r. uczą w Conservatoire National de Strasbourg we Francji. Artyści są sponsorowani przez firmę D’Addario.

 

Program koncertu:

ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)

Lo que vendra*

J. N. PANCRACE ROYER (1703-1755)

L’Aimable *

Le Vertigo *

ANTOINE DE LHOYER (1768-1840)

Duo N° 2 Op. 31

I. Allegro moderato

II. Menuetto. Trio

III. Adagio cantabile

IV. Rondo

P. I. TCHAIKOVSKY (1840-1893)

The Seasons: June*

ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)

Tango Suite:

– Allegro

– Andante rubato melancolico

– Allegro

*Autorami transkrypcji są Alexis Muzurakis i Susana Prieto