Światowej sławy muzycy i fenomenalne kompozycje – tak zapowiadają się XXV Wiosenne Koncerty Gitarowe w Zamku Książąt Pomorskich. Dwa najbliższe weekendy upłyną pod znakiem najlepszej muzyki.

Zamek zaprasza miłośników dobrej muzyki na kolejną edycję koncertów, podczas których rozbrzmiewać będą dźwięki gitary klasycznej, jazzowej i kontrabasu. W ramach Wiosennych Koncertów Gitarowych przed szczecińską publicznością wystąpią światowej sławy muzycy. Nie zabraknie wielkich kompozycji minionych epok, jak i współczesnych dźwięków.

Najlepszy na świecie duet oraz zdobywca wielu nagród 

Już w najbliższą sobotę, 18 marca, wystąpi utytułowany gitarzysta jazzowy, Szymon Mika. Na swoim koncie ma m.in. Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany czy Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą. U jego boku zobaczymy kontrabasistę, Piotra Narajowskiego. Muzycy wykonają kompozycje Miki oraz autorskie aranżacje standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej. Początek koncertu o godz. 17:00, bilety w cenie 70 zł.

W niedzielę, 19 marca, w Sali Anny Jagiellonki zaprezentuje się jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie – Duo Melis, czyli hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis. Występowali na wielu prestiżowych scenach na świecie, są laureatami licznych nagród. Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, którego kompozycji nie zabraknie podczas szczecińskiego koncertu. Początek o godz. 17:00, bilety po 100 zł.

Utytułowany kwartet i jeden z najbardziej obiecujących gitarowych solistów

W następny weekend, 25 marca, w Zamku wystąpi najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet. W skład tego polskiego zespołu wchodzą Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Intensywnie koncertują w kraju i poza jego granicami. W ich repertuarze znajdziemy kompozycje własne, transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej oraz utwory współczesne. Na sobotnim koncercie usłyszymy m.in. dzieła Paderewskiego, Bacha, ale i Stinga. Początek o godz. 17:00, bilety kosztują 70 zł.

Na zakończenie Wiosennych Koncertów Gitarowych, 26 marca, Zamek zaplanował występ jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Zsombor Sidoo uznawany jest za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą, wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi. Na swoich koncertach prezentuje starannie dobrany program zawierający zawsze wielkie arcydzieła z różnych epok. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00, bilety w cenie 100 zł.

Wiosenne Koncerty Gitarowe są organizowane przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 roku. Kierownikiem artystycznym jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

Bilety dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Dziedziniec Menniczy, wej. I), a także na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxv-wiosenne-koncerty-gitarowe