Gdzie i kiedy?
Café 22
pl. Rodła 8, Szczecin
Od: wtorek, 7 maja 2024, 18:00
Do: niedziela, 30 czerwca 2024, 22:00
Za ile?
darmowe
W cyklu obrazów o tematyce szczecińskiej, artystka nie pierwszy raz powraca do przeszłości. Wędrując dawnymi ulicami miasta, pokazuje zakątki i budowle, które nie przetrwały do naszych czasów. Jak miło jest choć otrzeć się o historię i pobudzić wyobraźnię, chłonąc tamten świat wszystkimi zmysłami.

Usłyszeć oczyma zgiełk nadodrzańskich bulwarów, ryneczków czy ulic. Choć szczegóły są nie zawsze czytelne, wiele fragmentów przesłania mgła oddalenia, to atmosfera miasta, jego obraz sprzed lat jest dla niej bardzo sugestywny. Lubi ukazywać na swoich płótnach motywy z naszego miasta sprzed dziesięcioleci. To niezwykle wzruszające i inspirujące zarazem.

Cykl obejmuje 20 nowych obrazów, namalowanych techniką impasto, olejną na płótnie. Spacer po dawnym wielkomiejskim Szczecinie będzie z pewnością niezwykle interesującym przeżyciem!

Izabela Ewa Staśkiewicz to absolwentka architektury Politechniki Szczecińskiej, otrzymała dyplom na początku lat 90. XX wieku w pracowni doc. Romualda Cerebieża-Tarabickiego. Już od ponad trzydziestu lat doskonali swój warsztat malarski, preferując technikę olejną "impasto". Jej prace skupiają się głównie na pejzażach architektonicznych oraz na przedstawieniu swojego rodzinnego miasta na przestrzeni wielu epok - od XVII wieku po współczesność. Podczas licznych podróży artystycznych tworzy cykle tematyczne, oddając barwną egzotykę różnych miejsc i ludzi. Śmiało posługuje się kolorem i fakturą, tworząc wyraziste atmosfery.

Eksperymentuje również z niekonwencjonalnymi kompozycjami kolorystycznymi. Poprzez uproszczenie koloru i formy powstają abstrakcje, które wplata w wątki realistyczne, nadając obrazom głębszy emocjonalny wymiar. Kształt i wyraz jej dzieł zależą od jej stanu ducha w momencie tworzenia. Od 2015 roku jest członkinią Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (ZSTK), a od trzech lat należy do Grupy Artystycznej "Artemisia". Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, włączając w to tak prestiżowe miejsca jak Watykan, Pałac Prezydenta RP czy Pałac Mera w Paryżu.