Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
Od: wtorek, 31 października 2023, 10:00
Do: piątek, 8 grudnia 2023, 16:00
W zabytkowych wnętrzach szczecińskiej Willi Lentza zagoszczą obrazy jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek współczesnych – Joanny Sarapaty. Na wystawę zatytułowaną „W świetle emocji” złoży się aż 18 prac. Malarka znana z niezwykłych przedstawień kobiecości, zaprezentuje zarówno najnowsze dzieła, jak i unikalne obrazy z kolekcji prywatnych.

Przez ponad trzydzieści lat kariery artystycznej, Joanna Sarapata rozwinęła charakterystyczny styl, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Zmysłowe baleriny i zniewalające akty podkreślone ulubionym przez malarkę złotem nieustannie wzbudzają zachwyt publiczności.

Tematem stanowiącym centrum twórczych rozważań malarki jest kobieta. Nie tylko jej piękno i zmysłowość, ale także szeroka gama emocji często wyrażana w ruchu ciała. Joanna Sarapata od lat prezentuje widzom spektrum różnorodnych doświadczeń, a cechy jawiące się początkowo jako spolaryzowane, łączy na niezwykłej urody obrazach. Zarówno kobieca siła, jak i delikatność, zmysłowość ciała i jego przemijalność, mają miejsce w jej urzekających pracach.

Na wystawie w szczecińskiej Willi Lentza publiczność będzie miała okazję do zobaczenia aż 18 dzieł, które w przekrojowy sposób nakreślą twórcze uniwersum artystki. Obrazy oddające ruch i emocje, zabiorą widza w tajemniczy świat kobiecości. Dzieła prezentowane w Szczecinie opowiedzą historię uczuć, uwypuklając ich wyjątkowe piękno.

Ekspozycja zatytułowana ,,W świetle emocji" stanowi uniwersalny wyraz kobiecości, dotykający widza na wielu poziomach. Wystawa nie tylko została wzbogacona o prace z kolekcji prywatnych, ale także o najnowsze, premierowe dzieła powstałe specjalnie na wystawę w Willi Lentza.

Joanna Sarapata skończyła École Nationale Supérieure des Beaux Art w Paryżu, a jej obrazy były wystawiane już w 1987 roku, m.in. we Francji, gdzie mieszkała i pracowała przez prawie 20 lat, w Hiszpanii, gdzie mieszkała przez kolejne 8 lat, a także w Monako, Niemczech, USA i Szwajcarii. Od 1998 roku twórczość artystki można oglądać́ również w Polsce.