Gdzie i kiedy?
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4
Od: piątek, 25 października 2013, 10:00
Do: sobota, 26 października 2013, 21:00
Za ile?
WESTIVAL Sztuka Architektury to festiwal poświęcony szeroko rozumianej architekturze odbywający się co roku w Szczecinie. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie. Nazwa imprezy nawiązuje do zachodniego krańca, ale szerzej rozumiana, może być odczytywana jako przekraczanie granic w architekturze.

WYSTAWA GŁÓWNA

Poprzez wystawę główną będziemy stawiać pytanie – czy w zglobalizowanym świecie jest jeszcze miejsce dla architektur narodowych? Będziemy też badać, czy istnieje coś takiego jak polska architektura? A jeśli tak, to czy ma ona swój styl, własny indywidualny głos? Dodatkowo miejsce festiwalu – Szczecin – dodaje wydarzeniu dodatkowych znaczeń z racji pogranicza jak i historii miasta oraz jego nadpisywania narodowościowego. Ekspozycja zajmie całą przestrzeń Trafostacji Sztuki, będzie składać się z szeregu działów, większość z nich dotyczyć będzie polskiej architektury. Nie zabraknie w niej jednak artystycznych i krytycznych komentarzy naszej rzeczywistości.

Artyści i architekci biorący udział w wystawie m.in.: Robert Konieczny KWK Promes, Tomasz Głowacki, Menthol Architects, Jurgen Mayer H., mobius architekci, Interurban, JSK Architekci, Ingarden & Ewý, Konior Studio, Sztuczne Fiołki, Miasto Moje A W Nim, L.U.C., Filip Springer, Joanna Nowicka, Łukasz Skąpski.

projekt i aranżacja wystawy: Zalewski Architecture Group

asystenci kuratorów wystawy: Paulina Kałużna, Łukasz Jarząbek

WYSTAWA BDA-SARP

Na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprezentowana zostanie wystawa najlepszych prac z Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. Nagroda to wspólna inicjatywa najważniejszych stowarzyszeń architektonicznych z Polski i Niemiec, jej celem jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów z Niemiec i Polski.

Wystawa przedstawi najlepsze prace dyplomowe studentów architektury z obu krajów. Ekspozycja będzie miała miejsce w Galerii Architektów FORMA na Wydziale Architektury ZUT.

WARSZTATY DLA STUDENTÓW I ARCHITEKTÓW

Na kilka dni przed rozpoczęciem WESTIVALU ruszą warsztaty „LOKALNI_NIE_GLOBALNI” skierowane dla studentów jak i architektów. Warsztaty to stały element każdej edycji WESTIVALU.

W tym roku motywem przewodnim i celem warsztatów będzie próba poszukiwania podstaw twórczości w oparciu o „lokalność” i szeroko rozumianą „polskość”. Pretekstem do działań twórczych o charakterze projektowym będzie bezpośrednie otoczenie Trafostacji Sztuki w Szczecinie, czyli kwartał zabudowy związany bezpośrednio z ul. Świętego Ducha i łączący w sobie ślady obecności oraz twórczej aktywności ludzi na przestrzeni dziejów rozwoju miasta. Znajdziemy także ślady naszego zamieszkiwania i przekształcania tego miejsca.

Rozwiązując problemy przestrzenne i estetyczne tego fragmentu Szczecina chcielibyśmy pozostawić pozytywny ślad naszej obecności w przestrzeni poprzez ukształtowanie wybranych miejsc „po naszemu”, przekraczając przy tej okazji bieżące trendy i globalne tendencje.

Prowadzący warsztaty: arch. Johan de Koning (Rotterdamse Academie van Bouwkunst, Laboratorium voor Architektuur www.lab4arch.com, Holandia), arch. Jarosław Bondar (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Laboratorium Architektury, www.lab4arch.pl, Szczecin)

KINO WESTIVALOWE

Gościem specjalnym WESTIVALU będzie najbardziej uznana reżyserka filmów dokumentalnych o architekturze w Polsce – Jadwiga Kocur. W Szczecinie zaprezentuje dwa filmy: „Dwugłowy smok" oraz „Porwanie Europy" – oba wyjątkowo mocno dotykają tematu architektur narodowych. Pierwszy jest o „architektonicznej zimnej wojnie”, jaka rozgrywała się w międzywojniu na Górnym Śląsku, gdzie z jednej strony było polskie Katowice, z drugiej niemieckie Zabrze, Bytom i Gliwice (Hindenburg, Beuten i Gliwitz). Miasta po obu stronach granicy prześcigały się w budowaniu nowoczesnych gmachów. „Porwanie Europy" to z kolei szukanie polskiego stylu w latach 30., kiedy Polska jak i cała Europa podążały w kierunku nacjonalizmu, nawet u nas powstawała architektura „faszyzująca”, gdzie monumentalne gmachy miały pokazywać siłę czy nawet mocarstwowość kraju.

Jadwiga Kocur – reżyserska i scenarzystka filmów dokumentalnych poświęconych przede wszystkim architekturze, ale i sztuce. Gdyby nie architektura, byłaby – jak mówi o sobie – skazana na czytanie książek. Dlatego jej filmy są wynikiem nie tyle fascynacji architekturą, ile fascynacją nieskończonych możliwości odczytywania historii zapisanych w czasie dzięki architekturze właśnie. Z wykształcenia polonista z zawodu filmowiec. Swoją filmową drogę związała z architekturą. Debiutowała cyklem reportaży architektonicznych, realizowanych dla TVP pod tytułem „Odkrywanie przestrzeni”. Od 2006 roku realizuje niezależne kino, wciąż pozostając w kręgu architektury. Uczestniczka wielu prestiżowych festiwali filmowych oraz wystaw w kraju i za granicą, m. in. w USA, Kanadzie, Turcji, Niemczech , Wielkiej Brytanii i Czechach. Współpracowała z DISCOVERY CHANNEL. Obecnie jej filmy można zobaczyć na kanale PLANETE.

MARATON MŁODYCH PRACOWNI

Prezentacja młodych i progresywnych pracowni architektonicznych ze Szczecina. Pierwsze tak szerokie publiczne przedstawienie potencjału, jaki tkwi w nowej architekturze miasta i „świeżej krwi” środowiska architektonicznego.

Prezentacja będzie miała formę „maratonu”, dynamiczne wystąpienia uczestników będą następować kolejno po sobie. Każda pracownia będzie miała 5 minut i maksymalnie 20 slajdów na zaprezentowanie swoich dokonań czy portfolio.

Zgłoszenia do maratonu przyjmowane są do 10 października pod adresem: sarp@westival.pl. Organizator zastrzega sobie prawo do prezentacji wybranych zgłoszeń.

Pomysłodawca i kurator projektu „Maratonu młodych pracowni”: arch. Tomasz Sachanowicz (Architektura w Szczecinie).

GRA MIEJSKA

AHA Group+friends – interdyscyplinarna grupa zajmująca się designem i dobrym użytkowaniem przestrzeni miejskich, szykuje dla 7. edycji WESTIVALU specjalną grę miejską mającą na celu promocję Szczecina oraz lepsze poznanie miasta.

Gra rozgrywać się będzie na wielu poziomach (plansza, internet, przestrzeń miejska), polegać ma na interakcjach międzyludzkich, a jej tematem będzie Szczecin pokazywany z mniej znanej strony. Uczestnicy poruszać się będą symultanicznie zarówno po świecie rzeczywistym jak i wirtualnym, zdobywać punkty, a przede wszystkim wiedzę.

WYCIECZKI – ODKRYWANIE MIASTA

W trakcie Westivalu odbędą się wycieczki po mieście – oprowadzać będzie Przemek Głowa, znany miejski przewodnik i pasjonat historii Szczecina. Wszystkie trasy zwiedzania będą tworzyć nieoczywiste trasy, tak by odkryć niecodzienne oblicze miasta.

KONCERT ZESPOŁU THE PLOY

The Ploy to młody zespół powstały we wrześniu 2009 roku w Poznaniu. Tworzy
go trzech muzyków: Iwo Borkowicz (wokal, instrumenty klawiszowe, gitara basowa), Stefan Czerwiński (gitary, instrumenty klawiszowe) oraz Andrzej Zujewicz (perkusja, trąbka, instrumenty klawiszowe). The Ploy nie stroni od śmiałych eksperymentów czego dowodem może być niestandardowy podział ról w zespole. Mimo tylko trzyosobowego składu, na koncertach The Ploy potrafi za pomocą szerokiej gamy instrumentów stworzyć niestandardowe, charakterystyczne brzmienie z pogranicza alternatywnego rocka, popu
i elektroniki.

Do tej pory The Ploy zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. W październiku 2010 roku muzycy udostępnili samodzielnie nagraną płytę zatytułowaną "the ploy" dostępną w Internecie pod adresem: www.ploy.republika.pl. The Ploy jest finalistą jarocińskiego konkursu Rytmy Młodych co zaowocowało występami podczas gdańskich Juwenaliów, na antenie radiowej Czwórki i ostatecznie na małej scenie festiwalu Jarocin 2011.

Zespół występował jako support przed m.in., Fisz/Emade, Muchy, Myslovitz, T.Love. 9 września 2011 roku The Ploy rozgrzewali blisko czterotysięczną, poznańską publiczność przed występem Moniki Brodki w ramach cyklu koncertów organizowanych przez Red Bull na dachu autobusu. Zespół występował również na Red Bull Tourbus Before Party na polu namiotowym Heineken Open’er Festival 2012 oraz podczas Euro 2012 w poznańskiej strefie kibica w ramach Pozanań Alternative Energy razem z Gabą Kulką oraz Die Antwoord.

IKONY SZCZECINA – FILHARMONIA SZCZECIŃSKA I CENTRUM DIALOGU „PRZEŁOMY”

W ramach Westivalu odbędą się wycieczki po dwóch nowych ikonach architektonicznych Szczecina. Hiszpańscy architekci z pracowni Barozzi/Veiga oprowadzą po budowanej Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. Z kolei Robert Konieczny z pracowni KWK Promes będzie oprowadzał po Centrum Dialogu „Przełomy”.

BLOK WYKŁADOWY

Drugiego dnia WESTIVALU w Książnicy Pomorskiej odbędzie się blok wykładowy z udziałem wybitnych architektów, artystów i teoretyków architektury, którzy będą interpretować temat przewodni i zastanawiać się nad tym, czy istnieją architektury narodowe.

Tego dnia wystąpienia będą mieć m.in.: Robert Konieczny, Estudio Barozzi Veiga, Filip Springer, Hugon Kowalski, Katarzyna Krakowiak.

ZAKTUALIZOWANY PROGRAM WYDARZEŃ:

23.10.2013 (środa)
19.00 – rozpoczęcie warsztatów studenckich w Trafostacji Sztuki

24-27.10.2013
warsztaty studenckie
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha

I dzień – 25.10.2013 (piątek)
warsztaty studenckie – przez cały dzień
12.00 – gra miejska „Zapamiętaj Szczecin”
13.00 – konferencja prasowa połączona z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie głównej
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
17.00 – Wystawa najlepszych dyplomów BDA/SARP – Galeria Forma na Wydziale Architektury ZUT
19.00 – Otwarcie WESTIVALU, inauguracja wystawy głównej – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4
20.30 – Filip Springer – spotkanie autorskie; rozmowa o nowej książce „Kolumnada z wanną” – nowa Siedziba SARP, ul. Mariacka 10
21.30 – afterparty – Brama Jazz Cafe

II dzień – 26.10.2013 (sobota)
9.00 − 11.00 – oprowadzanie po budynku nowej filharmonii
9.00 − 11.00 – oprowadzanie po Centrum Dialogu „Przełomy”
11.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej – otwarte dla wszystkich
12.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE z Jadwigą Kocur – Český film al. Jana Pawła II 3
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
14.00 – PANEL WYKŁADOWY: „Made in… architektura narodowa?”

BLOK 1 – wokół narodowości
14.05 – Architecture Snob – “Made in…” wprowadzenie do tematu wystąpień
14.20 – przerwa na kawę
14.25 – Maciej Miłobędzki – JEMS Architekci
14.45 – dłuższa przerwa na kawę

BLOK 2 – Narodowi – Kosmopolityczni
15.00 – Ewa P. Porębska – “Made IN – Made FOR”
15.20 – przerwa na kawę
15.25 – Katarzyna Krakowiak
15.45 – dłuższa przerwa na kawę
16.00 – Hugon Kowalski – “Wyzwanie”
16.25 – przerwa na kawę

BLOK 3 – Nowe ikony Szczecina
16.45 – Robert Konieczny – Centrum Dialogu “Przełomy”
17.15 – przerwa na kawę
17.25 – Barozzi Veiga – Filharmonia Szczecińska
ok. 18.00 – koniec wykładów
20.00 – afterparty – Brama Jazz Cafe + muzyka na żywo + wernisaż wystawy „Gra w kolory”

III dzień – 27.10.2013 (niedziela)
12.00 – prezentacja publiczna warsztatów studenckich
12.00 – warsztaty architektoniczne dla dzieci – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
12.00 – nieoczywiste wycieczki architektoniczne po Szczecinie z Przemkiem Głową
14.00 – maraton młodych szczecińskich pracowni architektonicznych
17.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE – Český film al. Jana Pawła II 3
19.00 – wycieczka lotnicza z Przemkiem Głową

W trakcie trwania 3 dni WESTIVALU naszych gości po Szczecinie oprowadzał będzie Przemek Głowa.

Do 17.11.2013 – prezentacja wystawy głównej w Trafostacji Sztuki

Uwaga: program do ostatnich dni będzie aktualizowany na stronie internetowej www.westival.pl ze względu na organizację imprez towarzyszących Westivalu Sztuka Architektury 2013 Przez cały czas trwania WESTIVALU odbywają się wydarzenia towarzyszące (gra miejska, kino Westivalowe, wystawa BDA-SARP, warsztaty)