Wystawy, warsztaty, wykłady, kino westivalowe, gra miejska, wycieczka po nowych budynkach Szczecina i koncert zespołu Ploy. Organizatorzy zaprezentowali program tegorocznej edycji Westivalu Sztuki Architektury.

Tegoroczna, VII edycja Westivalu Sztuka Architektury zapowiada się niezwykle. Po pierwsze miejsce – główna wystawa będzie w nowym obiekcie Trafostacji Sztuki. Po drugie – bogaty program wydarzeń. Po trzecie – niezwykła sposobność by na nowo odkryć miasto i jego nowe ikony, jak będące w budowie obiekty Filharmonii czy Muzeum Przełomów. - zachęcają organizatorzy.

 

Po raz pierwszy impreza będzie miała charakter ogólnopolski z kilkoma akcentami międzynarodowymi. Po raz pierwszy też organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie – zaprosił zewnętrznych kuratorów. Wybrano awangardowy duet kuratorski Architecture Snob, który tworzą Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.
Jesteśmy oczarowani tym miastem, a także uważamy, że jest ono zupełnie niedoceniane jeżeli chodzi o architekturę – przekonuje Marcin Szczelina.

Przewodnim tematem tegorocznej edycji będzie hasło „Made in... architektura narodowa?”, które dotyka kwestii tożsamość architektury oraz zadaje fundamentalne pytanie – czy istnieje polska architektura, czy jest jeszcze miejsce na style narodowe w zglobalizowanym świecie?
Postanowiliśmy zadać pytanie czy jest w ogóle coś takiego jak polska architektura, a tutaj w Szczecinie to pytanie ma jeszcze głębsze znaczenie – mówi Tomasz Malkowski.

Główne wydarzenia Westivalu odbędą się w dniach 25–27 października, wystawa główna, jak zapowiadają kuratorzy – mocna i kontrowersyjna – zajmie w całości przestrzeń Trafostacji Sztuki, nowego szczecińskiego obiektu poświęconego sztuce współczesnej, który powstał w zaadaptowanym do tego celu zabytkowym gmachu stacji trafo.