Ku końcowi ma się budowa nowego muzeum w Szczecinie „Centrum Dialogu Przełomy” na pl. Solidarności.
Budynek muzeum stworzy przestrzeń debat oraz ukazania niełatwych dziejów Szczecina, jego rzeczywistości, zarówno przed 1989, jak i po solidarnościowym przełomie, kiedy można było na nowo definiować tożsamość miasta.
 
Projektant Robert Konieczny z  z KWK Promes (Katowice), mówi o budynku muzeum, że jest on „hybrydą” budynkiem i placem jednocześnie. Ten pomysł okazał się trafiony, zarówno, jako propozycja w konkursie architektonicznym, gdzie zdobył 1 nagrodę, jak i w realizacji, o czym mogliśmy przekonać się w trakcie wycieczki na plac budowy, zorganizowanej w ramach Westivalu.
 
Muzeum, mieści się, bowiem w większości pod powierzchnią placu, jedynie w niewielkiej jego części wybrzusza się łagodnym łukiem ścian i pochyłym dachem, formując zarys budynku od północnej strony placu.  Od tego narożnika do wnętrza muzeum prowadzą dwa boczne wejścia, jedno ukryte jest w ruchomej ścianie. Poziom zero budynku to głównie hol wejściowy z szatniami i pomieszczeniami administracji. Sale wystaw stałych i czasowych, ze swoją znaczna wysokością ukryte zostały w kondygnacji podziemnej. Projekt ekspozycji zasobów muzeum jest właśnie opracowywany przez szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie REDAN. 
 
Główne wejście do Centrum Dialogu powstaje od strony placu - będzie to pochylnia wiodąca w dół, w głąb budynku. Tak wiec, aby zagłębić historię miasta podążamy w dół, a dla kontrastu wspinając się na dach, możemy dojrzeć pretendujący do nowego symbolu miasta - strzelisty budynek Filharmonii. 
 
Ta nietypowa forma zewnętrzna muzeum jest, wg. słów jego architekta „swego rodzaju podsumowaniem tego, do czego Pracownia dochodziła latami" - mianowicie w pełni rozwija koncepcję „topograficzności”, rozmycia architektury w terenie”. I chyba tak wpisanego w kontekst miejsca budynku, dawno nie widziano w Szczecinie.
 
Więcej o idei Centrum Dialogu przeczytacie na www.przelomy.muzeum.szczecin.pl , o projekcie budynku posłuchacie na  www.kwkpromes.pl w zakładce Nagrody, a własną opinię wyrobicie sobie po osobistej wizycie w Przełomach, otwarcie wystaw już we wrześniu 2014.  Zapraszamy!
 
Autor: Anna Dąbrowska