Warsztaty, wystawy, gra miejska, zwiedzanie nowej filharmonii i Centrum Dialogu „Przełomy”, pokaz filmów i spotkania z gośćmi Westiwalu, m.in. z Ewą P. Porębską i Filipem Springerem.

Już rusza kolejna edycji Westivalu - Sztuka Architektury; wydarzenia, które zainicjowane przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, co roku, od siedmiu lat gromadzi w Szczecinie rzesze miłośników szeroko pojętej architektury.

Świadomi tego czy nie, jesteśmy konsumentami kultury poprzez architekturę, która jest wokół, a którą nie zawsze umiemy odczytać. Takie wydarzenia są ważne i potrzebne by każdy, nie tylko architekt, mógł wziąć w nich udział i zrozumieć otaczającą go przestrzeń. Jako szczecinianin mam nadzieję, że Westival będzie coraz większy i stanie się ważną imprezą nie tylko w Polsce ale i Europie – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Mync, wiceprezydent Miasta Szczecin – głównego partnera wydarzenia.

Architektoniczne święto, pełne wystaw, warsztatów, prelekcji i dyskusji obchodzić będziemy przez trzy dni od 25 do 27 października. Wszystko toczyć się będzie wokół tematu głównego, który w tym roku brzmi: „Made in… architektura narodowa?”.

Dotyka on kwestii tożsamości architektury oraz zadaje fundamentalne pytanie – czy istnieje polska architektura, czy jest jeszcze miejsce na style narodowe w zglobalizowanym świecie?

Westival się rozwija, co można zauważyć na każdym kroku – mówił Marek Orłowski, prezes szczecińskiego oddziału SARP. – Bogaty program, ilość wolontariuszy chcących nam pomóc, gwiazdy architektury zgadzające się przyjechać do Szczecina, to wszystko mówi nam, że podążamy w dobrym kierunku – dodaje Orłowski.

Tegoroczna edycja to kontynuacja dobrej tradycji ale i zupełnie nowe kierunki. To ogromna wartość, którą warto rozwijać i wspierać. – mówi Agata Stankiewicz, Dyrektor Wydziały Kultury Urzędu Miasta Szczecin.

 

Co specjalnego czeka na gości Westivalu? Po pierwsze miejsce – wystawa główna Westivalu prezentowana będzie w nowym szczecińskim obiekcie poświęconym sztuce współczesnej - w Trafostacji Sztuki, czyli odrestaurowanym gmachu po byłej stacji trafo. Wystawa Główna – mocna i kontrowersyjna, zajmie w całości przestrzeń Trafostacji. Po drugie – bogaty program wydarzeń. Po trzecie – niezwykła sposobność by na nowo odkryć miasto i jego nowe ikony, jak np. będące w budowie obiekty Filharmonii czy Muzeum Przełomów.

Nowością w koncepcji Westivalu jest również zaproszenie do jego organizacji zewnętrznych kuratorów. Jest to duet kuratorski Architecture Snob, który tworzą dwaj dziennikarze i krytycy architektury, współtwórcy wielu krajowych i międzynarodowych wystaw.

Dużo podróżujemy, organizujemy wystawy w wielu miejscach ale pierwszy raz spotkaliśmy się z taką otwartością ze strony miasta i organizatorów. Zaufano nam i w kwestii wystawy głównej pozostawiono wolną rękę. Mamy nadzieję, że efekty naszej współpracy będą dla Państwa widoczne – mówią Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.