Gdzie i kiedy?
Studio im. Jana Szyrockiego Polskie Radio Szczecin
niedziela, 20 października 2024, 17:30
Za ile?
darmowe
Film jest opowieścią o ludziach tworzących stację, o ich telewizji Morze – prywatnie, ale też o czasie zmian, które pozwolił na tworzenie tak nowatorskich rozwiązań techniczno-biznesowo- medialnych.

29 sierpnia 1994 roku, po interwencji policji i Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej PTV Morze zaprzestała nadawania. W pierwszym procesie koncesyjnym telewizja nie otrzymała zezwolenia na emisję. Brak koncesji skutkował zamknięciem nadawcy.

PTV Morze była pierwszą prywatną telewizji w Szczecinie, a drugą prywatną w Polsce. Działała niespełna trzy lata, ale pokazała jak wartościowym produktem medialnym jest lokalna, "nasza" telewizja, towarzysząca mieszkańcom i rozwiązująca ich, na pozór, banalne problemy – dziura w jezdni, przeciekający dach czy towarzysząca im w ważnych momentach życia osiedla czy dzielnicy, choćby impreza z okazji dnia dziecka. Fala zmian przełomu lat 80 i 90 minionego wieku niosła za sobą nie tylko przemiany ustrojowe, polityczne, gospodarcze, ale także społeczne. Przestrzeń medialna otworzyła się na wszelkie nowości. Nowe tytuły prasowe, nowe stacje radiowe i nowe stacje telewizyjne.

Dobiegł wówczas końca monopol jednej telewizji państwowej, która kreowała potrzeby kulturalne polskiego społeczeństwa i zaspokajała jego potrzeby informacyjne. Co więcej – otwierał się potężny rynek reklamowy na wschodzie Europy, co nie pozostawało bez wpływy na podejmowane przez inwestorów medialnych działania.

Po roku 1989 wystarczył jeden dokument, zezwolenie urzędowe, by wykorzystać zwalniane przez wojsko kanały do nadawania sygnałów radiowych i telewizyjnych. Ten czas przemian wykorzystało kilku inżynierów i biznesmenów i 1 października 1991 roku o godzinie 16.30 wystartowała pierwsza prywatna stacja telewizyjna w Szczecinie. Program początkowo był nadawany jedynie na kanale 48 (później także 36). Był emitowany całą dobę, a oprócz produkcji własnych wypełniały go także programy stacji satelitarnych tłumaczone na język polski – Sky News, TV5 Monde. Od 7 marca 1993 roku PTV Morze nadawała wspólne pasmo Polonii 1. Bo nie można pominąć faktu, iż PTV Morze od marca 1993 roku stanowiła jedną z 12 stacji tworzących pierwszą w Polsce sieć telewizyjną Polonia 1. Jej twórcą i właścicielem był Nicola Grauso, włoski magnat medialny z Sardynii, w tamtym okresie miał również większościowe udziały w „Życiu Warszawy”. W tej pionierskiej sieci telewizyjnej pierwsze kroki medialne stawiali min. Dorota Welman, Urszula Rzepczak czy Jarosław Kret. I „Morze” doczekało się gwiazd telewizyjnych na antenach ogólnopolskich, choć to w PTV Morze stawiali swoje pierwsze dziennikarskie kroki.

Głównymi programami informacyjnymi w PTV Morze stacji były „Wczoraj. Dziś. Jutro w Szczecinie" (prowadziła go Anna Lewandowska, Elżbieta Biś i Piotr Szkocki) oraz „Informator miejski, czyli czym żyje Szczecin". Szczególnie audycje autorskie cieszyły się ogromną popularnością, i jak wspominał po latach Marek Osajda redaktor naczelny PTV Morze „Naszą siłą była apolityczność. (...)”.

„Morze” to nie tylko historia polskich i europejskich mediów, ale również, a może przede wszystkim historia ludzi. Tych którzy tworzyli tę stację od strony merytorycznej – Wojciech Lizak, ale i od strony technicznej – nieżyjący już inż. Andrzej Wróblewski, ówczesny wieloletni pracownik Polskiego Radia w Szczecinie.