Spektakl „Romeo i Julia 1939” Williama Shakespeare’a przygotowywany w szczecińskim Teatrze Polskim jest przedstawieniem o miłości i nienawiści. O ile miłość, abyśmy w nią uwierzyli, nie potrzebuje żadnego kontekstu i obroni się swoją szczerością, oddaniem i zaangażowaniem, o tyle nienawiść, zdaniem twórców spektaklu winna być skanalizowana i skonkretyzowana. Nienawiść w naszym spektaklu to nienawiść do „innego”. Innych poglądów politycznych i religijnych, innej narodowości, koloru skóry i orientacji seksualnej.

Akcję sztuki przenieśliśmy do wielokulturowej i wielowyznaniowej Polski roku 1939, na dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej. Julia to Polka pochodzenia niemieckiego, a Romeo to rdzenny Polak. Gdy indoktrynowany nazizmem Tybalt wraca właśnie z Berlina, na drodze staje mu gej Merkucjo. Parys to oficer WP, niania Marta to prawosławna Polka z kresów wschodnich, natomiast aptekarz to Żyd.

Ingerencja w tekst wybitnego dramatopisarza to zamiana mieczy i szpad na noże oraz Księcia na Burmistrza. Poza tym pozostajemy wierni tłumaczeniu Stanisława Barańczaka i z dbałością o wiersz pracujemy nad rzeczą, od której zaczyna się wszystko, także konflikty - słowem. Nie rezygnujemy ze sceny balu. U nas, dzięki wszechstronnym talentom aktorów Teatru Polskiego będzie to prawdziwy popis taneczno-wokalny. Nie zabraknie przebojów polskiego kina przedwojennego: ”Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Bal na Gnojnej”, „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Już nigdy”, „Na cześć młodości”. Dzięki Jackowi Skowrońskiemu i jego grupie muzyków usłyszymy je w nowoczesnych, przebojowych aranżach.

Dzięki projekcjom multimedialnym wzbogacona zostanie scenografia. Kostiumy nawiązywać będą do mody przedwojennej, a w scenie balu do światowego kina z lat 30-tych XX wieku.

Do roli Julii dała się namówić Karolina Chapko, popularna aktorka krakowskiego teatru Bagatela, znana z filmów „Oszukane” i „Yuma” oraz serialu „Wojna i miłość 1920”, z racji jej zajętości występować będzie na zmianę z utalentowaną etatową aktorką Teatru Polskiego - Martą Uszko.

Rolą Romea zadebiutuje przystojny absolwent PWST w Krakowie - Jakub Sokołowski. Poza nimi plejada znakomitych i lubianych szczecińskich aktorów na czele z Jackiem Polaczkiem, Michałem Janickim i Adamem Dzieciniakiem.

W roku 2014 przypadają rocznice: 75. wybuchu II Wojny Światowej i 100. wybuchu I Wojny Światowej. Mamy nadzieję, że rok aktualny nie przejdzie do historii jako data rozpoczęcia kolejnego globalnego konfliktu. W naszej inscenizacji zakochani Romeo i Julia symbolizują wszystkich ludzi, którzy niezależnie od narodowości, koloru skóry i wyznania umierają młodo, bo tak chciała Historia. Za wszystkimi anonimowymi milionami poległych ludzi kryją się konkretne osoby, które są czyimś synem, córką, żoną, mężem, bratem i siostrą. To co zrobią stojący nad trupami Julii, Romea, Tybalta, Parysa i Merkucja, żywi - Capuletti, Montecchi, Burmistrz, ojciec Laurenty - zadecyduje o znaczeniu bezsensownej śmierci młodych ludzi. Ci żywi, to również my… współcześni widzowie genialnej tragedii Shakespeare’a.

Występują:
KAROLINA CHAPKO Julia
MARTA USZKO Julia
JAKUB SOKOŁOWSKI Romeo
KATARZYNA SADOWSKA Pani Capuletti
SŁAWOMIR KOŁAKOWSKI Pan Capuletti
LIDIA JEZIORSKA Pani Montecchi
KRZYSZTOF BAUMAN Pan Montecchi
JACEK POLACZEK Burmistrz
MAŁGORZATA IWAŃSKA Marta
DARIUSZ MAJCHRZAK Benvolio / Dowódca straży
DAMIAN SIENKIEWICZ Merkucjo
PIOTR BUMAJ Tybalt
FILIP CEMBALA Parys
JACEK PIOTROWSKI Ojciec Laurenty
GRZEGORZ SUSKI Ojciec Jan / Sługa Tybalta
ADAM DZIECINIAK Samson
MICHAŁ JANICKI Grzegorz
MATEUSZ KOSTRZYŃSKI Grzegorz
WIESŁAW ORŁOWSKI Baltazar
AGNIESZKA SKAWIŃSKA Rozalina / Paź
ANNA NOWACKA Helena
MARTA USZKO Liwia
MAGDALENA KWAPIS Liwia
ZBIGNIEW FILARY Aptekarz
OLGA ADAMSKA Głos

ROMEO I JULIA 1939
premiera

Inscenizacja i reżyseria, choreografia i układ walk: Grzegorz Suski
Scenografia: Gabriela Mierzejewska, Jan Witek Terlikowski
Kostiumy: Dina Bienfait, Misia Łukasik
Kierownictwo muzyczne: Jacek Skowroński
Przygotowanie wokalne: Anna Reńska
Asystent reżysera: Filip Cembala

Gdzie i kiedy?
Teatr Polski
Swarożyca 5
sobota, 13 września 2014, 17:00
Za ile?
Duża Scena