Gdzie i kiedy?
sobota, 22 czerwca 2013, 17:00
Za ile?
Polska premiera brawurowej opery komicznej Offenbacha, dzieła wymagającego pod względem wokalnym, ale niezwykle lekkiego w odbiorze, które powraca na europejskie sceny po okresie zapomnienia.
Niewielu wie, że Robinson Crusoe – popularna powieść Daniela Defoe – stała się kanwą opery komicznej mistrza tego gatunku Jacques’a Offenbacha. Mało tego, jest późnym dziełem sławnego kompozytora stworzonym po takich perłach gatunku, jak: Orfeusz w piekle, Piękna Helena, Życie paryskie oraz Wielka księżna Gérolstein.
 
Choć Robinson… w wielu muzycznych aspektach zapowiada już późniejsze Opowieści Hoffmanna, to ton całości zabarwiony jest szaloną bufonadą wcześniejszych operetek, pełnych zwariowanych zwrotów akcji i przezabawnych gagów. Wystarczy wspomnieć, że tytułowy bohater i grupa jego przyjaciół z Piętaszkiem na czele muszą stoczyć walkę z „przerażającym” plemieniem kanibali oraz złowrogą hordą piratów. Całości dopełnia urokliwy wątek miłosny, nadający typowo romantyczną aurę.
 
Robinson Crusoe nie jest operą dziecięcą – to raczej dzieło uniwersalne, w którym może zanurzyć się widz w każdym wieku, czerpiąc z niego ogromne pokłady energii i błyskotliwego humoru. Offenbach skomponował partie solowe dla wybitnych śpiewaków, wymagając od nich sporego wokalnego kunsztu. Wystarczy wspomnieć, że partię Piętaszka
(kolejna w dorobku kompozytora „spodenkowa” rola napisana dla kobiety) wykonywała na premierze sławna mezzosopranistka Célestine Galli-Marié, dla której kilka lat później
Bizet skomponuje Carmen. Wieńczący II akt koloraturowy walc Edwige Conduisez-moi vers celui que j’adore włączały do swojego repertuaru wybitne sopranistki z Joan Sutherland na czele.
 
Premiera realizowana jest we współpracy z Teatrem Operowym w Libercu.
 
UWAGA – miejsca w poszczególnych sektorach (A i B) Teatru Letniego  nie są numerowane.
 
Przy zakupie biletu na wszystkie wydarzenia z cyklu Opera w plenerze (Robinson Crusoe, XV Wielki Turniej Tenorów, Koncert na Cmentarzu Centralnym – tym, którzy nie powrócili z morza) obowiązują ceny z rabatem.