Już niedługo w Teatrze Letnim zobaczymy najsłynniejszego rozbitka, a scena stanie się na jeden wieczór bezludną wyspą. Opera Na Zamku przygotowała bowiem na 22 czerwca plenerową premierę”Robinsona Crusoe'

Ta opera komiczna Jacquesa Offenbacha, to spektakl w trzech aktach, wymagający pod względem wokalnym, ale fabularnie dość prosty i wypełniony humorem. Zobaczymy zatem na scenie wiele niespodziewanych zwrotów akcji i zabawnych gagów. Tytułowy bohater i grupa jego przyjaciół z Piętaszkiem na czele muszą zmierzą się zaś z plemieniem kanibali oraz niebezpieczną armią piratów. W libretto, które jest dziełem Eugene Cormona i Hectora Cremieux) dodano do tych przygód także wątek miłosny.


Offenbach stworzył partie solowe dla śpiewaków, którzy dysponują dużym doświadczeniem. W omawianej realizacji parite Robinsona Crusoé wykonają Paweł Wolski i Wojciech Sokolnicki, SuzanneAgnieszka Sokolnicka i Ewa Olszewska, a Piętaszkiem będzie Małgorzata Kustosik. Szczecińska premiera realizowana jest we współpracy z Teatrem Operowym w Libercu, a czeski twórca Martin Otava jest reżyserem spektaklu. W swym bogatym dorobku scenicznym ma już takie dzieła jak „Traviata”, „Rigoletto” czy „Czarodziejski flet” (także pokazywane w plenerze), tak więc jest bardzo dobrze przygotowany do tej roli.

Podczas dzisiejszej konferencji odtwórca roli tytułowej, tenor Wojciech Sokolnicki, powiedział m.in. że wystąpienie w takiej postaci to oczywiście było marzenie jego młodości, ale choć jest teraz starszy zadanie to jest dla niego bardzo miłym wyzwaniem. 'Muzyka jest przepięna i każdy ze śpiewaków ma w tym spektaklu wiele trudnych, ale bardzo satysfakcjonujących partii do wykonania. Myślę więc, że to bardzo ciekawe doświadczenie dla wszystkich biorących w tym udział”

Orkiestrą Opery Na Zamku dyryguje Piotr Deptuch, a przekład libretto to dzieło Jitki Stokalskiej, która do tekstu właczyła akcenty szczecińskie oraz nawiązania do bieżących wydarzeń (np. do afery Amber Gold)

29 czerwca Opera zaprasza także do Teatru Letniego na XV Turniej Tenorów z udziałem śpiewaków z Gruzji, Włoch, Czech, USA i Polski (który poprowadzi Anna Dereszowska). Warto zaopatrzyć się w pakiet biletów na oba wydarzenia, bo wówczas można je otrzymać w promocyjnej cenie.