Dramat kostiumowy - wersja z roku 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Pierwsza zrekonstruowana cyfrowo filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza.
Pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka. Premiera filmu miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz marszałek Józef Piłsudski z rodziną.
Po II wojnie światowej film Ryszarda Ordyńskiego „Pan Tadeusz" z roku 1928 ocalał jedynie we fragmentach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu pochodzące z różnych kopii zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną, jak najpełniejszą wersję, oraz poddane obróbce cyfrowej. Dzięki temu dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Dodatkowo filmowi przywrócono oryginalny wiraż. Obecnie „Pan Tadeusz" trwa nieco ponad dwie godziny, niestety nadal nie jest kompletny. Cyfrowa rekonstrukcja „Pan Tadeusz" przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku, a realizowana jest w ramach projektu NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Komentarze
0