Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 7
pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
piątek, 17 maja 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
MBP zaprasza na kolejny wykład dotyczący Pomorza Zachodniego.

Choć dyskretne i często mniej widoczne w krajobrazie Szczecina niż w narracji o mieście, w której nieraz bywają one ozdabiane różnymi legendami miejskimi, epizody obecności francuskiej i Francuzów na terenie miasta i regionu zostawiły ślady, które w ciekawy, bo nieco inny sposób potrafią nam opowiadać o historii Pomorza Zachodniego.

Od pierwszych hugenotów przez kampanie napoleońskie po losach francuskich jeńców wojennych wojny francusko-pruskiej i dwóch wojen światowych rozdziały tej historii są jeszcze w trakcie odtwarzania przez historyków i dopiero stopniowo stają się częścią lokalnej pamięci zbiorowej. Co więcej, historia ta, która długo, a szczególnie po 1945 roku, pozostała jakby poza horyzontem francuskiej percepcji historycznej – zarówno naukowej jak i instytucjonalnej – staje się w ostatnich latach przedmiotem większego zainteresowania we Francji.

Wiele źródeł do tych dziejów – we Francji, w Polsce oraz w Niemczech – jeszcze czeka na swoich badaczy. Prelekcja ma stanowić przyczynek do dalszych badań, których potencjał na lepsze zrozumienie zarówno stosunków francusko-pruskich i francusko-niemieckich, jak i percepcji tychże relacji w późniejszych i współczesnych kontaktach polsko-francuskich jest nie do przecenienia – i to nie tylko dla regionu”.

 

Dr hab. Pierre-Frederic Weber, prof. US

Germanista i historyk (Paris III – Sorbonne Nouvelle, 2003); doktor nauk w zakresie historii stosunków międzynarodowych (Paryż, 2006); doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie historii (Szczecin, 2017); profesor Uniwersytetu Szczecińskiego w Instytucie Historycznym. Zakres badań: stosunki Niemiec z krajami Europy Środkowej po roku 1945; stosunki polsko-francuskie; interakcje francusko-niemiecko-polskie w latach 1945-1989/90 oraz we współczesności; procesy normalizacyjne Wschód/Zachód; emocje (m.in. strach) w stosunkach międzynarodowych.