Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
czwartek, 1 czerwca 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
Jak poinformował autor zdjęć – Kacper Kowalski: prezentowane prace wykonał osobiście podczas lotów wiatrakowcem.

Artysta mówi, że : „…pilotuję precyzyjnie, panuję nad obrazem. [...] Lubię się zmęczyć fizycznie, poczuć emocje, wibracje silnika, zapach powietrza i wiatr na twarzy. Muszę zobaczyć na własne oczy to, co chcę przekazać i dopiero wówczas przykładam aparat do oka i naciskam spust migawki. [...] Mnie wciąż ciągnie w powietrze. Nadal włóczę się po niebie. Interesuje mnie bardziej to co czuję, gdy patrzę, niż to co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał. Wchodzę w pewien stan medytacji – uważności może. A potem fotografuję”.

Więcej szczegółów na temat techniki tworzenia zdjęć przekaże Twórca w trakcie otwarcia wystawy.

 

KACPER KOWALSKI

Absolwent Politechniki Gdańskiej poświęcił się lataniu i fotografii – swoim największym pasjom. W powietrzu spędził ponad 5000 godzin. Jako paralotniarz i pilot wiatrakowcowy wzbijał się w powietrze z silnikiem przypiętym do pleców, by podczas samotnych lotów odkrywać świat form, kształtów i wzorów. Lot jest dla Kowalskiego nie tylko sposobem na uchwycenie świata znajdującego się pod nim, ale staje się duchową podróżą, w trakcie której odkrywa uniwersalne prawdy o relacji człowieka i natury, o przeszłości i teraźniejszości, a także o własnej, osobistej prawdzie i drodze do niej.

W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród, w tym World Press Photo (trzykrotnie), Picture of the Year International POYI (sześciokrotnie). Jego pierwsza książka, „Efekty uboczne”, ukazała się w 2014 roku nakładem Leica Gallery Warszawa (2014), następnie sam wydał książki OVER (2017), Arche (2021). W roku 2022 roku holenderskie 1605 Collective przygotowało książkę Horyzont Zdarzeń. Jego prace wystawiano kilkaset razy na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, a książki zdobywały i były nominowane do prestiżowych nagród, w tym Les Prix du Livre na Rencontres d'Arles.