Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
sobota, 24 lutego 2024, 19:00
Za ile?
109/129 zł
Willa Lentza zaprasza na recital wybitnej pianistki – Ewy Pobłockiej, która wystąpi w sobotę (24 lutego 2024 roku) w Willi Lentza. Koncert odbędzie się w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE.

Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Zdobyła także pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Gian Battisty Viottiego w Vercelli (1977) i złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA.

Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Nagrywa i koncertuje także na instrumentach historycznych z epoki Chopina. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych (w tym jej dedykowanych), m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Nagrała ponad 50 płyt, m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza spośród polskich pianistów nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha (NIFC 2018, 2023). Album z pierwszym tomem znalazł się na opublikowanej przez magazyn „Gramophone” liście 50 najlepszych nagrań Bachowskich w historii.

Ewa Pobłocka jest cenionym pedagogiem, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych (m.in. w Warszawie, Tel Awiwie, Hamamatsu, Ettlingen, Calgary). Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano. Prowadziła w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).

 

Program:

F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1

F. Chopin – Polonez c-moll op. 40 nr 2

F. Chopin – Polonez fis-moll op. 44

F. Chopin – Impromptu As-dur op. 29

F. Chopin – Ballada As-dur op. 47

F. Chopin – Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

F. Chopin – Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

F. Chopin – Fantaisie-Impromptu op. 66

F. Chopin – Mazurek B-dur op. 17 nr 1

F. Chopin – Mazurek e-moll op. 17 nr 2

F. Chopin – Mazurek As-dur op. 17 nr 3

F. Chopin – Mazurek a-moll op. 17 nr 4