Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
sobota, 20 stycznia 2024, 19:00
Za ile?
69/89 zł
W sobotę (20 stycznia 2024 roku), recitalem fortepianowym Sławomira Wilka, zainaugurowany zostanie w Willi Lentza cykl koncertowy FRYDERYK CHOPIN. DZIEŁA WSZYSTKIE. W trakcie trwającego dwa lata projektu zaplanowano przedstawić wszystkie dzieła na fortepian solo Mistrza z Żelazowej Woli.

Podczas muzycznych wieczorów interpretować je będą wybitni pianiści oklaskiwani przez publiczność zgromadzoną w prestiżowych salach koncertowych świata. Wśród nich nie zabraknie też uczestników ostatniego – XVIII oraz najbliższego – XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który w październiku 2025 roku odbędzie się m.in. z okazji 225. rocznicy urodzin i 176. rocznicy śmierci kompozytora.

Organizatorzy pragną zainteresować słuchaczy najcenniejszą na świecie Polską Marką jaką jest bezsprzecznie Muzyka Fryderyka Chopina, a także przybliżyć historię wyjątkowego wydarzenia, popularyzującego dorobek Mistrza, który skrótowo nazywa się Konkursem Chopinowskim. Ten należący do najstarszych, najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie, organizowany jest tradycyjnie w Warszawie co pięć lat. Jest on również jednym z niewielu wydarzeń monograficznych tego typu, albowiem we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora – FRYDERYKA CHOPINA.

Tę słynną muzyczną rywalizację zainicjował w roku 1927 polski pianista, profesor Jerzy Żurawlew. W roku 1957 impreza (m.in. obok konkursów Busoniego w Bolzano, Królowej Elżbiety w Brukseli, praskiego i genewskiego, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego), stała się jednym z kilkunastu członków założycieli Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Obecnie zrzesza ona około 120 najbardziej cenionych konkursów muzycznych na świecie.

 

Pierwszy recital chopinowski organizowany w Willi Lentza w ramach cyklu rozpocznie uroczyście Sławomir Wilk.

Rodowity szczecinianin naukę gry na fortepianie rozpoczął u Heleny Pachlowskiej, a następnym jego mistrzem był Mikołaj Szczęsny. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku (klasa fortepianu prof. Waldemara Wojtali) oraz w Royal Irish Academy of Music w Dublinie (klasa prof. Johna O’Conora). Mistrzowskie kursy pianistyczne odbył m.in. u D. Joffe, Y. Kaplinsky, V. Krainiewa, K. Kennera, W. Nosiny, J. O’Conora, E. Pobłockiej i B. Ringeissena. Stypendysta rządu Republiki Federalnej Niemiec, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za wkład w propagowanie kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, TU Allianz Polska (Nike w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Szczecin (2003).

Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2005) wysokie lokaty przyznano mu podczas konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (2006), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Dublinie (2009), a także znalazł się wśród laureatów Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jako kameralista wygrał w 2006 roku z triem fortepianowym Darius Piano Trio Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz zajął 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach.

Zaliczany do czołówki pianistów polskich średniego pokolenia brał udział w licznych recitalach oraz koncertach na świecie (w Afryce, Ameryce Północnej, Australii, Azji oraz Europie). W roku 2010, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Yorku wystąpił w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak m.in. N. Diadura, J.M. Florencio, J. Krenz, M. Nesterowicz, J. Przybylski, Z. Rychert, V. Syvokhip i A. Wit.

Zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni DUX ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem zarejestrował płytę z Koncertem podwójnym Feliksa Mendelssohna-Bartholdyʼego oraz album zawierający fortepianowe dzieła Sergiusza Bortkiewicza. Na krążku „Tomasz Szczęsny, Sławomir Wilk, Karol Szymanowski – Works For Cello And Piano” utrwalił natomiast kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian.

Program:

F. Chopin – Walc Des-dur op. 64 nr 1

F. Chopin – Walc cis-moll op. 64 nr 2

F. Chopin – Walc As-dur op. 64 nr 3

F. Chopin – Mazurek a-moll op. 59 nr 1

F. Chopin – Mazurek As-dur op. 59 nr 2

F. Chopin – Mazurek fis-moll op. 59 nr 3

F. Chopin – Impromptu Ges-dur op. 51

F. Chopin – Preludium d-moll op. 28 nr 24