Zespół TEATRU INACZEJ zaprasza na spektakl "Dobry wieczór, to my!"
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Spektakl zatwierdzony jakościowo przez psychiatrów.
W nielegalnej klinice eutanazji na życzenie spotyka się pięcioro młodych ludzi. Ofiarę przemocy w rodzinie, młodego erotomana, absolwentkę szkoły katolickiej, blogerkę modową z Rosji i pechowego dilera łączy wspólna wizja - by cudzymi rękami odebrać sobie życie. W asyście wybuchowego doktora i niemej pielęgniarki pacjenci na chwilę przed zabiegiem wdają się w burzliwą dyskusję, rozważając wszystkie „za" i „przeciw" zabiegu. Im mniej dzieli bohaterów od śmierci, tym więcej w nich szczerości, a w pomieszczeniu – napięcia i wątpliwości. Czy konfrontacja z równie nieszczęśliwymi rówieśnikami będzie miała wpływ na decyzje pacjentów?
Losy Laury – jednej z bohaterek sztuki – inspirowane są prawdziwymi historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. W pierwszym przypadku lekarze stwierdzili, że liczne zaburzenia dziewczyny są nieuleczalne, a trauma po latach molestowania seksualnego zbyt silna. W drugim świat usłyszał: „Nie miałam wyboru. Gdybym miała wybór, wybrałabym życie, byle tylko było do zniesienia. Robiłam wszystko, co tylko mogłam. Nie udało się".
Sztuka „Dobry wieczór, to my!" to połączenie czarnej komedii, dramatu i performansu – oraz dowód, że depresja to nie tylko „wymysł psychologów", a zagubienie w XXI wieku może przybierać najróżniejsze formy. Piątka młodych ludzi skazanych przez świat (i samych siebie) na śmierć, których ułaskawienie zależy od nas. Kogo ocalimy, a kto zawiśnie na sznurze?
Spektakl zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczność podczas VI edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START" w Kielcach.
Czas trwania: 90 minut
Scenariusz i reżyseria: Adrian Luzar
Występują: Antonina Kaliciak, Marta Paleczna, Katarzyna Pawłowska, Kasandra Zawal, Piotr Bartha, Mateusz Lewandowski, Mateusz Rumiński
Scenografia: Teatr Inaczej
Kostiumy: Teatr Inaczej, Beata Czerwińska
Wsparcie produkcyjne: Patryk Stempniak
Materiały foto i plakat: Ania Rajewska
Zdjęcie plakatowe: Jan Wodziński
W spektaklu zostaną wykorzystane fragmenty czterech utworów muzycznych:
"Beata z Albatrosa" - muzyka: Jan Laskowski,
"Na dobre i na złe" - muzyka: Krzesimir Dębski,
"Tren - Ofiarom Hiroszimy" - muzyka: Krzysztof Penderecki,
„The Second Waltz, Op. 99a" Dmitra Shostakovicha w wykonaniu orkiestry pod batutą Andre Rieu.
Za muzykę w utworze "Tu i teraz" (piosenka oryginalna) odpowiadają Tomasz Wacikowski i Marta Paleczna, słowa: Adrian Luzar.
Za muzykę w utworze „Katharsis" (muzyka oryginalna) odpowiada Mateusz Lewandowski, wykonanie: Mateusz Lewandowski, Dawid Wielogórski, Paulina Szabelska (skrzypce) i Kasandra Zawal (wokal).
Komentarze
0