Gdzie i kiedy?
Szczecin (różne miejsca)
Od: wtorek, 17 listopada 2015, 00:00
Do: niedziela, 22 listopada 2015, 23:00
Za ile?
z wyjątkiem koncertu Patricii Petibon wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Dni Kultury Francuskiej odbędą się w Szczecinie w dniach 17 - 23 listopada.

Motywem przewodnim tegorocznych Dni Kultury Francuskiej jest „Kultura jako czynnik rozwoju”. Wybór tego motywu wypływa z najnowszych doświadczeń Szczecina, unaoczniających znaczenie kultury jako czynnika rozwojowego. Nowa Filharmonia stała się miejscem symbolicznym, budującym poczucie tożsamości, atmosferę wspólnoty i wrażliwość społeczną szczecinian. Oddziaływanie Filharmonii na atmosferę miasta sprzyja zaangażowaniu społecznemu, wywołuje refleksję nad jego przyszłością i zachęca do pracy na rzecz jego rozwoju. Rozgłos krajowy i światowy, który uzyskała Filharmonia służy promocji miasta i buduje jego prestiż.

Dni Kultury Francuskiej w Szczecinie służyć będą upowszechnianiu szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego Francji, budowaniu sieci współpracy rozwojowej łączącej nasze kraje, a także, między innymi, wykorzystaniu francuskiego dorobku w rewitalizacji przestrzeni publicznej Szczecina. Realizacja tych celów wiąże się z promocją nauki języka francuskiego.

Język francuski jest trzecim językiem na świecie pod względem popularności w kontaktach gospodarczych. Niestety w Polsce jego popularność maleje. W świetle znaczenia Francji w Unii Europejskiej, a także w obliczu dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach współpracy polsko - francuskiej, warto zadbać o wzmocnienie i uatrakcyjnienie pozycji języka francuskiego w ofercie nauczania językowego w naszym regionie. Wiąże się to z obowiązkiem dbałości o losy młodych szczecinian, dla których francuski, obok angielskiego może stać się atutem na przyszłym, międzynarodowym rynku pracy. Zachęcenie młodzieży do nauki języka francuskiego wsparte przekazem dotyczącym tradycji i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych jest jedną z wiodących przesłanek Dni Kultury Francuskiej w 2015 roku.

Program Dni Kultury Francuskiej 2015 Szczecin:

17 listopada /wtorek/

godz. 11.00
Rektorat Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Papieża Jana Pawła II 22a, Sala Senatu
Opera we Francji – przemiany gatunku, przemiany społeczeństwa,
prelekcja Michała Bajera, młodego pracownika naukowego Katedry Romanistyki US, obrazująca wzajemne oddziaływania mechanizmów kulturowych na społeczeństwo i mechanizmów społecznych na kulturę.

godz. 12.00
Alliance Française, ul. Jagiellońska 33, sala « Provence »
Lekcje pokazowe języka francuskiego dla uczniów klas gimnazjalnych i licealnych.
Szansa na nabranie odwagi i przekonanie się, że francuski nie jest ani taki trudny, ani taki nudny, jak niektórzy sądzą.

godz. 18.00
Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90
Maurice Béjart: od tańca klasycznego do współczesnego,
prelekcja Michela Rodkiewicza, pokaz tańca – adepci szkoły „Astra”.
Opowieść o postaci, która ukształtowała nowe formy tanecznego wyrazu. Magia tańca w wykonaniu adeptów słynnej szczecińskiej szkoły „Astra”. Taniec jako inspiracja duchowa.

18 listopada /środa/

godz. 14.00
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, ul. Mickiewicza 64, Sala 126
Motywacyjne aspekty nauki języka francuskiego. Promocja francuskiego szkolnictwa wyższego i studiowania we Francji,
prowadzenie Antoni Konczynski.
Ważne dla studentów i licealistów.
Informacje z pierwszej ręki o możliwościach studiowania we Francji, formalnościach, stypendiach i szansach związanych ze znajomością języka francuskiego.

19 listopada /czwartek/

godz. 12.00
Państwowa szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego, al. Wojska Polskiego 115
Muzyka – harmonia świata,
koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów PSM,
prowadzenie Andrzej Wątorski.
Koncert w wykonaniu dzieci dla dzieci. Zbiorowe przeżywanie przez rodziców i dzieci tremy, radości grania, słuchania, rozumienia emocji i treści zapisanych w nutach.

godz. 18.00
Alliance Française, ul. Jagiellońska 33
Beaujolais Nouveau,
wstęp za zaproszeniami

20 listopada /piątek/

godz. 18.00
Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Podróż pewnego obrazu – Festiwal Piosenki i Teatru Francuskiego XII edycja,
występ uczniów szkół szczecińskich przygotowany przez Ewę Kabsę.
Teatr Ewy Kabsy to unikalna metoda nauki języka francuskiego. Adepci warsztatów przez nią prowadzonych mierzą się z trudnymi zadaniami wnikania w klimaty dramatu i piosenki francuskiej, by swoimi umiejętnościami aktorskimi oczarować widownię, która zawsze długo pamięta niezwykłe przeżycie obcowania z francuską sztuką.

23 listopada /poniedziałek/

Ten dzień to szczególne święto francuskiej kultury w Szczecinie. W południe, na tle wystawy Dziedzictwo miast francuskich eksponowanej w Alei Kwiatowej od 14 listopada, odbędzie się konferencja na temat wpływu przestrzeni publicznej na samopoczucie mieszkańców i wpływu mieszkańców na urządzanie tej przestrzeni.

Wieczorem specjalny koncert słynnej francuskiej sopranistki Patricii Petibon w cyklu inauguracyjnym działania Opery na Zamku w zmodernizowanej siedzibie.

Obydwa wydarzenia zaszczyci swoją obecnością Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

godz. 12.00
13muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Kultura Przestrzeni Publicznej - konferencja towarzysząca wystawie Dziedzictwo miast francuskich

godz. 19.00
Opera na Zamku
Patricia Petibon i Susan Manoff. Pierwszy występ w Polsce słynnej francuskiej śpiewaczki.
Wstęp płatny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem koncertu Patricii Petibon jest bezpłatny. Spotkanie z okazji Beaujolais Nouveau dla osób zaproszonych.