Trzy dni po krwawych zamachach w Paryżu, w alei kwiatowej pojawiła się tablica „Szczecin solidarny z Paryżem”, a pod nią kwiaty i zapalone znicze.

Tablica stanęła obok eksponowanej w alei wystawy „Dziedzictwo miast francuskich”, która towarzyszy, rozpoczynającym się we wtorek, Dniom Kultury Francuskiej.

- Ambasada Francji w Polsce zaleca i życzy sobie, aby nie odwoływać żadnych spotkań kulturalnych, mających się odbywać w najbliższych dniach. Stosując się do zaleceń Ambasady, potwierdzamy więc, że wydarzenia  odbędą się i uczcimy pamięć ofiar łącząc się w bólu z ich bliskimi i całym Narodem Francuskim – informuje Teresa Kieling ze Stowarzyszenia Alliance Francaise w Szczecinie, które jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Dni Kultury Francuskiej w Szczecinie potrwają do 23 listopada. W ich programie znalazły się m.in. pokazy tańca, koncerty, pokazowe lekcje języka francuskiego oraz spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej np. o możliwościach studiowania we Francji, stypendiach i związanych z tym formalnościach.

Ostatniego dnia, 23 listopada, zaplanowano też konferencję o wpływie przestrzeni publicznej na samopoczucie mieszkańców i wpływie mieszkańców na urządzanie tej przestrzeni. Weźmie w niej udział Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

W piątkowych zamachach w Paryżu zginęło ponad 130 osób. Ponad 300 zostało rannych. W całej Francji wprowadzono stan wyjątkowy i przywrócono kontrole na granicy.