Spotkanie z kuratorem Jakubem Gawkowskim, pokazy filmów, debata z Adamem Leszczyńskim wokół książki „Ludowa historia Polski”, międzynarodowy koncert jazzowy „The Nature of Unity”, panel dyskusyjny dla młodych oraz gra terenowa wokół Jeziora Szmaragdowego – to zarys programu Dni Europy w Szczecinie. Wydarzenia są współorganizowane przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Komisję Europejską i Akademię Sztuki w Szczecinie we współpracy między innymi z TRAFO Trafostacją Sztuki.
Dzień Europy, to święto obchodzone 9 maja w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia datę ogłoszenia Planu Schumana, który zapoczątkował europejskie procesy integracyjne.
„Każda kultura, również najbliższa nam kultura europejska, opiera się nie tylko na wartościach, lecz również na symbolach”, mówi Leszek Gaś, Szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. „Takimi uniwersalnymi symbolami jedności są flaga Unii Europejskiej, hymn , ale również Dzień Europy, który radośnie świętujemy 9 maja. Dzień Europy jest świętem nadziei na lepszą przyszłość.”
– To święto u nas trochę zapomniane, a powinno być jednym najgłośniej obchodzonych – ocenia dr Mikołaj Iwański, prorektor Akademii Sztuki w Szczecinie. – Bardzo się cieszę, że to właśnie Akademia Sztuki jest głównym organizatorem szczecińskich obchodów Dnia Europy.
Dwa spotkania autorskie i debata w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie
Dwa spotkania autorskie i debata odbędą się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. W Dzień Europy 9 maja (wtorek) o 18.00 rozpocznie się „Die Sonne nie świeci jak słońce” – spotkanie z kuratorem i redaktorem Jakubem Gawkowskim uzupełnione o pokazy filmów. Wielowątkowy projekt pt. „Die Sonne nie świeci jak słońce” śledzi rozwój marzenia o jednej, niepodzielonej Europie, przyjmując za punkt wyjścia rok 2004 – moment akcesji krajów postsocjalistycznych do Unii Europejskiej. Prace artystów i artystek z ostatnich dwóch dekad oraz prace stworzone specjalnie na tę okazję służą jako studia przypadków do badania transformacji krajów Europy Środkowej. W środę też w TRAFO o godzinie 18.00 organizatorzy zapraszają na, transmitowane również przez portal wSzczecinie.pl, spotkanie z Adamem Leszczyńskim wokół książki „Ludowa historia Polski”. Debatę z udziałem dyrektora Trafostacji Sztuki Stanisława Rukszy poprowadzi dr Mikołaj Iwański. Adam Leszczyński, dziennikarz, historyk i socjolog, w 2020 roku wydał opowieść o tym, co zostało z polskiej pamięci wyparte, o władzy i nierównościach społecznych oraz o instytucjach, które tę władzę wspierają.
Międzynarodowy koncert jazzowy „The Nature of Unity” w Akademii Sztuki w Szczecinie
12 maja w piątek o godzinie 17.00 w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego – siedzibie Akademii Sztuki w Szczecinie przy al. Niepodległości zaplanowany jest międzynarodowy koncert jazzowy „The Nature of Unity”. Wystąpią Maciej Grzywacz – gitara, Michał Starkiewicz – gitara, Tomasz Licak – saksofon tenorowy, Dima Bondarev (UA/DE) – trąbka, Joanna Gajda – fortepian, Flavio Gullotta (ITA) – kontrabas oraz Radek Wośko (PL/DK) – perkusja.
„Współczesny jazz europejski jest owocem jedności i współpracy muzyków, którzy dzięki możliwości swobodnego podróżowania, korzystają z wzajemnych doświadczeń i inspiracji, tworząc nowe unikatowe brzmienia i wartości” – mówi Tomasz Licak, koordynator koncertu – „Jest to muzyczny fenomen, wyrastający z wymiany, migracji, karmiący się różnorodnością i wymianą kulturową. Muzyka jazzowa i improwizowana w sposób nierozerwalny związana jest z historią jednoczenia się Europy, powstaniem i rozwojem Unii Europejskiej.”
Podczas wspólnego koncertu muzycy z Polski, Włoch oraz Danii, uhonorują dorobek ostatnich lat jednoczącej się Europy, grając pod hasłem „The Nature Of Unity”. Utworzony na tę okazję Ensemble zaprezentuje autorskie kompozycje. Bezpłatne wejściówki na koncert będą rozdawane na godzinę przed wydarzeniem w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.
Panel dyskusyjny „Młodzi głosują!” w Centrum Żeglarskim
Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego organizuje panel dyskusyjny „Młodzi głosują!”, który odbędzie się 12 maja w godz. 17.00 – 19.00 w Centrum Żeglarskim w Szczecinie i dedykowany jest przedstawicielom Młodzieżowych Rad Miast i Gmin z regionu Pomorza Zachodniego, a także Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Celem panelu będzie próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie na temat roli młodzieży i ich udziale w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz wyborach samorządowych i parlamentarnych.
Gra terenowa wokół Jeziora Szmaragdowego
Natomiast 13 maja w sobotę czas na ruch i zabawę. O 10.00 przed Zajazdem Szmaragd przy ulicy Kopalnianej 2 rozdawane będą karty do udziału w grze. Start gry terenowej wokół Jeziora Szmaragdowego o godzinie 11.00. Wydarzenie organizuje Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Europe Direct Szczecin przy wsparciu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
I to nie wszystko, bo Zachodniopomorskie świętować zaczyna już 6 maja w Ustroniu Morskim, gdzie liczne atrakcje w Centrum Sportu i Rekreacji przygotowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, sołectwo oraz Fundacja Pływamy| Ratujemy – Klub Sportowy. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdują się na stronie: dnieuropy.akademiasztuki.eu
Organizatorzy: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Komisja Europejska, Europe Direct Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
Komentarze
0