Gdzie i kiedy?
Café 22
pl. Rodła 8, Szczecin
środa, 6 marca 2013, 18:00
Za ile?
Andrzej Foryś - artysta plastyk, architekt wnętrz. Urodził się w 1936 roku w Krakowie, gdzie ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Specjalizacja: projektowanie wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa. Jest nauczycielem w Liceum Plastycznym oraz Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Ma na swoim koncie wiele wystaw oraz liczne nagrody w konkursach m.in.: I miejsce w konkursie „Piękne Wnętrze” za zespołowy projekt wnętrza Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (2000 r.) czy wnętrze roku 2001 w konkursie „Piękne Wnętrze” za projekt kawiarni „Cafe Praha” w Szczecinie. Z jego innych realizacji plastycznych można wymienić: projektowanie scenografii i kostiumów, liczne projekty i realizacje witraży, metaloplastyka, reklamy handlowe, znaki graficzne, plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Gminie Miasta Szczecin, Akademii Morskiej w Szczecinie, a także w zbiorach prywatnych: w Austrii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, USA, Włoszech i Polsce.

Andrzej Foryś jest członkiem Wojewódzkiej Rady Plastyki, od 1960 r. członkiem zwyczajnym ZPAP i rzeczywistym SARP, od 2005 członkiem Stowarzyszenia Bratniej Pomocy „Odd Fellows”. W latach 1980-88 był prezesem Klubu „13 MUZ”, a w 2006-2007 Prezesem Szczecińskiego Okręgu ZPAP. Od 1981 jest rzeczoznawcą w specjalnościach oceny dzieł sztuki współczesnej w zakresie: arch. wnętrz i wystawiennictwa.

W jego dorobku można znaleźć wiele odznaczeń: w 1978 r. otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”, natomiast w 2004 r. nagrodę indywidualną II stopnia Dyrektora CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, odznakę „Gryfa Pomorskiego”, medal Towarzystwa Przyjaciół Szczecina w służbie miastu, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Medal „40-lecia” oraz srebrny medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.