„Dawny Szczecin i Kołobrzeg w grafice” to tytuł wystawy, którą od dziś można zobaczyć w Cafe 22. Byliśmy na jej otwarciu i udało nam się porozmawiać z autorem prac - Andrzejem Forysiem.

Wśród dwudziestu dwóch prac wyeksponowanych w galerii Cafe 22 znajdują się grafiki ukazujące m.in. dom Loitza, wnętrze winiarni Ohlena (powojenna „Bajka”), zamek, niemiecki budynek późniejszej „Kaskady” i inne obiekty. Na sześciu grafikach widzimy też dawny Kołobrzeg ( wśród wybranych pereł architektury jest np. Bazylika Konkatedralna). Dbałość o najmniejsze szczegóły odtworzonych miejsc, sprawia że są to dzieła interesujące nie tylko z uwagi na swe artystyczne walory.

Twórca tych obrazów urodził się w 1936 roku w Krakowie i jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. To bardzo aktywny artysta plastyk, architekt wnętrz, a także rzeczoznawca. W Szczecinie znają go dobrze uczniowie Liceum Plastycznym oraz Zespołu Szkół Muzycznych, w których prowadzi zajęcia.  W 1978 r. otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”, wyróżniono jego osiągnięcia także przyznaniem odznaki „Gryfa Pomorskiego” i medalu Towarzystwa Przyjaciół Szczecina w służbie miastu.

Wyeksponowanie tych najnowszych prac pana Andrzeja właśnie w tym miejscu, (na 22 piętrze najwyższego budynku w mieście), to na pewno dobry pomysł. Warto bowiem przyjrzeć się Szczecinowi z góry, a następnie porównać realia z widokami z przeszłości.    

Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły w naszym kalendarzu wydarzeń.